4 роки тому в Ужгороді згоріла «Україна». ФОТО

1 лютого 2016 року Ужгород сколихнула трагічна звіска – уночі в відомому торговому центрі сталася страшна пожежа, яка повністю зруйнувала будівлю.

  • Серденько, читай газету «ЯСНО»!

Колишній радянський універмаг «Україна», який відкрили 18 вересня 1969 року довго був візитівкою столиці Закарпаття. Більшого торговельного закладу довго в області не було. Це прообраз супермаркетів, але по-радянському, тоді його називали універмагом. Вже з самого початку спорудження назву підібрали відповідну. Туди з’їжджалися на екскурсії люди з усіх куточків краю, аби хоч одним оком глянути на таку величну будівлю. Універмаг користувався популярністю у покупців та гостей міста. Тут можна було придбати одяг як для дорослих, так і для дітей, парфуми, сувеніри та подарунки, канцтовари, взуття. Були там і салон оптики, ювелірні прикраси, біжутерія, шкіргалантерея.

Дехто з опитаних нами ужгородців каже, що йшли туди, наче в музей, навіть якщо не щось купити, то бодай глянути. А старше покоління досі згадує про «Україну з невимовним болем у душі, у багатьох досі меланхолія за старими часами. Адже скільки товару було куплено за всі роки в універмазі, скільки ужгородців там працювало у різні часи! Тож і не дивно, що новина про пожежу сприйнялася закарпатцями дуже тривожно. Десятки підприємців, товар яких було знищено вогнем, опинилися сам на сам зі своїми проблемами… їх боліли душі за торговельним закладом найбільше. Про причини загоряння говорилося багато. Основною версією вважався підпал. Утім до сьогодні у справі так і не поставлено крапку, замовників чи виконавців не знайдено й не  покарано, як і не спростовано жодну зі здогадок громадських активістів.

Та як би там не було, а час назад повернути все одно не можна. «Україна» нині нагадує не торговельний заклад, а радше руїни Колізею. Майже рік будівля мертво простоювала, але згодом там почалися будівельні роботи, завали почали розгрібати, поруч – викопувати велетенський котлован, одні стіни розібрали, інші – укріпили, біля колишнього комунального підприємства «Смерічка» деякі приміщення прибудували… Незабаром споруду обнесли парканом, а ще пізніше на ній з’явився будівельний паспорт із проектом, який забудовник почав втілювати в життя.

На місці колишньої «України» мав вирости потужний торговельний центр. В Ужгороді дійсно давно є потреба в такому закладі, бо якщо у сусідньому Львові є два велетенські та десятки малих торговельних центрів, то на Закарпатті чогось подібного та ще й  солідних розмірів досі немає. Кілька місяців на місці універмагу нічого не робилося. Складалося враження, що об’єкт заморожено і в найближчим часом роботи не відновляться. Однак потім, у червні 2018 року, там знову активно взялися за справу: зняли залізний каркас, повибивали вікна, а також вперше за півстоліття зняли напис «Україна».

А згодом почалася війна між двома власниками і наразі будівля знову простоює. До речі, забудовник мав також облаштувати площу Кирила і Мефодія. Як вказано було у вивішеному паспорті об’єкту, замовником є ТОВ «Центр-СД-Маркет», роботи мали завершитися ще в третьому кварталі 2018-го. Шкода, що доля цього закладу і надалі невідома… а він знаходиться на надзвичайно зручному місці і міг би бути окрасою Закарпаття! Більше унікальних новин про Ужгород, Україну та світ  читай у газеті «ЯСНО». Купи газету у кіоску або передплати на своїй поштіІндекс 76076 zakarpatpost.net