Закарпатська аптечка: цілющі властивості алтея лікарського

Алтей лікарський – багаторічна рослина сімейства мальвових, з міцним розгалуженим кореневищем і м’ясистим довгим корінням, висотою до 1,5 м.

передплати газету Поради Здоров’я на своїй пошті – індекс 89266 💙 💛 рекламуйся в газеті 067 666 90 90

Цвіте у серпні-вересні. Росте по всій території України на вологих луках по берегах річок, озер та ставків, по чагарниках, на заболочених та солонцюватих місцях.

Заготовляють коріння дворічного та старшого віку рослин восени після відмирання надземної частини. Коріння швидко миють холодною водою, підсушують, знімають кору і, розрізавши вздовж на 2-4 частини, швидко сушать під наметом або в сушарках при температурі 30-35 градусів.

Фармакологічні властивості

Препарати алтею мають протизапальну, пом’якшувальну, відхаркувальну та захисну обволікаючу дію на слизову оболонку шлунка. У науковій та народній медицині алтей приймають внутрішньо у вигляді відвару або холодного настою коренів при захворюваннях органів дихання (хронічні бронхіти, трахеїти, ларингіти, бронхопневмонії, бронхіальна астма, кашлюк) і шлунково-кишкового тракту (катаральні стани стравоходу, гастрити, ентероколіти, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, особливо така, що супроводжується проносами).

Настій та екстракт, крім того, застосовують внутрішньо при лікуванні екземи та псоріазу.

У народній медицині відвар коренів алтею лікарського вживають внутрішньо при запаленні сечового міхура, болісному мимовільному сечовиділенні, диспепсії у дітей, запальних процесах у нирках;

зовнішньо – для полоскання ротової порожнини, горла, промивання очей при запаленні повік, для клізм при діареї.

Відвар коренів алтею у молоці використовують при туберкульозі легень.

Застосування – внутрішньо

Відвар кореня (6 г, або 2 столові ложки коріння на 200 мл окропу) п’ють гарячим по половині або третині склянки 3-4 рази на день після їди.

Настій коренів холодний (6,5 г коренів на 100 мл води кімнатної температури, настоюють 1 годину) – по 1 столовій ложці кожні 2 години.

Настій гарячого кореня (1 столова ложка коренів на 200 мл води кімнатної температури, настоюють 4 години, кип’ятять 6-7 хвилин, охолоджують) п’ють теплим по 2 столові ложки 3-4 рази на день.

ЗакарпатПост