Коли дозволять не носити маски та відкриють кордони? Відповіді на топзапитання про COVID-19

Уже понад рік у світі бушує епідемія коронавірусу, а людство досі не знає, як житиме далі. Скільки ще часу нам доведеться носити захисні маски, робити тести, вакцинуватись? Коли нарешті відкриються кордони і загалом, коли ж люди повернуться до нормального життя без обмежень?

OBOZREVATEL знайшов відповіді на запитання, які сьогодні хвилюють кожного.

1. Чи варто робити вакцинацію від коронавірусу?

У питанні вакцинації люди обговорюють два аспекти, розповіли експерти, медики та політики на Всеукраїнському форумі “Україна 30. Коронавірус: виклики і відповіді”.

До першого входять дві теорії. Конспірологічна, що вакцина – зло, а разом з уколом людині вводять певний мікрочип, з допомогою якого її контролюватимуть. А друга полягає в сумнівах людей щодо надійності, безпечності та ефективності щеплення, оскільки вакцина була створена і випущена буквально за рік.

Другий обговорюваний аспект полягає в запевненнях із боку науковців, що нічого ефективнішого за антибіотики та вакцинацію в медицині ще не винайшли. І єдиний шлях пришвидшити закінчення пандемії коронавірусу на цю мить – вакцинація. Лише вона допоможе досягти колективного імунітету на 60%, розірве ланцюжок передавання вірусу та зменшить кількість складних форм хвороби та смертей від COVID-19.

Вакцина від коронавірусу допоможе розірвати ланцюг передавання інфекції

“Ефективність вакцини – 95% захисту. Це означає, що у 20 разів знижується ймовірність захворіти і майже зникає можливість отримати важкі ускладнення. Таке рідко буває і якщо підтвердиться після закінчення випробувань, то це одна з найефективніших вакцин, які нам відомі”, – казав у нещодавньому інтерв’ю OBOZREVATEL директор Global Virus Network Center of Excellence, радник Всесвітньої організації охорони здоров’я і ад’юнкт-професор Університету Джорджа Вашингтона Костянтин Чумаков.

В Україні процес вакцинації має початися після 15 лютого. Протягом 2021 року планують імунізувати не менш як половину населення.2. Чи можна заразитися коронавірусом вдруге?

Оскільки чимало людей вже перехворіло різними формами вірусів – одне з найактуальніших запитань нині, а чи можна повторно заразитися COVID-19. Відповідь медиків – можна, але поки це не є масовим процесом. Здебільшого до повторного зараження схильні люди з проблемним імунітетом. Таких у світі близько 30%. Більшість буде стійка до повторного інфікування не лише завдяки виробленим антитілам, а й загалом іншим імунним захистам організму.

Реанімаційна палата, презентована на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Коронавірус: виклики і відповіді"

“Дослідження показують, що антитіла після інфікування тримаються в організмі десь із пів року. Чим легше перехворіла людина – тим менше антитіл виділив організм, відповідно, тим меншим буде їхній титр. Але окрім них імунітет має інший потужний захист. Це клітини імунної пам’яті, Т-клітини. Потрібен ще рік, аби зрозуміти, як усе рухатиметься далі. Поки інформації замало”, – розповів OBOZREVATEL один із імунологів мережі лікарень “Діла”.3. Чи буде новий карантин

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов переконує: епідемія коронавірусу в Україні стабілізована, про що, власне, говорять цифри у загальній статистиці.

“Минулого тижня у нас було 25 тисяч випадків, а в перший тиждень грудня – більш ніж 89 тис. В лікарнях від коронавірусу нині лікується 18 тисяч осіб. Ми перебуваємо на 34-му місці в Європі за рівнем смертності від COVID-19 на мільйон населення. Це головний результат наших дій, бо ми зберегли більше життів, ніж навіть інші країни. Не думаю, що буде потреба заходити в жорсткий карантин до квітня-травня“, – сказав він у коментарі OBOZREVATEL.

У МОЗ стверджують, що епідемію коронавірусу в Україні стабілізовано

Ярно Хабіхт, представник ВООЗ та голова організації в Україні, розділяє оптимізм очільника МОЗ, проте закликає перевіряти більшу кількість населення не лише тестами ПЛР, а й тестами на антиген, які мають бути в усіх лікарнях країни.

“Епідемію ще не подолано, ми це бачимо з ситуації в регіонах України.Тестування необхідно збільшити щонайменше втричі“, – погодилася з ним голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сільвандер.4. Чи введуть паспорти вакцинації та коли відкриють кордони

“Відповіді на це запитання зараз вам ніхто не дасть”, – чесно зізнався міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Мовляв, у всіх були певні надії на вакцинацію, але процес іде не так швидко, як хотілося б.Послаблення на в’їзд можуть ввести хіба що на літо і то лише окремі країни. Які – міністр не каже.

“Пандемія загалом створила фестиваль паніки та істерики в світі, навіть країни Шенгену закривались одна від одної. Це не особливе якесь ставлення до українців – це загальна політика, зумовлена винятково страхом перед поширенням коронавірусу в Європейському Союзі”, – додав він.

Певні країни на літо можуть ввести послаблення на в’їзд

Об’єктивна реальність на найближчі пів року така, що обов’язковою умовою для перетину кордону з іншими країнами стане тест ПЛР на наявність коронавірусу. Що стосується паспортів імунізації, то тут у європейських урядах досі триває дискусія щодо їх впровадження. Ніхто не знає, скільки саме часу триватиме імунітет після вакцинації. Якщо по пів року – то сенсу вводити вакцинальні документи немає. Однак цілком імовірно, що їх можуть запровадити хоча би в період виходу з карантину та як заохочувальний елемент для більшого охоплення вакцинації.5. Коли ж люди повернуться до нормального життя та перестануть носити маски

Ситуація минулорічної весни, коли світ охопила паніка та істерика, куди бігти і що робити, – вже не повториться. Про це каже Ярно Хабіхт із ВООЗ. Однак у найближчі роки, навіть попри масову вакцинацію, потрібно буде носити захисні маски, ретельно мити руки та дотримуватися соціальної дистанції.

“Дотримуючись цих заходів, ми зможемо вирівняти ситуацію. Такого, як у березні 2020 року, вже не буде. Ми вийдемо з цієї пандемії, але коли це станеться – ніхто поки не знає”, – додав він OBOZREVATEL.

Якщо підсумувати, то в найближчий рік світ усе ще шукатиме способи навчитися жити з епідемією коронавірусу та навіть взяти її під контроль ближче до кінця року з допомогою масової вакцинації.

Проте захисні маски доведеться носити не лише цього року, а й наступного теж. Оскільки перенесена інфекція не забезпечує пожиттєвого захисту, можна припустити, що вакцинація від COVID-19 стане щорічною. Так триватиме доти, доки на коронавірус не перехворіє щонайменше 60% землян. Лише після цього епідемія почне спадати.

Найімовірніше, це станеться не раніше початку 2022 року.

ЗакарпатПост