Боротьба за ужгородську землю: мешканці проти забудовників

В Ужгородському прес-клубі відбулася пресконференція, на якій йшлося про маніпуляції із землею в Ужгороді: виведення земельних ділянок державної власності з володіння та користування держави та передачу їх забудовникам за заниженою вартістю. На цьому наголошують представники мікрорайону по вул. Кримській та адвокатка, яка представляє ряд позивачів у справах що стосуються земельних ділянок у місті.

Спір мешканців (їх близько 80) які проживають на території, де розміщена ділянка, обмежена вулицями Великокам’яною, Акацій, Симона Петлюри, Угорською та Кримською,  із владою та забудовниками розпочався на початку 20224 р. Представники громади кажуть: вони виступають проти незаконної передачі державних земель забудовникам, і за цей час виявили, що таких ділянок у місті кілька. Крім того стверджують, що у питаннях забудови влада і забудовники маніпулюють питанням забезпечення військових житлом, оскільки жодних документів про врахування інтересів військових на ділянках, які планують забудувати, немає.

«Протягом минулого і цього року в Ужгороді передано три земельні ділянки з державної власності за заниженими цінами,- каже Михайло Банк, представники громади, які виступають проти незаконних забудов. – По вул. Кримській (1,1 га), вул.Собранецькій (в районі ДОСААФ) та вул Загорській. Ми отримали відповідні документи, що земельна ділянка по вул.Кримській була оцінена у 236 тис. грн., 21 грн. за 1 м.кв, якщо середня вартість від 400 до 500 грн. за 1 м.кв. Вартість занижена у 25 разів. Після цього було проведено аукціон, де її придбали з правом на забудову всього за 510 тис. грн. Однак мешканці дослідили і замовили експерта, який підтвердив, що ця земельна ділянка оцінюється від 50 до 60 млн. грн. Крім того, там ще залишилося у державній власності 60 соток землі планують передати чорним забудовникам для будівництва житла».

За словами Михайла Банка, інші дві ділянки державної власності (по вул.Собранецькій та Загорській) теж оцінені за заниженою вартістю.  «Земельну ділянку по вул.. Загорській та Тютюновій (3,7 га) землі оцінено у 774 тис. грн., продано за 800 тис.грн, а по вул. Собранецькій – у 1 млн. 80 тис. грн. і продана 1 млн. 590 тис. грн.. Ми замовили оцінку цих земельних ділянок, експерт оцінив їх по вул.Собранецькій у 57 млн. грн., по вул..Загорській у 63 млн.грн. У чиїх кишенях осідає різниця?», – зауважує чоловік.

Крім того позивачі відправляли запит до Ужгородської міської ради, чи передбачено будівництво житла для військових на ділянці по вул.Кримській. «Отримали відповідь,  що житла для військових там не буде, згідно з проектом там будують квартири поліпшеного стану 120 м.кв., – каже Михайло Банк. – Тут явні зловживання і маніпуляції, землі передаються за заниженою вартістю чорним забудовникам, а суспільство вводиться в оману. Ми також з’ясували, що Закарпатська ОВА у минулому році зверталася до керівництва Ужгородського торгівельно- економічного інституту, Православна наб, 21, щоб вони відмовилися від земельної ділянки, де знаходиться спортивний майданчик і передали її. Але завдяки розголосу і позиції керівництва земля не відійшла «чорним забудовникам». Такий самий випадок стосується УжНУ щодо Ботанічного саду і шахтинського лісу. Там влада просить передати ці території на баланс Харківського національного університету. Ми зараз готуємо запити у Міносвіти з цього приводу.  Також у зв’язку з тим, що ми почали займатися цими проблемами, до нас звертається велика кількість ужгородців». 

Як каже Михайло Банк, згідно з генпланом, по вул. Кримській передбачено приватну забудову, натомість у детальний план територій були внесені неправдиві дані. «Вказали, що по нашій вулиці проходять магістральні вулиці, є зупинка громадського транспорту. І в детальному плані територій ця територія відноситься до вул. Мукачівської, Швабської, Конопляної, Тихого. Однак це зовсім інша частина міста»,- зауважив чоловік.

 Наталія Майстренко, адвокатка, що представляє ряд позивачів у справах що стосуються земельних ділянок, зазначила: «Представники забудовника розпочали кампанія по очорненню самої ідеї захисту мешканцями цього мікрорайону своїх прав на право проживати і використовувати належне їм майно, згідно з функціональними призначенням територіями. Жодним документом станом на сьогодні не встановлено, що вказана територія або земельна ділянка будуть частково використовуватися для будівництва для військових. Ми зверталися до Закарпатської ОВА про видачу акту чи ухвалення відповідного рішення, яким би фіксувався відсоток площі забудови у кв. м., які будуються на землях державної власності для військових, для сімей загиблих. Отримали відповідь, що Закарпатська ОВА врахує мої пропозиції при наступних таких забудовах. Також відсутня інформація про такі факти з боку міста. Ужгородська міська рада на мій запит, чи передбачено програма будівництва або передача житла військовим або їх сім’ям відповіли, що програмою на 2022-24 роки встановлено відсоток для оплати першого внеску для будівництва житла військовим: сума на 2022 рік- 500 тис, 2023 рік – 1 млн.грн, на 2024 – 1 млн. 500 тис. грн. За 500 тис грн. можна оплатити перший внесок для 1 квартири з тих даних ринку нерухомості, які є в Ужгороді. Максимум на 3 квартири місто може допомогти оплатити перший внесок. Далі про передачу житла військовим чи членам їх сімей не йдеться, не передано жодної квартири за цей період також не передбачено такої  програми в Ужгороді».

За словами спікерів, вони пропонують розділити земельні ділянки на Кримській (1,1 га) і передати військовим і всіляко сприяти з проведенням комунікацій, які раніше встановлювалися за рахунок мешканців.

Любов Назарова живе на території, де розміщено конфліктну ділянку по вул. Кримській, з 2001 року. «Ділянку ми там маємо з 1996 року, місце дуже гарне, але тяжко доступне.  Там збудовано центр реабілітації для астматиків, чому так високо, бо там свіже повітря. Якщо там зараз буде збудовано 5 п’ятиповерхівок над цією реабілітацією, повітря там вже не буде. Зараз там хочуть побудувати 5-поверхівки. Згідно з планом це квартири підвищеної комфортності, військових їм не роздадуть, підвищена комфортність для тих, хто наживається на цій війні», – каже жінка.

 За словами Наталії Майстренко, зараз вона з мешканцями продовжує працювати у судах. «Можемо ініціювати інші звернення до суду, але завжди готові до обговорення у судовому і позасудовому напрямку, шляхом укладення мирових угод. «Було б ідеально, щоб влада чула громаду, громада конструктивно спілкувалася з владою. Ми зобов’язані комуні кувати цивілізована, а не «через коліно», не через тиск на суди тощо»,- резюмувала адвокатка.

Інформація Ужгородського пресклубу.

ЗакарпатПост