Україна взяла новий кредит МВФ, щоб виплатити попередній
Україна взяла новий кредит МВФ, щоб виплатити попередній На порятунок України Міжнародний валютний фонд (МВФ) виділяє трохи більше 15 млрд доларів, що є рекордною позикою в історії національної економіки. Проте цими грошима необхідно буде заплатити за попередній кредит, узятий урядом Юлії Тимошенко ще в 2008 році, пише тижневик “Корреспондент”.
За підрахунками експертів, практично вся сума нинішнього кредиту буде повернена МВФ через 30 місяців. Видання констатує, що цих грошей Україні могло б вистачити на будівництво розвиненого капіталізму, але, вочевидь, не вистачить.
Нарощуючи таким чином позики, МВФ перетворює Україну на свого найбільшого боржника. На сьогодні Київ має перед Фондом понад 12,6 млрд доларів фінансових зобов’язань.
Видання зазначає, що гірше ситуація тільки в Румунії, чий борг перед МВФ складає 13,5 млрд доларів. Але коли восени в країну надійде друга порція траншу, в України з’явиться шанс очолити цей не дуже почесний список.
До того ж в обмін на гроші МВФ уряд України мало не вперше у своїй історії гарантує проведення по-справжньому жорстких і непопулярних реформ, вже піднявши ціни на газ для населення і серйозно націлившись підвищити пенсійний вік.
Проте, як пише “Корреспондент”, відкрита кредитна лінія від МВФ – це позитивна новина. Так, міжнародні фонди відреагували на неї ростом котирувань українських цінних паперів.
“Попит на акції українських корпорацій активний і тільки зростатиме”, – стверджує Тім Еш, аналітик з Royal Bank of Scotland. Наприкінці липня британець відвідав Київ і зробив для себе висновок, що в України в 2010 році є усі передумови для “серйозного відновлення економіки”, спрогнозувавши ріст ВВП на рівні 5-6%, що є дуже непоганим результатом після торішнього 15%-го падіння.
В обмін на кредит МВФ Україна зобов’язалася провести цілий ряд непопулярних реформ. Під цим, передусім, мається на увазі лібералізація внутрішнього газового ринку, для чого потрібно буде підвищити тарифи.
“Напевно найближчим часом заради того, щоб отримувати гроші, ми робитимемо і вже робимо неприємні для населення кроки. У сільській місцевості добре відчують підвищення цін на газ”, – прогнозує Олексій Блинов, економіст інвестиційної компанії Astrum Investment Management.
Водночас, серед вимог МВФ – і підвищення пенсійного віку. Жінкам до 2020 року на п’ять років піднімуть пенсійний поріг. Тобто тим працівницям, кому сьогодні 51 і більше, пощастить вийти на заслужений відпочинок раніше 60, іншим – ні.