Тут каліки ламали милиці і ставали на ноги, а безнадійні, котрі попрощалися зі світом, одужували

На Закарпатті багато унікальних куточків, де природа не лише гарна, але й наділена цілющими властивостями, де лікуються і душа, і тіло, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

Одним з таких є село Шаян на Хустщині.

Зараз мати там будиночок дуже модно, тож, за словами місцевих, багато депутатів уже встигли побудувати собі там дачні котеджі.

  • Читай газету «ЯСНО»! Живи на ЯСНОму боці! Купи газету у кіоску або передплати на своїй пошті. Індекс: 76076

Загалом на Хустщині Шаян називають селом для обраних, адже в багатьох селян землі повикуповували заможні кияни,  прізвища яких люди зберігають у великій таємниці.

Тож чим приваблює найбільше невелике гірське село?

Найперше, що впадає в очі гостей – це  три гори: Шаян, Шаяниха, Шаянчик (Шаяненя).

За легендою, колись на село напали вороги. Вони вбивали людей та підпалювали їхні будинки.

І тільки сім’ї Шаянів вдалося сховатися в лісі. Та помітили це нелюди і кинулися їх нездоганяти. Першим загинув батько, захищаючи родину. Де впав замертво, виросла найвища гора — Шаян. Знесилена мати, прикриваючи сина, бігла вперед. Але ворожа стріла вп’ялася у серце хлопчини. Мати опустила його на зелений барвінок, і на тому місці виросла найменша гора Шаянчик (Шаяненя). Ще декілька кроків пробігла жінка і впала зморена. Там височить зараз гора Шаяниха. Згодом ворожу навалу було розгромлено, а на згадку про відважну родину люди назвали гори.

Утім не лише через живописну місцевість їдуть в Шаян туристи, а скоріше для  того, щоб попити цілющої води, яка дарує красу і здоров’я.

Згадки про мінеральні джерела в селі з’являються з 1753 р. Відомо, що тут у 1818 р. на базі вуглекислих мінеральних вод була заснована одна з найстаріших і відомих купалень Марамороської жупи — «Замкова купіль». На базі Шаянського родовища, розташованого в Солотвинській западині, у 1952 році було відкрито санаторій «Шаян» на 150 місць. В умовах курорту для питного лікування та різних процедур тут почали використовувати гідрокарбонатні натрієві води. Набрати їх можна зі свердловин № 4, №242. Із 1999 року вода розливається у пляшки і її можна придбати майже в усій Україні.

Повний текст читайте тільки в газеті «Неділя Закарпатські новини».

zakarpatpost.net

Comments are closed.