В Україні стартує будівництво платних доріг
“Укравтодор” приступає до будівництва автодоріг на умовах концесії. Держслужба планує притягнути концесіонерів для будівництва 3 тис. км платних автодоріг, повідомив глава “Укравтодору” Володимир Демішкан.За його словами, відомство вже провело переговори з шістьма компаніями відносно реалізації таких проектів, і дві з них приступили до розробки проектів. Найбільший інтерес інвесторів, стверджують в держслужбі, викликають дороги Львів – Умань, Умань – Сімферополь і Харків – Сімферополь, а також Велика Окружна дорога під Києвом.
У “Укравтодорі” уточнили, що в даний момент перед відомством стоїть завдання-максимум – притягнути під концесійні проекти до 200 млрд грн кредитів впродовж 5-6 років.
“Будівництво реалізовуватиметься повністю за рахунок інвестиційних засобів, без участі держави. При цьому ми чекаємо, що власні кошти концесіонерів складуть не більше 15-20% – зараз мало у кого є гроші. Решту нададуть банки”, – говорить представник держслужби.
Гарантією повернення кредитів буде прибуток концесіонера, який він отримає незалежно від рівня трафіку.
Реально реалізувати в зазначені терміни не більше двох-трьох проектів, вважають експерти. Відкритим залишається питання відведення земель – цей процес і витрати на нього, згідно із законодавством, бере на себе держава. Крім того, ризик для інвестора все одно залишається – хоча б через те, що досі в Україні немає успішного досвіду реалізації концесійних проектів в галузі будівництва автодоріг.
В той же час перспектива співпраці з інвесторами на умовах концесії обумовлена транзитним потенціалом України і абсолютною незанятістю цієї ніші ринку. А також тим, що можливості вітчизняного держбюджету і лімітів держгарантій під будівництво доріг вже повністю вичерпані.
Платні дороги незвичні для свідомості українського автомобіліста, але плату обіцяють зробити “м’якою”. Швидше за все, вона стягуватиметься в розрахунку не на 1 км дороги, а за певний період часу. Ціну призначить концесіонер, але вона буде не вище затвердженої Кабміном планки. Приватні автовласники не дуже постраждають, а ось основний удар переймуть на себе великовантажні авто і транзитний транспорт: для них ставки будуть встановлені на рівні європейських”, – говорять в “Укравтодорі”.
Нагадаємо, що велика кільцева дорога навколо Києва також має бути платною. Проект будівництва 213-кілометрової дороги вартістю 55 мільярдів гривень буде затверджений уже в середині 2011 року. Наразі триває пошук інвесторів.