Федір ВАЩУК: “Всеукраїнський “неврожай” на абітурієнтів не позначився на кількості вступників ЗакДУ”

Незважаючи на зменшення кількості абітурієнтів по всій Україні, Закарпаття цей процес майже не зачепив. Відтак тисячі абітурієнтів краю подали заяви, склали іспити і незабаром отримають студентські квитки у закарпатських вишах. Про підсумки вступної кампанії по-закарпатськи і не тільки – у розмові з головою Ради ректорів Закарпаття, ректором ЗакДУ, професором Федором ВАЩУКОМ.

Федоре Григоровичу, як би Ви охарактеризували цьогорічну вступну кампанію у Закарпатському державному університеті? Чим вона відрізнялася від минулорічної?

—    В цілому вступна кампанія пройшла організовано. Ми отримали достатню кількість заяв від абітурієнтів: близько 4 тисяч, що значно більше, ніж минулого року. Хоча на зовнішнє оцінювання зареєструвалося на 20 % абітурієнтів менше. Чесно кажучи, ми не сподівалися на таку активність, адже цього року на Закарпатті школи випустили значно менше абітурієнтів. З іншого боку, ЗакДУ був готовий прийняти заяви від усіх тих молодих людей, які прагнуть здобути якісну освіту.

Які з факультетів ЗакДУ за підсумками вступної кампанії виявилися найрейтинговішими?

—    Вже традиційно найбільше заяв було подано на юридичний факультет, факультети міжнародних відносин та міжнародного бізнесу, економічний та факультет інформатики. Крім того, велику кількість заяв було подано до природничо-гуманітарного коледжу нашого університету. Загалом же абітурієнти ЗакДУ могли подавати заяви на 15 спеціальностей. Що ж до конкурсу, то найбільше абітурієнтів претендували навчатися на факультетах міжнародних відносин та міжнародного бізнесу і міжнародного права.

Чи скористалися вступники відкриттям нових спеціальностей у природничо-гуманітаному коледжі ЗакДУ?

—    Справа в тому, що рішення про введення нових спеціальностей у нашому коледжі було прийнято буквально за декілька днів до прийому заяв. Тому ми не встигли провести відповідну роботу із набору вступників на ці напрямки. А до того просто не мали права приймати заяви. Йдеться про такі затребувані на Закарпатті спеціальності, як землевпорядкування та оціноча діяльність. У зв’язку зі змінами податкового й земельного кодексів ці галузі нині стають особливо актуальними. Все ж абітурієнти вже знають про ці спеціальності, відповідно вже маємо конкурс на них. Крім того, на ці напрямки вдалося отримати від Міністерства освіти України й певну кількість державних місць.

Чи зменшилась кількість державних місць в Україні у зв’язку зі зменшенням по всій Україні абітурієнтів цього року?

—    Справді, загалом в Україні цьогоріч був неврожай на абітурієнтів. У нас було на 15% менше, ніж того року, а в деяких областях України й на 40-60%. Тому Міносвіти було непросто регулювати кількість держзамовлень. Хоча, міністерство саме не розподіляє державні місця, а лише затверджує і регулює пропозиції вузів. Державні місця виділяє Кабмін і міністерство економіки. От у ЗакДУ державні замовлення практично залишилися на рівні минулого року…

А яка ситуація в ЗакДУ із вступом пільгових категорій абітурієнтів?

—    У нашому університеті пільговики можуть претендувати на близько 25% від кількості державних замовлень. Наприклад, якщо на якусь спеціальність виділено 10 місць, то пільговики претендують на 2 з них. Відповідно до цих можливостей ми і здійснювали набір пільговиків. Так зараз маємо 33 заяви такої категорії абітурієнтів. Але, на жаль, враховуючи малу кількість держзамовлень на окремих спеціальностях та велике число заяв, не всім вдасться бути зарахованими.

Будь-яка вступна компанія не обходиться без казусів. Чи був якийсь ажіотаж, скажімо з чергами абітурієнтів тощо у вашому навчальному закладі?

—    Нічого такого у ЗакДУ не спостерігалося. Навпаки, до нас надходили подяки від батьків за організацію вступного процесу. Всі абітурієнти, які приходили зі своїми сім’ями, були задоволені. Чому? Тому, що ми відмовилися від таблиць, столів, натомість було єдине вікно, як при реєстрації платників податків. Там збиралися всі заяви, а відтак — сортувалися за факультетами й спеціальностями. У цьому були задіяні всі вільні працівники університету.

Чи надходили до вас заяви абітурієнтів у електронному вигляді? Наскільки цей спосіб вступу себе виправдовує в ЗакДУ?

—    Справді, нам надійшло близько 100 таких електронних реєстрацій для вступу. Але, на скільки мені відомо, всі вони про всяк випадок продублювали документи на папері. І це нормально. Бо зараз насправді іде лише апробація цієї системи. Я гадаю, що наступного року після певного удосконалення вона у нас запрацює у рази ефективніше.

Розмовляв Павло БІЛЕЦЬКИЙ

karpatnews.in.ua