Про закарпатський істеблішмент, цьогорічну впливову сотню, старі і нові обличчя

Опубліковано рейтинг ТОП-100 впливових людей Закарпаття 2020 року

Щойно свіже видання з’явилося у кіосках і вже викликало жваве обговорення серед громадськості і у соціальних мережах.

Найпопулярніший і найдавніший на Закарпатті рейтинг ТОП-100 людей, які впливають на суспільно-політичне та культурне життя краю, визначив своїх переможців. Традиційно його формує редакційна рада газети «Неділя» і «Закарпатські ОГОлошення». Про місцевий істеблішмент, цьогорічну впливову сотню, старі і нові обличчя ТОПу, принцип відбору кандидатів і суперечливі особистості розповів Голова Редакційної Ради, співавтор видання «ТОП-100. Впливові люди Закарпаття», Михайло Носа.

Михайле, як і коли вперше з’явилося на Закарпатті рейтинг ТОП-100 впливових людей Закарпаття?

Вперше ідея визначати успішних людей краю з’явилася у редакції газети «Неділя» ще 2006 року. Ми звернули увагу на те, що у різних сферах життя Закарпаття є особистості, які так чи інакше впливають на процеси у своєму середовищі, а відтак у цілому – на життя громади області, користуються повагою серед колег, до їхньої думки дослухаються. Почали виокремлювати таких людей і таким чином формувати рейтинг. Після першого випуску на нас відразу посипалося багато критики і претензій стосовно упередженості, заангажованості і таке інше. Ми пояснювали: це думка редакції, вона може не збігатися з думкою інших, але має право на існування. Пізніше ми створили Експертну Раду рейтингу «Лідер року», до якої запросили 21 журналіста з різних закарпатських видань, і таким чином спільно визначали переможців. Були  і роки, коли рейтинг не виходив. Це було пов’язано з подіями на Майдані і початком війни на Сході. Але трохи згодом з’явилося багато нових облич, особливо в політиці, змінилися сфери впливу, і ми вирішили знову показати сучасних лідерів громадської думки. Тож рейтинг відновився і ТОП-100 – 2020 року є наразі 15-м випуском за всю історію існування видання.

Кілька слів про цьогорічне видання і критерії, за якими визначалися переможці.     

Цього року над рейтингом працювала редакція однієї з наших газет – «Закарпатські ОГОлошення». Як зазначено у передмові, ми не мали на меті виміряти популярність того чи іншого діяча, а прагнули визначити міру впливу на процеси, які відбуваються на теренах Закарпаття. Сформувалося шістьрубрик з різних суспільних сфер: «Політика», «Влада», «Суспільство», «Бізнес», «Стратеги», «Самоврядність», «Кумири». До кожної увійшло по 13-16 закарпатців. Критерії, якими ми завжди керуємося, визначаючи лідерів, – це вплив їхньої діяльності на суспільство, публічність, відкритість, дотримання обіцянок. Яким би успішним не був політик у своєму оточенні, якщо він ігнорує людей, не відповідає на запити журналістів, не користується повагою серед колег – це не є впливова особистість у нашому розумінні. Плюс журналісти завжди відслідковують діяльність публічноїлюдини – чи вона не зупинилася, наскільки виконала те, що обіцяла, як себе повела у тій чи іншій ситуації.

Вдруге рейтинг ТОП-100 серед політиків краю, за вашою версією,  очолив Валерій Лунченко. Чому саме він?

Якраз із кандидатурою цього політика ніяких суперечностей не виникало. Валерій Лунченко вдруге довів, що гідний цього визнання. Ще з часу свого губернаторства у найскладніший, постреволюційний період історії Закарпаття, він досі зберігає політичний вплив на ситуацію в області. Торік чисто, без скандалів виграв вибори у своєму окрузі і вкотре став народним депутатом. Він відкритий і доступний до виборців та ЗМІ. Багато робить для розвитку інфраструктури краю, спорту, культури. Особисто мене дуже вразило відкриття за його підтримки театру в Хусті. Це неймовірна подія для Закарпаття. Не спортивні майданчики, не футбольні поля, до яких усі звикли, а театр. Бо духовність – така ж важлива складова розвитку здорового суспільства, як спорт, медицина, освіта.

