На Закарпатті ВІЛ-позитивним жінкам допоможуть виносити здорових дітей
На Закарпатті розпочато впровадження пілотного проекту, спрямованого на реалізацію репродуктивних прав дискордантних пар. Про це повідомляє прес-центр Міністерства охорони здоров’я України. Мова йде про можливість народження здорових дітей у парах, де один з партнерів здоровий, а другий – ВІЛ-інфікований.
У Закарпатському центрі профілактики та боротьби зі СНІДом (м. Ужгород) прийматимуть дискордантні пари з усією Україною і надавати їм послуги у сфері репродуктивних технологій.
В інтерв’ю “Коментарям” виконавчий директор Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ (ЛЖВ), Володимир Курпіта зазначив, що за рік до них звернулося понад 500 пар, які бажають мати дітей. “Ми проводимо проект з надання допомоги таким парам, що мають бажання народити дитину, спільно з МОЗ України на кошти Гранту глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією”, – зазначив експерт. Важливо те, що 60-70% ВІЛ-інфікованих вагітних українок дізнаються про свій статус вже безпосередньо під час виношування дитини. Щорічно в Україні народжують близько 3,5 тисяч ВІЛ-позитивних жінок.
У Всеукраїнській Мережі ЛЖВ відзначили, що з пропозиціями про співпрацю в питанні забезпечення репродуктивних прав дискордантних пар вони зверталися і до державних, і до приватних центрам репродуктології. Проте ці установи від участі в проекті відмовилися. Тому з дискордантними парами будуть працювати установи, що спеціалізуються на наданні допомоги хворим на СНІД та ВІЛ-інфікованим. Так, у всіх областях України лікарі-гінекологи і андрологи будуть консультувати і супроводжувати дискордантні пари, які зважилися завести дитину. В Ужгороді фахівці Закарпатського центру профілактики та боротьби зі СНІДом будуть проводити процедури очищення сперми і запліднення. Працівники центру співпрацюють з польськими та чеськими колегами і мають серйозний досвід в області репродуктивних технологій при ВІЛ.
Володимир Курпіта зазначив, що при такому підході в парі може народитися не тільки здорова дитина, але і зберегтися здоров’я другого партнера. “А це важливо для подальшого життя і виховання дитини”, – зауважив експерт.