Закарпаття: Шахрай і банківська діяльність

Злочини у банківській сфері є для нашої держави порівняно новим видом злочинів. Пов’язано це зі специфікою формування ринкової економіки на території, де довгий час вона була регульованою. На фоні розповсюдження кредитування фізичних осіб виросло  кредитування підприємців для розвитку бізнесу під заставу рухомого та нерухомого майна. Цим свого часу скористався громадянин М., який зміг отримати величезні суми кредитів, при цьому використавши в заставу одне й те саме майно. Він оформив подвійні застави транспортних засобів з причепами у різних банках та отримав в чотирьох банках кошти на загальну суму майже 700 тисяч гривень.

Працівниками управління Державної служби по боротьбі з економічною злочинністю в Закарпатській області вдалося встановити місце знаходження, доставити для проведення слідчих дій, довести вину та направити до суду кримінальну справу за обвинуваченням громадянина М. Для цього правоохоронці провели виїмки кредитних справ в усіх банках, де заставне майно використовувалося декілька разів.

Почеркознавчі експертизи підтвердили всі підписи на договорах та заявах громадянина М. Були допитані працівники банків, які оформляли та видавали кредити. Словом, роботу було проведено велику. Як результат – громадянину М. інкримінували вчинення злочинів передбачених ч.2 та ч. 4 ст. 190, ч.2 ст. 222 КК України (шахрайство та шахрайство з фінансовими ресурсами).

Дані статті передбачають відповідно такі покарання: штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строх до трьох років; позбавлення волі на строк від п’яти до дванадцяти років  конфіскацією майна; позбавлення волі на строк від двох до п’яти років та права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох рокі

Досудове слідство прийшло до висновку, що і банківські працівники винні у вчиненні даних шахрайств, бо бажали видати кредити, закриваючи очі на порушення та неточності в поданих документах. Тому слідчі звернулися з відповідними листами до керівникам банків, в яких вимагають посилити контроль за своїми підлеглими та уточнити вимоги до документів, які надаються для отримання кредитів.

М.Сингаєвська, капітан міліції,старший слідчий відділення розслідування економічних злочинів слідчого управління УМВС України в Закарпатській області