Банки почали примусово списувати борги українців на вимогу держвиконавців: хто потрапить «під приціл»

Банки почали автоматично списувати борги українців на вимогу державних і приватних виконавців. Це стосується тих громадян, які внесені в Єдиний реєстр боржників.

За інформацією Опендатабот, зараз у такому Реєстрі 5,5 мільйонів боргів. Більшість із них – це борги перед комунальними установами, штрафи за порушення правил дорожнього руху або несплату аліментів, пише Обозреватель.

До системи автоматичного списання вже під’єднано 7 банків. До них входить ТАСкомбанк, ПриватБанк, Універсал Банк (monobank), ОКСІ Банк, Банк Восток, Індустріалбанк, ПроКредит Банк.

У тестовому режимі до цієї системи поки що під’єднано 44 фінустанови. Це означає, що вони дали попередню згоду на приєднання. У Мін’юсті кажуть, що загалом таку модель роботи підтримують 62 із 73 банків. Варто зазначити, що банки приєднуються до автоматизованої системи добровільно. Закон не зобов’язує їх взаємодіяти з виконавцями в електронному вигляді.

Нагадаємо, з 6 квітня набрав чинності наказ Мін’юсту, згідно з яким із рахунків боржників гроші будуть списуватися автоматично. Раніше виконавці та банки могли примусово стягувати тільки кошти за несплату аліментів. В інших випадках банки блокували рахунки, але для стягнення коштів потрібен був окремий паперовий запит.

Окрім того, раніше виникало питання з банківською таємницею. За законодавством банк зобов’язаний розкрити її виконавцю, проте часто робив це у вигляді надання загальної інформації про наявність чи відсутність рахунку. Проте 12 лютого Нацбанк вніс зміни до своїх правил – тепер банки зобов’язані на вимогу виконавця надатиінформацію про реквізити рахунків боржника і суму коштів на них.

Так, нині процедура автоматичного стягнення коштів із рахунків боржників проходить у декілька кліків в онлайн-режимі і має приблизно такий вигляд:

  • виконавець за допомогою автоматизованої системи створює вимогу на отримання інформації про наявність рахунків боржника і грошових коштів на них;
  • всі вимоги від виконавців завантажуються в інформаційні системи банків, які перевіряють, чи є у них рахунки боржників;
  • якщо рахунки є, система банку не пізніше ніж за годину передає виконавцю інформацію про ці рахунки і суми на них;
  • виконавець формує в системі постанову про арешт коштів, після чого відповідальна особа банку виконує таке рішення.

 ЗакарпатПост