На Закарпатті за останні 20 років площа природно-заповідного фонду збільшилась з 6,8 до 13,4 %
У 2010 році на Закарпатті з’явились нові об’єкти природно-заповідного фонду. Таку тенденцію планується зберегти і в 2011 році.
Впродовж останніх 20 років площа природно-заповідного фонду області збільшилась з 6,8 до 13,4 %. Нині взято на облік 450 територій та об’єктів ПЗФ загальною площею 172,1 тис. га, з них: 34 об’єкти загальнодержавного значення на площі 154,5 тис. га та 416 місцевого значення на площі 17599,9 га.
За останні два роки держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області завершено ряд заходів щодо розширення діючих територій ПЗФ та створення нових, що збільшило «відсоток заповідності» на 0,7%.
У 2010 р. створено 4 ботанічні заказники місцевого значення: “Егреш” на площі 25,0 га у Виноградівському лісництві державного підприємства “Виноградівське лісове господарство” без вилучення площі від землекористувача; “Ардов” – на площі 37,4 га; “Косоньська гора” – на площі 9,0 га та “Сілаш” – на площі 75,5 га у лісфонді філії “Береговодержспецлісгосп” без вилучення площі від землекористувача. Загальна площа заказників становить 146,9 га. Ці заказники направлені на збереження та охорону найстарших за віком в області вільшняків у дубових насадженнях.
«Які на черзі території до заповідання?» – ми спитали у начальника держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова:
– В області з 2006 р. діє Програма розвитку екомережі до 2020 року та затверджений облдержадміністрацією План заходів, спрямованих на розвиток регіональної мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Закарпатської області на період 2009-2013 років.
Наразі Карпатським біосферним заповідником завершується підготовка наукових обґрунтувань на створення нових територій природно-заповідного фонду – заказників місцевого значення «Опреський» та «Лиса гора», заповідного урочища «Заплава верхньої Тиси», пам’яток природи «Карстова печера «Черлений камінь» та «Штольня «Довгаруня» загальною площею 1019,6 га.
Завершено наукове обґрунтування на створення лісового заказника ,,Тополина,, (86,0 га) у Свалявському районі. Розглядається можливість створення ландшафтного заказника ,,Остра,, (20,0 га) в Ужгородському районі.
На виконання положень Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення погоджено з біосферним заповідником надання статусу водно-болотних угідь міжнародного значення на території заповідника урочищ ,,Марамороське високогірне” на площі 2128 га та ,,Озірний-Бребенєскул” на площі 1656,91 га. Але це вже не створення нових територій – а визнання діючих на міжнародному рівні.
Взагалі до держуправління надійшли пропозиції від науковців та природоохоронних установ краю на створення нових об’єктів загальною площею понад 2,0 тис. га.
Прес-служба Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області