Валерій Пацкан: медобладнаня закуповували за цінами, які відрізняються між собою у десятки разів

Рахункова палата має унікальний механізм поширення між органами місцевого самоврядування як успішного досвіду, так і інформації про допущені порушення, щоб навіть ті громади, де не було аудитів, могли зробити висновки і уникнути  помилок. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан під час міжнародної конференції в Ужгороді “Посилення фінансової дисципліни місцевих громад. Роль та функції Рахункової палати”.

Валерій Пацкан розповів, що щорічно Рахункова палата, за участі теруправлінь, проводить 5-7 аудитів ефективності використання коштів міжбюджетних трансфертів. Та один раз на два роки – аудит  коштів державного фонду регіонального розвитку. Кожен такий аудит зазвичай охоплює видатки 25–30 розпорядників і одержувачів у 7–8 регіонах.

“Наші фахівці виявляють порушення, збитки і неефективне використання бюджетних коштів на десятки і сотні мільйонів гривень, – зазначив Голова Рахункової палати. – Наведу промовистий приклад. У 2019 році Рахункова палата провела аудит ефективності використання коштів субвенції на сільські амбулаторії. Наші фахівці встановили, що у 8 областях, охоплених аудитом, відсутній належний внутрішній контроль розпорядників бюджетних коштів за дотриманням порядку проведення будівельних робіт, здійсненням публічних закупівель та використанням виділених коштів субвенції. Як наслідок – неефективно використали понад 225 млн грн субвенції, що становить 21% перевірених у регіонах коштів”.

Аудитори Рахункової палати також виявили, що на Рівненщині підрядники закуповували медичне обладнання та вироби медичного призначення за цінами, які відрізняються між собою у десятки разів.

“Наприклад: електрокардіограф для амбулаторії в с. Боремель придбали за ціною 2,9 тис грн, а для амбулаторії в селі Вовковиї – за понад 70 тис грн, або у 24 рази дорожче! – наголосив Валерій Пацкан. – На цьому дива у Вовковиї не закінчилися. Адже амбулаторії знадобився монітор життєво важливих показників із цифровим інтерфейсом. Для амбулаторії в селі Повча такий прилад придбали за 17,8 тис. грн, а для Вовковиї той самий прилад – за 205 тис. грн, або майже у 12 разів дорожче!”

Голова Рахункової палати підкреслив, що мета конференцій – розповісти місцевим керівникам про можливості взаємовигідної співпраці, передати власний і міжнародний досвід ефективного  управління.

“Рахункова палата має унікальний механізм поширення між органами місцевого самоврядування як успішного досвіду, так і інформації про допущені порушення, щоб навіть ті громади, де не було аудитів, могли зробити висновки і уникнути  помилок. По-перше, проєкт Звіту з узагальненими результатами аудиту направляється всім об’єктам контролю. Пізніше ми їм насилаємо затверджений Звіт і Рішення Рахункової палати. По-друге, ми обов’язково направляємо Рішення за результатами контрольного заходу керівництву регіону, який був охоплений аудитом. Крім того Рішення і Звіт розміщуються на нашому офіційному вебсайті. Отже, посадові особи місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, навіть якщо ці органи не були охоплені аудитами, мають можливість вчитися на чужих помилках”, – резюмував Валерій Пацкан.

Конференція організована Рахунковою палатою з нагоди 25-річчя інституції і відбувається за підтримки партнерів з Представництва Європейського Союзу в Україні, колег з Латвії, Литви, Німеччини.

У заході взяли участь керівництво і мери низки міст Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Рівненської, Тернопільської та Чернівецької областей, голови ОТГ, представники органів місцевого самоврядування, народні депутати, міжнародні експерти, науковці.

ЗакарпатПост