Справа про зґвалтування на Закарпатті: адвокати заявили про чергове перенесення судового засідання

У п’ятницю, 10 січня, суд мав ухвалити остаточне рішення у справі про групове зґвалтування 14-річної дівчини на Закарпатті. Проте засідання вкотре перенесли через нібито хворобу мами двох обвинувачених. Адвокати потерпілої назвали це черговою спробою затягування процесу.

Про це повідомили в юридичній компанії «Міллер», пише hromadske.ua

Там розповіли, що на засіданні суддя мав лише заслухати виступи одного з обвинувачених, двох матерів обвинувачених, репліки сторін та останнє слово обвинувачених. Після цього – піти в нарадчу кімнату для ухвалення остаточного рішення про винуватість чи невинуватість обвинувачених.

Проте саме за день до призначеного засідання захворіла мама двох обвинувачених, яка є їхньою законною представницею у справі. Прокурор попросив суд відкласти розгляд справи без зміни представника. Суд погодився та призначив наступне засідання на 30 січня.

Представники потерпілої занепокоєні тим, що:

обвинувачені та їхні адвокати не обґрунтували, що хвороба є саме тяжкою або що мати обвинувачених не може тимчасово залишити лікувальний заклад;
так само обвинувачені та їхні адвокати не обґрунтували, чому матір обвинувачених не може вийти на відеоконференцію з судом з власних технічних засобів;
немає чітких та підтверджених лікарем строків, які необхідні для відновлення здоровʼя законної представниці;
відсутні гарантії, що під час наступного засідання хтось інший з боку захисту обвинувачених раптово знову не поскаржиться на стан здоров’я.

В юридичній компанії заявили, що після невдалої спроби мобілізації двох з обвинувачених «зловживання правами стали системною практикою обвинувачених та їхніх адвокатів».

Адвокати нагадали, що 13 грудня 2024 року засідання не відбулося нібито через хворобу дитини однієї із захисниць обвинувачених (у день засідання не додали до клопотання жодного документа, що підтверджує це).

Вдруге суд перенесли 26 грудня 2024 року через нібито «втому» іншої захисниці обвинувачених. Втретє це сталося 27 грудня 2024 року – захворіла мати одного з обвинувачених, яка є його законною представницею (в день засідання не додали до клопотання жодного документа, який би це підтвердив).

«За дивним збігом обставин цю законну представницю госпіталізували до лікарні, у якій вона й працює. Це викликає обґрунтовані підозри, що обвинувачені та їхні адвокати затягують судовий розгляд на шкоду психологічному стану потерпілої», – заявили адвокати.

Вони також зауважили, що у Вищій раді правосуддя розглядають питання щодо дострокового припинення відрядження суду в цій справі. Якщо у ВРП погодяться з таким рішенням, то справу передадуть іншому судді та «весь процес розпочнеться спочатку – уже втретє. Що врешті призведе до ретравматизації дівчинки, яка вчергове проживатиме той жах».

«Ми наполягаємо, що лише принципова позиція учасників процесу (у тому числі прокурорів) та судді здатна запобігти системним штучним затягуванням та не допустить порушення права потерпілої на розгляд справи упродовж розумного строку, яке гарантує стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод», – наголосили у «Міллер».

Що передувало?
У 2023 році Воловецький районний суд Закарпатської області встановив, що троє підлітків вчинили групове сексуальне насильство щодо неповнолітньої дівчини. Процес вони знімали на телефон, а відео поширили серед учнів школи.

Сам злочин стався ще в серпні 2021 року. Постраждала пояснила, що була з хлопцями в дружніх стосунках, а до підвалу, куди її покликали, прийшла добровільно. Про подію нікому не розповідала, відчуваючи страх і сором.

Суд визнав хлопців — двох 15-річних братів-близнюків та їхнього 14-річного друга — винними за ч. 3. ст. 153 Кримінального кодексу України та призначив покарання у вигляді 5 років ув’язнення. Однак через пом’якшувальні обставини суд звільнив підлітків від відбування покарання з випробуванням зі встановленням іспитового строку на два роки.

Також суд зобов’язав хлопців виплатити по 60 тисяч гривень і покрити процесуальні витрати — понад 25 тисяч для кожного.

Після такого вироку справа набула розголосу, і омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що взяв її під особистий контроль. Він вбачає у вироку порушення права дитини на захист і справедливе судочинство.

Вища рада правосуддя заявила, що перевірить скарги на суддю Оксану Софілканич, яка розглядала справу й призначила умовний термін трьом підліткам. Також будуть перевірені повідомлення судді про «втручання в її діяльність».

Закарпатська прокуратура подала апеляційну скаргу з вимогою скасувати вирок та ухвалити новий. Так, апеляційний суд повернув справу на новий розгляд.

ЗакарпатПост

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *