Чому міжнародні рейси до Угорщини та Чехії ідуть не з Ужгорода

Хто роздмухує політичні спекуляції довкола закарпатських аеропортів

У кожному селі Закарпаття з’явиться аеропорт і бідні земляки з возів пересядуть на літаки

Хоч ужгородський аеропорт і запустили, але довкола нього не вщухають розмови про те, що в перспективі його можуть знову закрити. Зараз знову почалися спекуляції на тему будівництва нового летовища у Мукачеві, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

  • Більше цікавих новин читайте у газеті «Неділя Закарпатські новини»! Купуйте газету у кіосках Закарпаття!

Мукачево – місто гарне, але при всій повазі до мукачівців, воно не є обласним центром і до рівня Ужгорода явно не дотягує. Там немає шаленого потоку туристів. Немає добре розвиненої туристичної інфраструктури, мало готелів, хостелів, ресторанів високого рівня. Тож чому хтось «за вуха» намагається притягнути до міста над Латорицею  міжнародне залізничне сполучення та навіть роздуває питання з потребою в аеропорті, коли в Ужгороді він давно є і діє.

Газета «Неділя Закарпатські новини» намагалася це з’ясувати.

Чому міжнародні рейси до Угорщини та Чехії ідуть не з Ужгорода

Усе почалося 9 грудня 2018 року, коли  Укрзалізниця спільно з Угорською залізницею запустила Інтерсіті Мукачево-Будапешт. Поїзд їде через Мукачево, Чоп, Ніредьгазу, Дебрецен, аеропорт імені Ференца Ліста і Будапешт. При цьому Ужгород… випадково або навмисне з маршруту випущено. Хоча до Угорщини найбільший потік пасажирів саме з обласного центру. Хоча ці два вагони навіть важко назвати поїздом.

«Приблизно двічі на рік їду в Будапешт. Там живе моя донька. Мені набагато простіше і дешевше замовити мікроавтобус, який щотижня везе туди наших земляків працювати, ніж із великими сумками їхати маршруткою до Мукачева або Чопа», –  каже ужгородка Сільвія Молнар.

Ужгородці дуже невдоволені таким вирішенням питання міжнародного сполучення.

Але й це ще не все.

«Платформу для міжнародних поїздів будували окремо за 500 метрів від вокзалу, але є плани “дотягнути” колію до вокзалу. Платформа простенька, наче сільська зупинка. Освітлення додаткового не робили через відправлення поїздів у денну пору доби. Якщо ви приїдете в дощ чи мокрий сніг — краще максимально чекати поїзда на вокзалі, бо накриття на платформі слабо захищає від негоди. За словами пасажирів, основними проблемами цього поїзда є поганий стан колії, через що він повільно їде Україною, різна заповнюваність вагону та не для всіх зручний розклад руху. Останній квиток на мій поїзд купили о 10 годині цього дня, і я помітив, що не лише мені не вистачило квитка. Провідник навідріз відмовився брати безквиткових, мотивуючи перевірками по Чопу», – пише у своєму блозі столичний блогер і журналіст  Олександр Рудоманов.

Також він наголошує, що графік руху зовсім не підлаштований під пасажирів і, незважаючи на те, що станція примітивна, із неї планують зробити хаб у міжнародному сполученні, бо тільки туди доходить «європейська колія».

Що ж це означає? Справа в тому, що в Україні та в інших державах різна ширина між залізничними рейками. Європейська колія це – колія, де відстань між внутрішніми краями рейок становить 1435 мм, а на теренах пострадянського союзу використовувалась колія у 1524 мм. Тож чому цю колію проклали до Мукачева, а не до Ужгорода – чомусь незрозуміло. Але на усі роботи Укрзалізниця витратила близько 800 тисяч гривень.

Відтак у червні з Мукачева було запущено ще один міжнародний поїзд – до Кошице. Також абсурд… адже зі Словаччиною межує не Мукачево, а Ужгород і найбільше в області словаків живе саме в Ужгороді… але тільки там, кажуть, є та славнозвісна європейська колія. Тож чому її не прокладуть до Ужгорода? Чому шукають гроші на ще один нікому не потрібний  аеропорт… знову ж таки у Мукачеві… а на залізничне сполучення зі столицею Закарпаття знайти їх навіть не намагаються? Чому досі Інтерсіті з Ужгорода до Києва так і не запустили? Чому це питання піднімають львів’яни, а не закарпатські чиновники! Навіть депутати обласної ради прийняли звернення до уряду вже після того, як таке ж прийняли у Львові… при чому наші майже повністю скопіювали їхній текст, аби не дуже напрягати голови, але при цьому показати виборцям свою роботу… яку насправді не видно.

Всім відомо, що більшість спеціалістів провідних ланок є лише в Ужгороді, адже в райцентрах немає у цьому великої потреби. При  цьому  найбільш кваліфіковані спеціалісти, що працюють у Мукачеві, також з Ужгорода. Це стосується навіть мерії… не кажучи вже про заводи, фабрики та різні підприємства. Крім того, 70-80 відсотків всіх ресурсів Закарпаття, тобто туристичних потоків, фінансів, транспортної, ділової активності знаходиться в Ужгороді. Там же поблизу кордони, у самому місті головні навчальні заклади і найбільше в області розумового потенціалу.  Це також варто мати на увазі.

Повний текст читайте тільки в газеті «Неділя Закарпатські новини»

zakarpatpost.net