Закарпатські русини через чехів хочуть для Закарпаття автономії від України

Президент Чехії зустрівся з русинами Закарпаття і пообіцяв поговорити із Зеленським про автономію. Делегація поскаржилася, що українська влада не поважає їхні мову і культуру.

  • Більше цікавих новин читайте у газеті «Неділя Закарпатські новини»! Купуйте газету у кіосках Закарпаття!

Ось що пише про це видання radio.cz/ru.

Текст цитуємо без змін.

Делегація поскаржилася, що українська влада не поважає їхні мову і культуру.

Президент Чехії Мілош Земан прийняв делегацію, яка нібито представляє інтереси русинів Закарпаття. Зустріч відбулася в день сторіччя приєднання Підкарпатської Русі до Чехословаччини

Про це повідомляє Радіо Прага.

За даними чеських ЗМІ, делегація обговорила з Земаном питання офіційного визнання русинів як окремого народу і статусу автономії для своєї території.


Київ негативно реагував на контакти керівників іноземних держав з русинськими організаціями, називаючи їх діяльність «частиною гібридної війни Росії проти України».

На адресу президента Чехії Мілоша Земана часто звучить критика, що його дії нерідко суперечать зовнішньополітичної лінії уряду, і прийом подібної делегації став ще одним пунктом такого порядку. При цьому слід підкреслити, що в Чеській Республіці офіційний зовнішньополітичний курс країни визначається саме урядом, а не президентом.

Посол України в Чехії: «Русинський питання – політичний проект, який фінансує Кремль»

Посол України в Чехії Євген Перебийніс, відповідаючи на питання видання Deník N, повідомив, що активісти, які виступають від імені русинів, «займаються не тільки своєю культурою і мовою, але і подальшою дестабілізацією нашої країни, яка на сході вже бореться з проросійськими сепаратистами і агресією з боку Росії ». «Русинське питання – це не питання національності, а політичний проект, який в значній мірі підтримує, просуває і фінансує Кремль з метою дестабілізації ситуації в Україні, перш за все в Закарпатті», – вважає дипломат. При цьому глава українського диппредставництва відмовився коментувати факт зустрічі з русинської делегацією президента Чехії.

У складі делегації був і священик Дмитро Сидор, який раніше отримав умовний термін за посягання на територіальну цілісність України. У ЗМІ звучали твердження, що діяльність Дмитра Сидора фінансується Кремлем для дестабілізації ситуації в Закарпатті.

«Українська влада не поважають нашу мову і культуру»

У складі групи, яка прибула в Празький Град, були Михайла Тяско і Васил Джуган – підприємці, давно проживають в Чеській Республіці і підтримують досить тісні контакти з президентом країни. Про те, що їх запрошують на прийоми в резиденцію президента, раніше вже звертав увагу сайт Aktuálně.cz. Обидва бізнесмени входили в передвиборний штаб Мілоша Земана і супроводжували його в поїздці до Росії.

Михайла Тяско, якого представляють як заступник голови організації під назвою Всесвітня рада підкарпатських русинів, в інтерв’ю виданню Deník N повідомив: «Ми розповіли президенту про проблеми в Підкарпатської Русі і про те, що українська влада до сьогоднішнього дня не визнає русинів, не поважає нашу мову і культуру. Пане президенте сказав, що, з його точки зору, наші проблеми вирішать тільки Мінські мирні домовленості, а децентралізація дозволить визнати русинів на Закарпатті як народ, визнати нашу мову в якості регіонального, в той час як українська мова буде державною. Президент пообіцяв нам, що поговорить з паном президентом Зеленським і передасть нашу точку зору керівництва України ».

«Президент Чехії підтримує територіальну цілісність України»
Прес-секретар президента Іржі Овчачек так прокоментував підсумки зустрічі: «Пане президенте підкреслив, що повністю підтримує територіальну цілісність України. Його слова – лише констатація змісту Мінських домовленостей. Зміна централізації, яке вони припускають, – цілком і повністю внутрішня справа України. В цей процес пане президенте ні в якому разі не буде втручатися ».

Ще однією учасницею зустрічі стала Тетяна Поп, яка дає інтерв’ю в якості керівника Координаційного центру русинських організацій. У Празькому Граді вона не вперше – як повідомляло видання Aktuálně.cz, в квітні 2018 року його брала участь у святкових заходах з нагоди інавгурації Мілоша Земана після його переобрання на другий термін. В інтерв’ю сайту Ukrajina.ru вона повідомила, що отримала офіційне запрошення в Празький Град як «представник русинського народу». За твердженням пані Поп, президент Чехії був готовий прийняти русинську делегацію. Однак тоді Празький Град таку можливість заперечував. «Русинську діаспору ми, зрозуміло, знаємо, підтримуємо з нею контакти, однак ніяких зустрічей з президентом в планах не стоїть!» – повідомив в квітні минулого року глава відділу зовнішніх зв’язків канцелярії президента Рудольф Індрак. Через півтора року, однак, делегація прибула в Прагу.

Андрій Бабіш: «Уряд не збирається розглядати питання підтримки русинів»

У 2018 році Тетяна Поп стверджувала, що підтримати русинів готове і чеський уряд на чолі з прем’єр-міністром Андрієм Бабішем. «Він сказав мені, що його мати – теж русинка, і тому він не має право не любити русинів і не уважити їх», – заявила Поп, яка сфотографувалася з главою кабінету. Голова уряд категорично спростував її слова. «Ця дама бреше. Я її не знаю, і уряд, зрозуміло, нічим подібним займатися не буде. Після інавгурації я фотографувався з 300 різними людьми », – прокоментував це твердження Андрій Бабіш, відповідаючи на питання Aktuálně.cz.

Після нової зустрічі з президентом Земаном Тетяна Поп в інтерв’ю інтернет-газеті Echo-ua підкреслила: «Я особисто ніколи не говорила про те, що хочу відділення від України. Навпаки, я завжди була за цілісність України! З моїх вуст не звучать ніякі сепаратистські заклики. Все, чого я хочу, так це припинення етноциду по відношенню до русинів ». Також Тетяна Поп повідомила: «Мілош Земан дуже тепло прийняв нашу делегацію! Він пообіцяв підтримувати нас в Україні і сказав, що, при можливості, обговорить питання русинів з Володимиром Зеленським ».

Що русинське питання може з’явитися на порядку переговорів між главами Чехії та України, не заперечує прес-секретар президента Іржі Овчачек: «У разі зустрічі з президентом України Зеленським тема русинів, зрозуміло, буде піднята. Чеська Республіка пов’язана з ними історично ».

А тепер робіть віисновки самі, хто стоїть неа Закарпатті за питанням автономії… Все та ж Росія!

zakarpatpost.net

Comments are closed.