У букових закарпатських пралісах ціле поле улюблених рослин ведмедів

Ця рослина, відома під народними назвами левурда, леверда, дикий часник, ведмежа цибуля. Інформатор газети «Закарпатські оголошення» знайшов цілі поля  черемші. У буковому пралісі біля Оріховецьких дач розкинулось величезденне поле, рясно всіяне цими дивовижними червонокнижними квітами.

Черемша – рослина тінистих та вологих лісів, полів та живоплотів. Зустрічається по всій Європі та Великій Британії. Інші популярні назви – колба, ведмежа цибуля, дикий або ведмежий часник – походять від повір’я, що ведмеді їдять цю рослину, щоб відновити сили після сплячки.

Історія та походження черемші

За унікальних смакових якостей черемша з античних часів використовувалась у кулінарії. Її лікувальні властивості описані у старовинних трактах ботаніків, травників та лікарів.

Дикий часник займає велике місце у фольклорі багатьох країн. У середні віки його вважали чарівною рослиною та пов’язували з білою магією. Зубчики черемші клали під солом’яними дахами ірландських котеджів на удачу та використовували під час магічних ритуалів для відлякування злих фей.

Черемша за запахом дуже схожа на часник, але має м’якший смак і легше перетравлюється. Активні інгредієнти рослини практично ідентичні активним інгредієнтам часнику звичайного, але мають більш високу концентрацію.

Корисні властивості черемші

Черемша дуже популярна у фітотерапії. Рослина є природним антибіотиком, дезінфікує кишківник і має антигельмінтні властивост, використовується для полегшення розладу шлунка, здуття живота та діареї.

Дикий часник допомагає полегшити вірусні та респіраторні інфекції, рекомендується при ревматизмі та артриті через очищувальні властивості. Завдяки антиоксидантам стимулює кровообіг і знижує кров’яний тиск.

При використанні внутрішньо дикий часник має депуративну, гіпотензивну, антисептичну, протигельмінтну, схудну, гіпоглікемічну та гіполіпідемічну дію. Зовні він застосовується як потужний дезінфікуючий засіб.

Вітаміни у складі черемші

Основна цінність рослини полягає в тому, що це перша зелень, здатна компенсувати весняний дефіцит вітамінів. Черемша дуже багата на вітамін С, містить вітамін А (у вигляді бета-каротину) , вітамін Е, К, Н (біотин), вітаміни групи В (тіамін, рибофлавін, нікотинову та пантотенову кислоти, холін, піридоксин, фолати).

У її складі сполуки сірки, у тому числі аліцин, що володіє потужною антимікробною дією, а також сульфгідрил, метилтіосульфат, метилцистеїнсульфоксид, метилалілтіосульфат, метантіол.

Вона містить селен, що є антитоксичною речовиною, багато інших важливих мінералів та мікроелементів. Крім того, черемша є джерелом ефірних олій та фітонцидів, що мають антибіотичну дію.

Корисна черемша для серцево-судинної системи

Як було сказано раніше, черемша містить більше айоена та аденозину, ніж класичний часник. Ці компоненти корисні для серця, допомагають знизити кров’яний тиск та рівень холестерину у крові. Дикий часник рекомендують при гіпертонії та для захисту всієї серцево-судинної системи.

Дослідження, проведене професором Холгом Ер Кізеветтер з університетської клініки в Хомбурзі (Німеччина), показав, що один грам черемші, що приймається щодня, може покращити кровообіг. Цими перевагами володіє і звичайний часник, але, на думку деяких травників, овоч, що культивується, згодом втратив свою ефективність, на відміну від свого дикого побратима. Ось чому навесні не варто зволікати із включенням черемші до свого раціону.

Очищувальна дія черемші

Ведмежий часник має чудові очисні властивості завдяки своєму потогінному, сечогінному та відхаркувальному ефектам. Це чудова рослина для детоксикації. Вона збільшує кількість сечі, що виділяється, розвантажує нирки, а також покращує дихання шляхом розрідження слизових оболонок нирок.

Якщо ви хочете вивести токсини з організму та очистити печінку, черемша – ідеальна рослина. Для очищувального лікування навесні її добре поєднувати з кульбабою, оскільки ці дві рослини мають взаємодоповнюючі та очищаючі властивості при лікуванні проблем з нирками. Що стосується сечогінних якостей черемші, то дуже добре вживати цю рослину у вигляді настою і у свіжому вигляді.

Черемша для імунітету

Дикий часник містить сполуки сірки, які зміцнюють імунну систему. Було доведено, що ці речовини збільшують вироблення лейкоцитів, які відповідають за захист організму від інфекцій і хвороб.

Розріджує кров

Шляхом розширення судин черемша розріджує кров і перешкоджає агрегації тромбоцитів, допомагаючи боротися з утворенням тромбозів та інших порушень згортання крові. Цей ефект, що розріджує, також використовується при зовнішньому застосуванні для полегшення болю, зокрема, при ревматизмі.

Черемша – відмінний природний антисептик

Діючи як природний антисептик, черемша допомагає боротися з респіраторними та вірусними інфекціями, особливо грипом та бронхітом. Вона дезінфікує кишківник, запобігаючи бродіння та покращуючи стан кишкової флори, допомагає лікувати хронічну діарею, здуття живота та спазми у шлунку, стимулює секрецію шлункового сік та покращує травлення.

Подрібнена цибулина рослини має дегельмінтизуючу дію на шлунок і може використовуватися для боротьби з кишковими глистами. Зовнішньо черемшу можна використовувати як припарку при шкірних захворюваннях, фурункулах та інших екземах.

Черемша для жінок і чоловіків

Вітаміни А, Е, С, групи В вважаються вітамінами молодості та репродуктивного здоров’я, тому рослина буде корисною для жінок. Черемшу можна використовувати у складі масок для здоров’я та краси шкіри та волосся. Крім того, завдяки низькій калорійності, черемша є відмінним компонентом дієти для схуднення.

Черемша містить ефірну часникову олію, а також багата за складом мікроелементами, включаючи селен і цинк, що сприяють виробленню тестостерону та покращенню статевих функцій, тому є відмінним продуктом для чоловіків.

Фактично вони навіть не квіти – на вигляд – як конвалії, а на смак – як часник.

  • Рекламуйся у газеті «Закарпатські оголошення»! Тел. 050 222 50 50

Назву «ведмежа цибуля» рослина отримала через те, що ведмеді, прокинувшись від зимової сплячки, нібито перше, що роблять, — це шукають у хащах черемшу, аби наповнити свій організм енергією й вітамінами і налаштуватися на весняний раціон.

Для людей рослина теж корисна, вона наділена антибактеріальними якостями і вбиває мікроби. Більше ексклюзивних закарпатських новин читай у газеті «Закарпатські оголошення».

ЗакарпатПост

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *