Закарпаття: У селі Біла Церква берег річки руйнується …на користь Румунії!
У закарпатському селі Біла Церква руйнується берег річки. У небезпечній зоні опинилися понад двадцять будинків. У місцевої влади на вирішення проблеми грошей немає. У програму протипаводкових робіт ця територія не включена. На думку фахівців водного господарства, берег руйнує не річка, а зсув.
Над прірвою сім’я Попша живе майже рік. Берег біля будинку річка забрала минулої новорічної ночі. З тих пір нічого не змінилося. На всі звернення про допомогу до влади – одна відповідь – немає грошей.
Юрій Попша, житель села Біла Церква:
– Коли вода підніметься, то для нашої хати опасность, можемо лишатися навіть без хати, то таке. І кого не прошу, кому не кажу, приходять комісії, дивляться і на тому ноль, ніхто не обращає вніманіє
Те, що берег не стійкий, підтвердив ще один зсув. Він трапився під час літнього паводку, всього за двісті метрів від будинку.
Марина Коваль, кореспондент:
– Цей берег має утримувати русло річки, по якій проходить кордон між Україною і Румунією. Але зсув забирає не просто сільськогосподарську землю, а частину території Української держави.
Прикордонникам проблема відома, але вони говорять, – зміцненням берегів повинні займатися інші державні служби.
Микола Литвин, голова Державної прикордонної служби України:
– Задача пограничников отслеживать эти вопросы, своевременно информировать правительство для того, чтобы службы, которые у нас занимаются вопросами, о которых вы сказали, четко реагировали и решили эти проблемные вопросы.
Кому укріплювати берег в Білій Церкві, влади вирішити не можуть вже одинадцятий місяць. Проблема в тому, що висновки фахівців – неоднозначні. Закарпатські геологи упевнені, що причина осипання землі – паводки. Щоб берег не підмивало річкою, його треба зміцнити, і цим повинні зайнятися в облводгоспі.
Михайло Габор, начальник загону Закарпатської геологорозвідувальної експедиції:
– Сталися ці зсуви перш зав се, що там підмивається берег річкою Тиса із-за підрізки берега і виникли ці зсуви. Ці зсуви виникли із-за бокової ерозії водотоків, а це чисто їхня справа вже, там, де є бокова ерозія водотоків, закріплення берегів.
Облводгосп запросив фахівців зі Львова. Вони зробили висновок, що це не річка підмиває берег. Його руйнує господарська діяльність. Будинки на березі побудували, не дотримуючись санітарних норм – занадто близько до води, та ще й незаконно каналізацію провели. Тому укріплювати берег повинні не водники, а місцева влада.
Володимир Чіпак, начальник управління водного господарства Закарпатської області:
– Львівський інститут ми запросили, він зробив обстеження, зсув визваний не рікою Тисою, тобто це зсув техногенного і природного походження,але це не визваний паводками чи рікою Тиса. Якщо ми по програмі протипаводкового заходу здійснимо ці роботи це буде пряме порушення чинного законодавства, не по призначенню ми дамо гроші.
Поки в обладміністрації не вирішили – хто і за які гроші проведе дослідження і розробить проект відновлення берега. За попередніми даними, коштуватиме це буде не один мільйон гривень. Ні в сільському, ні в районному чи обласному бюджетах таких грошей немає.
Марина Коваль, Світлана Шекера, Юрій Ковальов, Олександр Яновський. “Подробности”. Телеканал “Інтер”