Бобальки з маком та керечун: страви на Святвечір

Існує безліч варіантів, що приготувати на Святвечір. Передусім має бути 12 пісних страв, що добре поєднуються між собою та відповідають традиціям святкування Різдва.

А якщо ви хочете навчитися готувати дійсно ексклюзивні страви на свята, новий курс Євгена Клопотенка «Поверни собі Різдво» – саме те, що ви шукаєте.

БОБАЛЬКИ

Таку незвичну назву на Закарпатті використовують для маленьких солодких булочок, що подаються із маком та медом. Це традиційна святкова випічка, яку на Закарпатті подають саме на Різдво. Бобальки прекрасно підійдуть на роль щоденного смаколика та точно сподобаються вашим дітям.

ЯК ЗМОЛОТИ МАК

Ідеальним буде змолоти мак у макітрі з макогоном. Якщо мак погано перетирається, додайте до нього трохи гарячої кип’яченої води й продовжте перетирати масу. Але оскільки такі інструменти в сучасних кухнях на жаль рідкість, то мак можна змолоти в кавомолці, кухонному комбайні або в потужному блендері. Не рекомендую використовувати вже готову магазинну макову масу, вона містить невелику кількість маку та багато цукру. І хоча начинка для пирогів з нею виходить досить смачною, для соусу до бобальок така маса не підійде.

Якщо у вас звичайний блендер, мак можна подрібнити наступним спосіб: проваріть його 20 хв у чистій воді, після цього змеліть у чаші блендера.

Інгредієнти, необхідні для бобальок

Перед приготуванням тіста переконайтеся у свіжості дріжджів. Нагадую, що пресовані або “живі” дріжджі можуть зберігатися в холодильнику в щільно загорнуті у фользі не більш як 10 діб.

Оптимальна температура води, якою ви розчиняєте дріжджі повинна бути 36-37 градусів.

Обираючи олії для фритюру, зверніть увагу на точку димлення олії, тобто на температуру, за якої олія починає виділяти канцерогенні речовини. Найкраще для фритюру підійде рафінована або високоолеїнова соняшникова олія або олія авокадо.

Як зрозуміти, що олія вже достатньо розігрілася та можна починати смажити? Занурте у фритюр дерев’яну шпажку, якщо навколо неї з’явилися маленькі бульбашки – можете викладати бобальки. Смажити бобальки варто на середньому вогні, щоб не допустити перегрівання олії.

Зверніть увагу, що ваші руки, кульки тіста та інструменти повинні бути повністю сухими. Взагалі не допускайте потрапляння води у розігріту олію, адже це досить небезпечно.

ЯК ПРИГОТУВАТИ БОБАЛЬКИ

ІНГРЕДІЄНТИ

Для кульок

400 г пшеничного борошна

220 мл теплої води

14 г пресованих дріжджів

1 ст. л. цукру

½ ч. л. солі

300 мл олії для фритюру

Для соусу

4 ст. л. меду

100 мл теплої води

100 г меленого маку

ЗАКАРПАТСЬКІ БОБАЛЬКИ: ПОКРОКОВИЙ РЕЦЕПТ

 КРОК 1

У миску викладіть 14 г пресованих дріжджів, 1 ст. л. цукру та налийте 220 мл теплої. За допомогою вінчика розчиніть дріжджі у воді та одразу додайте в миску 400 г борошна та ½ ч. л. солі.

КРОК 2

Замісіть тісто руками, ретельно вимішуючи його протягом не менш як 3 хв. Не бійтеся активно покачати тісто робочою поверхнею. Готове тісто поверніть назад у миску, накрийте чистим рушником або харчовою плівкою та поставте його підходити в тепле місце на 50 хв.

КРОК 3

Через 50 хв, коли тісто збільшилося в об’ємі, обімніть його руками та сформуйте з тіста невеликі кульки, вагою по 15-20 г кожна. Сформовані бобальки накрийте чистим рушником та залиште постояти 10-15 хв.

КРОК 4

Обсмажте кульки у напівфритюрі: для цього у каструлю з товстим дном налийте 300 мл олії, розігрійте її, та викладіть в олію бобальки. Смажте бобальки, помішуючи, до золотавої скоринки 2-3 хв. Орієнтуйтеся на колір кульок, вони повинні стати золотавими.

