Що закарпатці вносять у будинок на Старий Новий рік у Чорногорії та що таке бадняка

Хоч Старий Новий рік вважається російським пережитком і ми переконані, що його святкують лише у країнах колишнього радянського табору, та, виявляється, є навіть такі європейські держави, де це свято збирає мільйони прихильників.

  • Читай закарпатські новини у газеті «Закарпатські оголошення»

Скажімо, у Сербії, Македонії та Чорногорії, де так люблять відпочивати закарпатці,  ніч із 13 на 14 січня супроводжується народними гуляннями і феєрверками.  Справа в тому, що тамтешні церкви досі використовують юліанський календар, тож традиції подвійного святкування там досі живуть. Тож як це відбувається?

Надія БАНЯС, працівниця однієї з туристичних агенцій, уже два роки поспіль на Старий Новий рік їде в Подгоріцу, що в  Чорногорії. Каже, що там проходять дуже цікаві яскраві дійства, адже добре розвинений туризм і гостей заохочують стати учасниками святкувань. Адже далеко не в кожній країні є можливість двічі відзначати настання нового календарного року.

«Найбільше на площах збирається туристів та молоді. Всюди багато прикрашених ілюмінацією дерев, вулиці просто сяють від гірлянд. Цілі алеї нагадують казкові місцини. Ялинки прикрашають і на балконах та у дворах. На вікнах теж чимало атрибутів зимових свят, – розповідає жінка. – Костюмованих балів немає. На центральні вулиці кожен приходить у тому, в чому зручно. Такого культу одежі, як у нас за кордоном немає. У ресторані вартість святкової вечері коливається від 20 до 100 євро на людину – в залежності від класу закладу. Якщо на дійство запрошено когось із артистів, місце за столиком потягне і на 120 євро з персони. У готелях також  пропонують різні новорічні програми з проживанням та харчуванням. Щоправда, таке задоволення там дорожче – у межах 150 євро. Ціна триденної програми – 260 євро на людину з проживанням в двомісному номері. Програма на сім днів на людину коштує 469 євро».

Крім того, за словами нашої землячки, у Чорногорії до цього старовинного свята існують і свої національні наїдки.

«У Чорногорії та Сербії Старий Новий Рік ще називають Малим Різдвом. Мале Різдво збігається з Днем Святого Василя Великого. Багато в чому це зумовлює характер свята. Іноді в цей день вносять в будинок «Бадняка» – одне з двох полін, які вони заготовили в святвечір для Різдва та Малого Різдва. Готують до свята спеціальні василиці: круглі пироги з кукурудзяного тіста з вершками, а також попареніцу –  страву з кукурудзяного тіста», – наголошує Надія. Більше новин про Ужгород, Закарпаття  і світ читай у газеті «Закарпатські оголошення». Купи газету у кіоску або передплати на своїй пошті. Індекс 23375. zakarpatpost.net

Comments are closed.