Штрафи та позбавлення волі через дрова: про що закон
Найголовніше те, що закон ще не почав діяти. Станом на 4 листопада його ще не підписав Президент України.
У соцмережах чергова «зрада». Усі обговорюють те, що Верховна Рада прийняла закон, за яким за зберігання дров без документів можуть посадити в тюрму на сім років, повідомляє 20 хвилин.
Розбиралися в нюансах цього закону, навіщо його прийняли та як його оцінюють фахівці.
Звідки увесь цей галас? 10 жовтня Верховна Рада України прийняла законопроєкт 9665. Але в соцмережах почали його обговорювати з минулих вихідних. Ним передбачили нову відповідальність за незаконну порубку, збут і зберігання деревини, чагарників. Як адміністративну, так і кримінальну.
За що штраф та ув’язнення
За цим документом, в Адмінкодексі буде нова стаття — 65-2. Вона передбачає відповідальність за незаконне перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини, без документів, які підтверджують законність походження дерев, чагарників або деревини, або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або які містять свідомо неправдиві відомості. Покарання: штраф 510 – 15 тисяч 300 гривень для громадян, і 3 тисячі 400 – 15 тисяч 300 гривень для посадовців.
А в Кримінальному кодексі буде стаття 246-1, за якою буде кримінальна відповідальність за те саме, що в статті 65-2 Адмінкодексу, тільки ці діяння мають бути «вчинені у значному розмірі». Покарання: штраф 34 тисячі – 51 тисяча гривень або обмеження волі на строк до трьох років, чи позбавлення волі на той самий строк.
Значний розмір шкоди, за розумінням законодавців, це вартість дерев, чагарників або деревини, яка становить більше ніж 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Це 30 тисяч 280 гривень (для кваліфікації порушення застосовується не 17 гривень, а 50% від прожиткового мінімуму для працездатних, тобто 1514 гривень).
За ті самі дії, вчинені повторно у великому розмірі (це понад 60 неоподаткованих мінімумів або 90 тисяч 240 гривень) або за змовою групи людей — штраф 170 тисяч – 425 тисяч гривень або позбавлення волі на строк від п’яти до семи років.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Станом на 4 листопада документ ще не підписаний Президентом України.
Не про дрова, а про знищення лісів
Для чого цей закон? В обґрунтуванні йдеться, що закон прийняли для невідворотності покарання за порушення у сфері лісокористування та протидії незаконній вирубці деревини. Адже чинне законодавство є недосконалим.
У пояснювальній записці пишуть, що чинна стаття 246 Кримінального кодексу визначає покарання за знищення дерев, чагарників у лісах, захисних та інших насадженнях. А якщо незаконна порубка дерев, чагарників відбулася у парках, скверах — це не є криміналом.
Збут, перевезення, зберігання дерев та чагарників без документів не є достатньою підставою для притягнення до кримінальної відповідальності. Бо спочатку слідчим треба встановити, місце, де були зрубані ці дерева і чагарники. Довести, що вони були зрубані незаконно. Найкращий варіант — спіймати «на гарячому» порушників. І тільки тоді можна притягати до кримінальної відповідальності.
Адміністративна відповідальність, на думку законодавців, мізерна. Адже тут передбачений штраф для громадян до 1020 гривень, а для посадовців — до 5100 гривень. За повторні дії: штраф до 1530 гривень для громадян, до 15 тисяч 300 гривень для посадовців. Такі штрафи не зупиняють людей від вчинення порушення.
«Ба більше, кожна десята людина, яка притягалася за незаконну порубку, вчинила цей злочин повторно», — пишуть законодавці.