КРОК 5

Закип’ятіть воду у великій каструлі. Готові бобальки викладіть на сито та занурите їх в киплячу воду буквально на 4-5 секунди, а потім перекладіть до великої миски.

КРОК 6

Приготуйте соус: перетріть 100 г маку в макітрі або в блендері. Викладіть мак в мису, додайте до нього 4 ст. л. меду та 100 мл теплої води. Ретельно перемішайте інгредієнти вінчиком, полийте цим соусом бобальки та подавайте.

ХЛІБ КЕРЕЧУН (закарпатці кажуть – карачун, крайчун, керечун, корочонь)

ЩО ТАКЕ КОРОЧУН

Назва «корочун» походить від давньослов’янського слова «корочити», що означає скорочувати або зменшувати. Це пов’язано з тим, що хліб часто готували у день зимового сонцестояння, в період найкоротшого дня року. Вважалося, що після корочуна світловий день починає збільшуватися, а темрява відступає. Інше тлумачення пов’язує назву з процесом завершення старого року та початком нового, тобто святкуванням Різдва.

СИМВОЛИ, ЗАКЛАДЕНІ У ХЛІБІ

Здавна корочун символізував сонце, тепло і родючість, тому був важливою частиною ритуалів, які мали принести добробут, здоров’я та врожай у новому році. Як хліб для зимового свята, корочун знаменував оновлення природи та циклічний перехід від зими до весни. Його готували з особливим трепетом та часто освячували в домі, покладаючи на святковий стіл.

ЯК ТРАДИЦІЙНО ГОТУВАЛИ КОРОЧУН

Традиційно замішували дріжджове тісто на основі пшеничного борошна, іноді з додаванням меду, молока чи навіть жиру, щоб зробити хліб ситним і смачним. В нашому рецепті маємо пісний варіант страви. Корочун зазвичай мав круглу форму, що символізувало сонце. Також іноді на ньому робили хрестоподібні надрізи або прикрашали візерунками. Ми ж зробили виїмку посередині, що трохи нагадує різдвяний калач, але він робиться все ж таки дещо інакше. Випікання корочуна раніше завжди супроводжувалося молитвами та певними ритуалами. Його клали на святковий стіл як головний хліб поряд із кутею, узваром та іншими різдвяними стравами. В цьому році ви можете зробити так само.

ЯК ПРИГОТУВАТИ РІЗДВЯНИЙ ХЛІБ

ІНГРЕДІЄНТИ

35 г пресованих дріжджів

1,5 ч. л. цукру

1 ст. л. борошна (з загальної маси)

380-400 мл води

½ ч. л. куркуми

700 г борошна

1 ч. л. солі

70 мл олії

олія для змащування

мед для подачі

КРОК 1

Змішайте 35 г пресованих дріжджів, 1,5 ч. л. цукру, 1 ст. л. борошна (з загальної маси 700 г), 380-400 мл теплої води та ½ ч. л. куркуми. Накрийте опару рушником та дайте 20 хвилин підійти.

КРОК 2

Змішайте опару з залишком борошна, додайте 1 ч. л. солі та 70 мл олії. Замісіть тісто та поставте його в тепле місце приблизно на 2 години.

КРОК 3

Проткніть тісто ручкою від лопатки кілька разів, далі дайте тісто ще 1 годину на вистоювання.

КРОК 4

Готове тісто потрібно добре обімʼяти. Далі викладіть тісто у каструлю з товстим дном або казанок діаметром 25 см, попередньо виклавши на дно пергамент.

КРОК 5

Всередину тіста встановіть склянку діаметром 6,5 см, загорнуту у фольгу. Це потрібно, щоб усередині корочуна утворила виїмка.

КРОК 6

Змастіть тісто олією та дайте ще 30 хвилин відпочити. Далі випікайте його протягом 50 хвилин у духовці при 180 градусах.

Якщо реклама заважає вам готувати, відключіть її, придбавши підписку.

КРОК 7

Подавайте корочун, встановивши у виїмку піалу з медом. Нехай смакує!

ЗакарпатПост