Для чого закарпатці ходили у церкву з ложками

[Total: 0    Average: 0/5]

Про це газеті «Закарпатські оголошення» розповів  етнограф, дослідник демонології  і народної магії Закарпаття Василь КОРОЛЬ. 

  • Знаходь роботу та працівників у газеті «Робота та навчання»! Тел. 050 222 50 50

У церквах на Різдво ворожили?

Звичайно. Церква взагалі була одним із місць сили, де можна було провести найрізноманітніші обряди. На Різдво, як правило, в церкви можна було побачити жінку, яка є босорканьою, тобто відьма, яка забирає від корів молоко. Для цього існувала ціла низка обрядів. Найпростіший – взяти з собою в церкву ложку-варіху, якою розмішували 12 страв  на Святий вечір. Тож за її допомогою в босоркані на голові можна було помітити, наприклад, маслобійку, колотівку та інші предмети, або роги, або вона мала бути спиною повернута до вівтаря.

Також західні слов’яни, не лише закарпатці виготовляли чарівний стільчик. Варіації різні – його треба було робити або від Андрія до Святого вечора, або від одного до іншого Святого вечора. Але робота мала відбуватися поетапно – кожен вечір можна було або раз затяти щось, або один цвях забити. Головне – зробити виріб до Святвечора. Із ним треба було прийти в церкву, сісти на нього й так можна було побачити відьом. Також у церкві можна було підлікуватися за допомогою магії, доторкнувшись при цьому до риз священика, або промовити щось на порозі. Загалом спектр дій – дуже широкий.

Повний текст – у газеті «Закарпатські оголошення»

Читай унікальні новини про Ужгород та область у газеті «Закарпатські оголошення»

Купи газету у кіоску або передплати на своїй пошті

Індекс 23375

zakarpatpost.net

Comments are closed.