“Низька і посередня”. Як українці оцінюють вітчизняну середню освіту

Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології у період з 1 по 7 червня 2021 року провели всеукраїнське опитування, щоб дізнатися про ставлення українців до вітчизняної освіти.

Було опитано 2003 респонденти віком від 18 років у всіх регіонах України, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Аналітикиня Фонду “Демократичні ініціативи” Поліна Бондаренко розповіла в ефірі Українського радіо, які дані цього року отримали соціологи, повідомляє Суспільне.

Як українці оцінюють рівень освіти в країні

За словами експертки, 45% людей оцінили якість середньої освіти як низьку, ще 44% назвали її посередньою.

“Важливо вказати негативну тенденцію, адже попереднє опитування, яке відбулося у липні 2020 року, було кращим, адже на 9% зросла кількість осіб, які зазначили, що якість освіти дуже низька”, — сказала аналітикиня.

Водночас Бондаренко зауважила, що показники залежать від віку та регіону, адже у західній частині країни краще оцінюють якість середньої освіти, і молодше покоління, від 18 до 20 років, теж позитивніше оцінюють цей показник, ніж люди, які старше 60 років.

“Якщо говорити про дистанційну освіту, то ми запитували про це батьків, бабусь і дідусів, які проживають з дітьми в одному домогосподарстві, чиї діти ходять в школу, 65% опитаних громадян виступили проти такої форми навчання”, — розповіла експертка.

За її словами, це “дещо парадоксальна ситуація”, оскільки 50% опитаних погодилися з тим, що це допомогло їхнім сім’ям вберегтися від зараження ковідом, проте негативних наслідків від дистанційної освіти вони вбачають більше.

Чому у західному регіоні освіту оцінюють краще

Бондаренко зауважила, що опитування громадської думки враховують лише суб’єктивну думку людей.

“Ми бачимо, що у західній та центральній частинах країни домінують позитивніші оцінки переважають. Ми не можемо говорити про те, що там краща освіта, особливо, якщо згадати, що там теж були проблеми зі з’єднанням з інтернетом, там діти теж мали певні проблеми під час навчання”, — зазначила вона.

Чому молодше покоління краще оцінює якість освіти

Бондаренко сказала, що гіпотеза соціологів полягає у тому, що молодше покоління навчалося лише у школах і їм немає з чим порівнювати. Старше ж покоління у цих школах не навчалося, але воно дивиться на рівень знань дітей, згадує своє навчання, тому “може домінувати думка, що раніше було краще”.

Про грошові внески

Бондаренко розповіла, що попри те, що діти тривалий час не відвідували школи, 48% батьків в Україні повідомили, що розмір грошових внесків на потреби школи чи класу не змінився, а у 8% опитаних розмір внесків навіть зріс, хоча воду і канцелярські товари не треба було закуповувати.

“Особливо великий показник був у мешканці південної України ― 13%. Але є й позитивні тенденції ― це, зокрема, й те, що 21% людей не чув про добровільні внески, а 5% опитаних заявили, що принципово їх не сплачують, навіть коли просять“, — розповіла аналітикиня.

Про ставлення батьків до вакцинації

За словами Бондаренко, тенденції — “дуже негативні”. Лише 33% батьків підтримують запровадження вакцинації для дітей підліткового віку ― це 12-17 років.

“Краща динаміка була, коли ми запитали у батьків, чи погодяться вони зробити щеплення дитині, якщо за кордоном буде доведена безпечність та ефективність вакцини, позитивно на це питання відповіли 47% людей”, — сказала вона.

ЗакарпатПост