Як нахабно чиновники та сміттєве підприємство-монополіст спільно обкрадають ужгородців

Усі ці факти мали би бути не просто підставою для коригування завищених тарифів, встановлених спільними корупційними «договорняками» керівництва міськради та керівництва приватної фірми монополіста “АВЕ-Ужгород”, але й предметом зацікавлення правоохоронних органів.

У жовтні минулого, 2019 року Антимонопольний комітет України рекомендував товариству АВЕ-Ужгород переглянути тарифи, які воно виставило населенню, в менший бік у зв’язку з неправильним застосуванням тарифу та обрахунками, пише Закарпаття онлайн.

Купи свіжий номер газети ЯСНО зараз!

Знизити тариф

За ідеального розвитку обставин, товариство АВЕ мало би звернутися до Ужгородської міської ради, оскільки саме вони їм затверджують тариф, з проханням перерахувати тарифи згідно з рішенням Антимонопольного комітету і знизити тариф.

Та це за ідеальних обставин. Насправді ж АВЕ цього не зробило.

Голова ТОВ «ЕКО-Уж» Микола Пастухов

«Якщо б міська рада була зацікавлена в захисті інтересів громадян, — прокоментував ситуацію голова ТОВ «ЕКО-Уж» Микола Пастухов, — вона би сама переглянула ці тарифи і виявила той факт, що в ужгородському АВЕ лежить весь Ужгородський район і тариф був би на 40% менший».

Існує конкурсна документація, по якій АВЕ виграло тендер на вивезення несанкціонованих сміттєзвалищ, і зазначило ціну обгрунтовану, по конкурсу, 70 грн за куб (а не 175, як у нас затверджений міською радою тариф за вивезення сміття) і в поясненні учасник конкурсу має обгрунтувати таке зниження ціни на тарифи. Треба сказати, що 70 грн/куб – це нормальна і правильна ціна, конкурентний тариф з рентабельністю в 15%, як вони зазначали по підняттю тарифу, а не 40%.

Микола Пастухов пояснив: «Коли товариством АВЕ-Ужгород затверджувався останній тариф на вивезення твердих побутових відходів в м.Ужгород, в ньому було закладено витрати і на обслуговування Ужгородського району, і витрати по дизпаливу, які були завищені. Наприклад, з урахуванням того, що дизпаливо підніметься до 31-32 грн/літр. Ми ж бачимо, що дизпаливо коливається в межах 21-22 грн, але аж ніяк не 32…

Крім того, заробітна плата працівникам АВЕ. Товариство здійснює за конкурсами Prozorro і прибирання вулиць, що не є складовою вивезення ТПВ, але ці працівники підписані на обидві сфери прибирання.

Підняття тарифу зумовлене ще й тим, що є певна доля відкату, тому міська рада не зацікавлена ні в перегляді тарифу, ні в приведенні його до відповідності з нормами. Міська рада зараз виділяє кошти на вивезення несанкціонованих сміттєзвалищ, що вже закладено в тарифі — 10%. Саме ця кількість – 10% з усіх відходів, які ми оплачуємо – це великогабаритні відходи (меблі, сантехніка, матраси, дошки і т.п.). Це приблизно 30-40 грн з кожного мешканця в рік. Але якщо зауважите, то АВЕ-Ужгород проситиме вас винаймати контейнер вартістю 230 грн/куб, щоб вивозити ваше негабаритне сміття, яке ви і так маєте право викинути».

Три в одному

І так, за словами Миколи Пастухова, відбувається потрійне нарахування: ми оплачуємо вивезення великогабаритного сміття, міська рада оплачує утворення стихійних сміттєзвалищ, які утворюються внаслідок того, що АВЕ відмовляється вивозити негабаритне сміття з міста, яке входить у тариф з розрахунку на нормоутворення на людину. «І плюс – тим, що ми оплачуємо все це додатково, бо міська рада піднімає з кожним роком кількість відходів на вивезення несанкціонованих сміттєзвалищ. Тобто тих же майданчиків, які АВЕ мало би прибирати, бо це їхнє робоче місце.

Якщо порівняти статистику 2019 і 2020 років, то минулого року міська рада оплатила вивезення стихійних сміттєзвалищ на 4 тисячі кубометрів сміття, то цього року вони оплатили і вже проводять на 8 тисяч кубометрів сміття. Я переконаний, що це пряме відмивання коштів», — каже підприємець.

Поєднаний тариф

АВЕ-Ужгород, до слова, нараховує вивезення з міста Ужгород 39 тисяч кубометрів сміття в місяць, але, за словами пана Пастухова, насправді на полігоні твердих побутових відходів вони зазначають тільки половину за рахунок ущільнення  – 16 тисяч кубометрів сміття з урахуванням того, що нараховують об’єм 39 тис. кубометрів. «І оскільки тариф поєднаний – окремо захоронення нашого комунального підприємства нашого полігону, і окремо вивезення товариства АВЕ Тобто, в цьому тарифі – 175 грн — лежать 13 гривень з копійками за захоронення. Тобто кожного разу оплачуючи вивезення сміття за куб, ми оплачуємо ще й його захоронення. По суті, наші 13,5 гривень не мали би змінюватись і мали би стабільно переходити на наше комунальне підприємство.

Але АВЕ нараховує 39 тис куб сміття, а оплачує тільки 16 і наші 13,5 гривень залишаються в АВЕ, а не переходять на наше КП. В такому випадку ми мали би забрати ці гроші вже як мінімум, оскільки товариство АВЕ-Ужгород мало того, що не повністю оплачує наші кошти, які призначені для полігону, а ще й кажуть, що вивозять менше  відходів», — каже Микола Пастухов.
 

Альтернатива

Уникнути таких перекосів, на думку підприємця, можна, створивши ринкові умови для вивезення твердих побутових відходів. Якщо перевізник або надавач послуг хоче здійснювати діяльність по затверджених тарифах, то тоді вони мають затверджуватися не міською радою, а тільки конкурентнм середовищем.

«Тобто, повторним конкурсом на визначення найкращих умов.  І не укладати договори на 25 років, як має тепер АВЕ-Ужгород.

По-друге, я вважаю, що захоронення не може здійснюватися приватними товариствами, якщо вже говорити про захист інтересів громадян. В такому випадку будь-яке місцеве самоврядувння залежить від волі приватної особи, в руках якої знаходиться полігон і приватні структури могли висувати будь-які умови і диктувати громаді свої правила. Тому полігон має належати виключно громаді, щоб потім не виникало питання про вартість захоронення.

Тому, наше на сьогодні завдання – переглянути тарифи так, щоб там не було нічого зайвого. Якщо ми говоримо про вивезення ТПВ і піднімаємо тариф, то тарифи затверджує міськрада. Якби вона їх не затверджувала, то цих проблем би не виникало, та, як показує досвід, чиновники або в цьому зацікавлені, або не бачать, що відбувається насправді.

А за рахунок монопольного становища і того, що затверджуються тарифи постійно, чомусь, на користь перевізника, ми маємо сьогодні завищені тарифи.

• Більше ексклюзивних новин читай тільки у газеті ЯСНО • Купи газету в кіоску або передплати на своїй пошті • Індекси 76076, 76300 • ЯСНО – газета #1 для життя! ЗакарпатПост