Site icon zakarpatpost.net

Закарпатці жили у старій хаті, а все зароблене відкладали на нову. Ви будете вражені, що з цього вийшло

User comments

У моєї доброї знайомої зі Свалявського району один єдиний син. Усе своє життя Марія, назвемо її так, разом із чоловіком заробляли гроші. Жили з мамою у старій хаті, а все зароблене вкладали в нову. Відмовляли собі в усьому – у відпочинкові, у подорожах, навіть у їжі – лиш би файну хату збудувати. Але у наші кризові часи хати за рік-два не будуються. Пішло на будівництво цілих двадцять років, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

Треба сказати, що син теж долучався до будівництва. Але… Таке життя його не влаштовувало. Бо життя, як відомо, одне. А чекати ще двадцять років синові не хотілося. Тож він вирішив заробити грошей швидше – взявся перевезти через кордон у Росію наркотики. Там його і впіймали. Бо недосвідчений. Бо… Хто знає, можливо його підставили, а за його спиною у десятки разів більше перевезли. Але, як би там не було, а хлопця посадили.

Батьки, бо син у них одинак,  усі свої сили кинули на те, щоб витягнути рідну кровинку з неволі. Пішло на те кілька років і купа грошей. Хата за цей час не будувалася.

Врешті син приїхав додому. Москалів ненавидить – став патріотом. І це, певно, єдиний плюс у цій історії. Бо більше плюсів нема.

Марія мріяла, що колись вони з чоловіком та син із дружиною житимуть у новій хаті і радітимуть життю. Але коли? Їй виповнилося нещодавно п’ятдесят років, а чоловік на кілька років старший. Здоров’я вже не те, курорт би незавадив. Та син надумав женитися. Батька відправили в Прагу на заробітки, син теж подався у найми мати сама почала думати про роботу за кордоном. Адже весілля потребує грошей, та й хату добудувати треба. Вона ж на дві родини – три поверхи витягли. А зайти в хату – треба більше грошей, ніж для того, щоб коробку поставити. От і працюють усі.

Якось облаштували кухню, ванну, кілька кімнат на другому поверсі, а третій довелося лишити на потім. Бо бабуся захворіла, бо тато надірвався, бо у мами нерви здали…

Весілля зіграли на славу. Столи ломилися від наїдків, молодят возив «Крайслер», бо якийсь «Мерседес» – це вже не круто. Невістка попалася з характером, тож батьки вирішили: хай молодята живуть собі окремо у новій хаті, а вони ще потерплять у старій. Бо все одно їх більше часу немає вдома – заробляють у чужих світах. А як третій поверх дороблять, то тоді може…

Народилася дитина. А дитині треба одяг, іграшки, памперси, штучне харчування, бо мамині цицьки мусять бути красивими і пружними. Тож потрібні гроші, гроші, гроші…

Раніше Марія приїжджала додому три рази на рік. Тепер раз. Чоловік так само… Яке то життя? Яка родина? Але чоловікові жінку вже не треба – надірвався на будівництві. Міжхребцеві грижі з’явилися. Виразка шлунку. Каміння в нирках. Простата… У дружини суглоби хворі… Синові тридцять п’ять скоро… Пора вже батькам і про пенсію думати. А яка пенсія? Вони ж бо вічно за кордоном. Хіба мінімальну їм нарахують.

От Марія тепер і починає думати: а жити коли? Тулитися зі старенькою мамою у такій же старенькій хаті? Возити чоловіка на лікування в кардіодиспансер? Бо ж на відпочинок часу ніколи не вистачало…

Сидимо за кавою і розмовляємо. Марія каже, що у світі люди живуть не так. І зарплату мають гідну. І відпочивають щороку. І подорожують по світу. А діти на освіту кредит беруть. Хату в кредит купують, авто – так само. Виплачують помаленьку і теж насолоджуються життям. Стають самостійними ще у юності, бо ніхто їх бавити до пенсії не збирається. Бо у батьків так само одне-єдине життя.

Оце був я у Німеччині не­що­давно. Вісімнадцять років синові – знімай собі квартиру. Будь самостійним! Бо не все має тобі мати на блюдечку піднести! Звичайно, якщо дитина старається, а у батьків є можливості – вони допоможуть. Але нічого не роблять замість дитини. Бо дитина тільки до повноліття. А там – подбай про себе самостійно. Спробуй адаптуватися до життя, спробуй вижити і оцінити, що з неба ніяка манна не падає. Ніколи.

А у нас… Що то за батьки, що не можуть дитину до пенсії прокормити? І смішно, і страшно. Хоча… І у нас діти адаптовуються до життя самостійно. Як у цьому анекдоті. Дружина скаржиться чоловікові:

– Я вже не можу впоратися з нашим сином.

– І що він сьогодні викинув?

– Коли ми йшли додому з школи, він запитав у мене, що продає ця розфарбована дівчина у короткій спідниці на розі нашої вулиці?

– Але це просто живий інтерес, безневинна ціка­­вість!

– Так, але за годину він розбив свою скарбничку і пішов з дому!..

Василь КУЗАН, газета «Неділя Закарпатські новини», ексклюзивно для zakarpatpost.net

Exit mobile version