Сьогодні почався Петрівський піст: як дотримуватись, що не можна робити

Петрів піст встановлений на честь святих апостолів Петра і Павла. Петровський або Петрів піст має й другу назву – Апостольський.

Дата початку Петрівського посту безпосередньо залежить від Пасхи. Петрів піст настає одразу після Трійці, у Духів понеділок. Зате закінчення Петрового посту завжди в один день – 11 липня, перед днем апостолів Петра і Павла, пише intermarium.com.ua.

  • Серденько, передплати газету ЯСНО на своїй пошті. Індекс: 76076

Історія. Перші згадки про Петровський піст відносяться до III століття. Однак у часи перших християн цей піст носив не регулярний, а швидше варіативний характер. Справа в тому, що протягом декількох сторіч – приблизно з II-III до IV-V століть Петрівський піст заступав Великий, тобто виконувався тими, хто з якихось причин не міг постити напередодні Великодня. Тривалість дати початку і закінчення посту були трохи іншими, а свій остаточний вигляд для християн він отримав вже в IX-XI століттях.

Роль Первоапостолів Петра і Павла дуже важлива, а тому і Петрів піст вважається одним з обов’язкових до виконання для істинно віруючого. Християни починають готуватися до посту з молитви і читання діянь святих.

Основна схема прийому їжі в Петрівський піст досить проста.

В понеділок (а піст починається з Духова понеділка) дозволено вживати гарячу їжу без олії – пісні каші (гречану, рисову, перлову, ячну, вівсяну), зварені на воді навіть без краплі рослинної (соняшникової, оливкової) олії.

Спробуйте посилити смак звичної каші, додавши в неї сухофрукти – родзинки, курага або горіхи будуть відмінно поєднуватися з вівсянкою, а деяким сподобається любителям і ячна каша з фруктами. Можна змішати кашу з грибами, попередньо відвареними і порізаними на дрібні шматочки. Ще один варіант добавок в каші – запечені або обсмажені на грилі овочі. Тут особливо вдалими варіантами виявляться м’ясисті болгарські перці (тільки зніміть з них шкірку попередньо), товстостінні помідори і кабачки.

Вівторок, четвер і субота – основні дні посту. В цей час дозволена будь-яка пісна їжа плюс риба. Нестрогий піст, бо дозволяється вживання в їжу рослинного масла. Такий широкий вибір дозволених продуктів відкриває воістину безмежні можливості для меню! Перелік страв просто величезний – від банальної смаженої риби до тарталеток з рибним або овочевим паштетом. Під забороною лише продукти тваринного походження – м’ясо, молоко і молочні продукти, яйця і всі страви з них.

Середа і п’ятниця – скоромні дні. У ці дні необхідно дотримуватися строгий піст – сухоїдіння. Заборонена не тільки їжа тваринного походження, але і риба, і навіть олія. Особливо ревні християни сприймають ці дні посту як час харчуватися лише водою та хлібом.

Неділя – найбільш милостивий день посту. До дозволеного меню вівторка, четверга і суботи додається ще один продукт – вино. Правда, пити його можна лише в невеликих кількостях, не зловживаючи і не допускаючи сп’яніння. Крім того, дозвіл вживати вино не означає автоматичний допуск всіх алкогольних напоїв, в першу чергу міцних напоїв – горілки, віскі, коньяку і т.д. Червоне вино, особливо кагор, має особливе значення для віруючих, а тому і дозвіл на його помірне вживання виглядає цілком доречно.

Українські народні звичаї. Перший день Петрівки вважався початком косовиці сіна. Звідси прислів’я: «Хто в Петрівку сіна не косить, той узимку в собаки їсти просить».

Дівчата пускали на воду клечальні вінки — із квітів, які стояли в хаті на Зелені свята. Оскільки на Петрівку припадали найдовші дні та найкоротші ночі, вони білили полотно й прядиво, а молодиці поралися біля конопель. Тому в петрівських піснях найчастіше оспівуються ці види праці: «Ой мала нічка-петрівочка, не виспалася Наталочка: по горі ходила, тонку біль білила…».

Що не можна робити у Петрів піст:

Під час посту не можна вінчати молодят, а також хрестити дітей. Це принесе негаразди в сім’ю

Не можна їсти м’ясо. Рибу лише по суботах та неділях.

Не можна куpити та вживати aлкoгoль.

Не можна лаятися та міркувати про погані речі.

Не можна голосно розмовляти.

Займатися рукоділлям (вважається, що таким чином зашиваєте своє щастя і благополуччя).

Давати гроші в борг (самі будете в боргах).

Стригтися (волосся не буде густим); Більше ексклюзивних новин читай у газеті «ЯСНО». ЗакарпатПост