Наскільки оновленим вийшов цьогорічний рейтинг у сенсі появи свіжих облич?

Мені здається, що за останні 5 років у ТОП-100 на 60-70 % оновилися впливові персони. Бо змінюється влада, відбуваються нові призначення, розвивається бізнес, важко, але пробиваються паростки нової культури. Було навіть таке, що видання вже було готове до друку, і потрібно було швидко вносити корективи, оскільки звільняли чи тоголову ОДА, чи хтось отримав нову посаду. Крім того, поява нових облич – це і заслуга закарпатських  журналістів, які знаходять цікавих людей, пишуть про них, зробили їх публічними.

Чи присутня частка суб’єктивізму в рейтингу?

Ми завжди наголошуємо, що як би ми не відслідковували життя та роботу відомих людей, як би прискіпливо не вивчали рівень їхньої впливовості, частина суб’єктивізму завжди буде присутня. І цього ніхто не заперечує. Ми живі люди, зі своїми емоціями і ставленням до кандидатів рейтингу. Але те, що там зібрані гідні люди на звання найвпливовіших, це правда. Скоро знову чергові місцеві вибори, і за їх результатами, якась кількість впливових людей покине сторінки нашого видання вже у 2021 році.

Чи були цього року діячі, що увійшли в цьогорічний ТОП, і які викликали суперечності між членами редколегії? 

Буває, звичайно, що хтось до когось неприязно ставиться. Це дуже неправильно, і в результаті ми стараємося максимально неупереджено оцінювати діяльність кандидата. Все ж таки більше опираємося на власні спостереження, рефлексії, вивчаємо матеріали, радимося з журналістами інших видань. Бо буває таке, що написав хтось якийсь негативний відгук у соціальних мережах – і понеслося. Люди, як правило, погано ставляться до діючої влади. Щойно політик, якому всі симпатизували, отримав посаду чи переміг на виборах, його рейтинг падає і це звичайна справа. І якраз у цьому сенсі нам потрібно бути максимально об’єктивними. Бо можна бути «крутим» у фейсбуці,  написати якийсь критичний відгук, зібрати купу лайків – і ти герой, лідер думки. Ти там ні за що не несеш відповідальності. А в газетах, журналах, на телебаченні такого не можна робити. От став нардепом наш колега Анатолій Костюх. Його політичній силі віддали голоси виборці, керівництво партії йому довірило найвищі місця по області, він потрапив у Верховну Раду і там представляє наші з вами інтереси, і до речі, працює досить ефективно, багато ініціатив, має постійні зустрічі з виборцями. Відповідно, ми його внесли у рейтинг впливових людей. І почалося: він іще нічого не зробив, хто він такий? Але йому повірили його виборці. Ми не можемо їх за це засуджувати чи оспорювати їх вибір. Це такий собі кредит довіри. Подивимось, проаналізуємо роботу і побачимо, на якому він місці буде наступного року і чи взагалі потрапить до рейтингу. Життя стрімко міняється, ми це точно тепер знаємо.

Вже на повну триває 2020-й рік. Як гадаєте, чи вплине він на картину розташування впливових людей на щаблях вашого рейтингу і чи відкриє нових особистостей?

Ми в цьому не сумніваємося. 2020-й рік стане для багатьох нинішніх впливових людей визначальним. Попереду нас чекають вибори в місцеві органи влади і ради, а це серйозний іспит для закарпатських лідерів думок. Тож ми вже працюємо – спостерігаємо, вивчаємо, робимо висновки.  А в кінці року підіб’ємо підсумки.

Лариса ЛИПКАНЬ, ексклюзивно для zakarpatpost.net