Закарпатська митниця: конфісковане церковне начиння зберігатиметься у Національному музеї історії України

Закарпатська митниця Держмитслужби передала до Національного музею історії України, що в м.Київ, виносний Хрест-Розп’яття, монстрацію та чотиристулковий складень, виготовленіу першій половині ХХ століття.

         Духовні раритети були вилучені намитному посту «Тиса», що на українсько-угорському кордоні, ще у 2018 році. Авивезти їх з нашої держави намагався у незаконний спосіб італієць.

         Так, під час поглибленого митногоогляду автомобіля іноземця митники виявили не заявлені при усному опитуванні тане вказані у митній декларації предмети, серед яких: Хрест-Розп’яття виносний,монстрація, складень чотиристулковий. Відтак, складено протокол про порушеннямитних правил за частиною 1 ст. 483 Митного кодексу України. Церковні раритетивилучено.

Рішенням Ужгородською міськрайонногосуду Закарпатської області визнано італійця винним у порушенні митних правил, накладеноадміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100% вартості товарів – безпосередніхпредметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.

Нещодавно Міністерство культури таінформаційної політики України своїм наказом «Про передачу вилучених абоконфіскованих культурних цінностей, обернених відповідно до закону в дохіддержави, для постійного зберігання в державну частину музейного, бібліотечногота архівного фондів» зобов’язав Закарпатську митницю Держмитслужби передатиконфісковані раритети до Національного музею історії України.

Що стосується самих церковних конфіскатів,то фахівці розповідають: виносний Хрест-Розп’яття кустарно виготовлений невідомиммайстром у першій половині ХХ ст ймовірно в Україні (мідний сплав, литво, олійніфарби, розпис; розмір 32,5×20,7 см). Хрест чотирикінцевий з накладенимрозіп’ятим Христом. Кожен кінець хреста виконаний у вигляді стилізованої квіткита прикрашений портретним олійним малюнком: у верхньому – Бога Саваофа, улівому – Богоматері, у правому – Ісуса Христа, у нижньому – черепа та кістокАдама. До нижнього кінця хреста кріпиться металевий стрижень з різьбою дляз’єднання з посохом (тростиною).

Наступний раритет – монстрація, виготовленийтакож у першій половині ХХ століття, ймовірно в Україні (білий та жовтий метал,штампування, фарбування, скло; розмір – 34,5х29 х 4 см). Фахівці уточнюють, щомонстрація – різновид дароносиці у католицькій церкві. Має форму сонця зрозбіжними променями. Центральна частина монстрації має наскрізний отвір, щозакривається з обох боків склом. В цьому отворі зберігається освячена гостія(освячений хліб, який став Святими Дарами).

Останній раритет – складеньчотиристулковий, виготовлений у першій половині ХХ століття в Росії (міднийсплав, литво, розмір 18,2х40,9 см). Складень у вигляді чотирьох металевихіконок, які за допомогою втулок складаються-розкладаються. У розкладеному станіявляють собою похідний (переносний) вівтар для молитов. На кожній іконціміститься п’ять клейм, на яких зображено релігійні свята або пам’ятні дати.

Пресслужба Закарпатської митниці Держмитслужби

ЗакарпатПост