За 11 місяців в Закарпатському апеляційному суді розглянуто понад 2970 справ та проведено 484 онлайн-засідання

Попри епідемію коронавірусу Закарпатський апеляційний суд, хоч і з певними обмеженнями, продовжує відправляти правосуддя. Для цього в установі вживаються усі необхідні заходи, аби, з одного боку, гарантувати безпеку та здоров’я відвідувачів і працівників суду, з іншого – забезпечити права громадян на судовий захист.

На цьому під час пресконференції на тему «Нові реалії правосуддя: електронний суд, оптимізація судів та робота в умовах карантину» у пресцентрі газети «ЯСНО» наголосила голова суду Ганна Фазикош.
Переважна більшість обмежень, які дують в суді, – загальновідомі. Зокрема, це дотримання дистанції між відвідувачами у 1,5-2 м, температурний скринінг на вході, маски, антисептики, заборона заходити до приміщення з ознаками респіраторних захворювань тощо.

Але діють і обмеження, які стосуються власне здійснення судочинства. Як розповіла Ганна Фазикош, суддям рекомендовано за можливості здійснювати розгляд справ без участі сторін, у порядку письмового провадження (крім випадків, коли участь сторін є обов’язковою) або замінювати очний розгляд справ на електронний формат з дотриманням вимог процесуального законодавства.
Незважаючи на сучасні виклики, пов’язані із запровадженням карантинних заходів, суд продовжує ефективно виконувати свою роботу. Так, за 11 місяців цього року розглянуто 2972 справи. Зокрема, завершено розгляд 877 справ у кримінальному судочинстві, 1516 – у цивільному судочинстві та 579 справ про адміністративні правопорушення.

Керівниця апеляційної інстанції також зазначила, що справи розглядаються з дотриманням процесуальних строків у судових провадженнях, але повільніше, аніж мали б. «Та справа не в карантинних обмеженнях, а в навантаженні на суддів. За нормативними розрахунками, в нашій установі має бути 25 суддів, в той час як працює всього 12. Тож навіть якщо дуже інтенсивно працювати, вони з потоком справ повністю справитися не можуть. У нас, до прикладу, є судді-криміналісти, у яких в провадженні станом на сьогодні перебуває понад 500 судових справ, кожну з яких потрібно детально вивчати», – наголосила Ганна Фазикош.

Також керівниця апеляційного суду акцентувала увагу журналістів на темі електронного судочинства. Про нього заговорили ще 2011 року. Тоді в апеляційному суді запрацювала Автоматизована система документообігу «Д-3». Із 2013 року учасники процесу отримали можливість створити особистий кабінет, отримувати судові рішення на електронну пошту та інформацію про судові засідання за допомогою SMS-повідомлень. До прикладу, за 11 місяців цього року апеляційний суд направив учасникам судових процесів 11855 повісток, з яких 8019 – в електронному вигляді.

У 2017 році з прийняттям нових процесуальних кодексів було передбачено створення загальної для всіх судових органів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі – ЄСІТС). Впродовж кількох років в судах в тестовому режимі працювали ряд підсистем, які показали свою ефективність та затребуваність.
До прикладу, через «Електронний суд» (це обмін електронними документами між судом, органами системи правосуддя, фізичними особами й учасниками судового процесу) у 2020 році до Закарпатського апеляційного суду надійшло 136 документів, а за 11 місяців цього року – 312.

Значно збільшилась і кількість судових засідань, проведених у форматі відеоконференцзв’язку. Минулого року онлайн-засідання відбулися 242 рази, в той час як за 11 місяців цього року – 484. При цьому приблизно дві третини справ, які розглядаються під час сеансів, стосуються кримінальних проваджень. Сьогодні в установі  системою відеоконференцзв’язку  обладнано 4 зали судових засідань.  
Із 5 жовтня цього року розпочали офіційно функціонувати три підсистеми (модулі) ЄСІТС – Електронний кабінет, Електронний суд та підсистема відоконференцзв’яку. Так, модуль Електронний кабінет забезпечує централізований доступ авторизованих користувачів до сервісів ЄСІТС відповідно до визначних прав та повноважень. Реєстрація в кабінеті здійснюється виключно з використанням кваліфікованого електронного підпису.

«Електронний суд – це по суті електронний документообіг, який дозволяє користувачам у спеціальній системі створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів. Це значно прискорить процес подачі документів до суду, зменшить цей процес менш затратним і дасть змогу усім учасникам підсистеми оперативно знайомитися з усіма документами відразу», – наголосила Ганна Фазикош.

А з допомогою підсистеми відеоконференцзв’язку учасники справи мають можливість брати участь у судовому засіданні поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів; у приміщенні іншого суду –  за допомогою технічних засобів суду; в установі попереднього ув’язнення, установі виконання покарань або медичному закладі – за допомогою технічних засобів, наявних у відповідній установі.      

Пресслужба Закарпатського апеляційного суду