За перше півріччя 2022 року Закарпаття перевиконало бюджет, однак через війну ці гроші область використовувати не в змозі

Комісія Закарпатської обласної ради з питань бюджету заслухала звіт директора Департаменту фінансів Закарпатської ОВА Петра Лазара стосовно виконання обласного бюджету за перше півріччя цього року. За його інформацією, станом на 1 липня 2022 року місцеві бюджети області мають виконання планових показників на 109,5 %, що більше плану на 333 млн. грн. У порівнянні з минулим роком надходження зросли на 871 млн. грн., показник зростання збільшився на 29%.

дай оголошення в газету РОБОТА ГРОШІ • тел. 050 222 50 50 • вайбер • цілодобово • тел. 067 666 90 90

До загального фонду обласного бюджету за станом на 1 липня  поточного року надійшло на 104,1 млн. грн. більше плану.  

Із 64 територіальних громад дохідну частину виконали 33 громади (обласний бюджет), однак 31 громада не впоралися з виконання планових показників дохідної частини бюджету.  

– У загальному картина є позитивною, – каже Петро Лазар, – але ми не можемо всі кошти використовувати через те, що на сьогодні постановою Кабінету Міністрів України №590  встановлено 3 черги проведення видатків Казначейською службою. Перша черга – це витрати, пов’язані виключно з обороною країни і утриманням правоохоронних органів; друга черга стосується видатків на зарплати бюджетних установ і захищені статті, передбачені в місцевому і державному бюджетах; третя черга – всі інші видатки, які йдуть на капітальні, поточні ремонти і т.д.

У зв’язку з цим цього року область не може використовувати бюджет у тій мірі, як було торік. Наприклад, без капітального ремонту залишаються дороги, оскільки субвенція з Держбюджету на це не надходить.

– Вплинути на це ми не можемо, хоча маємо на рахунку достатньо коштів, – пояснює головний фінансист обласної військової адміністрації.

Звіт про те, куди ж кошти спрямовувалися, Закарпатська ОВА направила депутатам. Як відомо, щойно розпочалася повномасштабна війна, 64 млн. грн. вільних минулорічних залишків розподілила сесія обласної ради. Тоді було проголосовано за збільшення Резервного фонду, програми: матеріального резерву,  «Турбота» та територіальної оборони.

Коли ж законодавство дозволило робити зміни до бюджету без сесій відповідних рад, прийнято десяток розпоряджень начальника ОВА, якими розподілено 36 млн. грн. вільних залишків з минулого року, а також перерозподілено 62,3 млн. грн. освітньої субвенції на належні санітарно-гігієнічні умови в закладах освіти. Ці кошти спрямовано на  потреби тероборони і внутрішньо переміщених осіб.

Нагадаємо: при затвердженні бюджету на 2022 рік його обсяг склав 2,3 млрд. грн. за видатками. У зв’язку з введенням в Україні воєнного стану, левова частина видатків була спрямована на утримання закладів, які, згідно з Бюджетним кодексом, повинні утримуватися з обласного бюджету. Щодо перерозподілу видатків на тероборону, матрезерв, збільшення резервного фонду, то він здійснювався з непершочергових програм. Також 10% видатків знімалися з окремих бюджетних установ, що також спрямовувалося на тероборону, програми шефської допомоги військовим частинам, програми підтримки прикордонників та Нацгвардії.

Перевиконання обласного бюджету зумовлено значним збільшенням обсягів матеріальних винагород військовослужбовцям відповідно до Указу Президента про додаткові виплати. А для бюджетів територіальних громад на збільшення дохідної частини вплинуло зарахування додатково у 2022 році 4% податку на доходи фізичних осіб (64 % у 2022 році проти 60%).

Також релоковані підприємства, які перейшли на сплату податків на території Закарпаття, дають додаткові надходження в обласний бюджет. Точні цифри найближчим часом отримаємо від Державної Податкової Служби у Закарпатській області.

Бюджетна комісія Закарпатської обласної ради пройшла під головуванням Наталії Штефуци. На засіданні були присутні члени комісії: Іван Чубирко, Олександр Ледида, Мирослав Білецький, Василь Юрик, Михайло Рівіс (онлайн).

В обговоренні питань, запропонованих на розгляд сесії, взяли участь заступники голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета та Василь Дем’янчук.

Пресслужба Закарпатської обласної ради

ЗакарпатПост