Закарпатці готуються сьогодні до Святвечора
Який Святвечір, таким буде й увесь рік. Сьогодні православні та греко-католики Закарпаття відзначають Святвечір.
Наближається одне з найбільших християнських свят – Різдво Христове. Напередодні – 6 січня – кожна християнська родина збирається за столом до Святої вечері, а господиня дому готує 12 пісних страв, які символізують 12 апостолів Ісуса Христа.
Обов’язковими на передріздвяній вечері мають бути кутя і компот із сухофруктів (узвар). Святвечір, або ж, за церковною назвою, Надвечір’я Різдва Христового, – один з найбільш шанованих днів для всіх християн.А з першою зіркою уже можна колядувати. За біблейськими оповідями, саме вона вказала волхвам місце народження Ісуса.
У цей особливий день варто все взяти в свої руки. Почнемо з самого ранку. Напередодні Різдва встаньте дуже рано — і тоді протягом року ніколи нічого не проспите.
До вечора не дозволяйте собі прилягти — це може спричинити хвороби. Якщо ми хочемо бути здоровими й багатими (а хто не хоче?), то, вставши з ліжка, маємо вмитися водою, в яку напередодні кинули срібну монетку.
З самого ранку налаштуйте себе на те, щоб бути дуже уважним до всього, що відбувається навколо нас, зібраними й пильними. Хвилина неуважності може нам дорого коштувати: адже весь наступний рік буде таким, як Святвечір.
Абсолютно забороняються будь-які сварки й суперечки. Не можна лаяти дітей, а тим більше шльопати або — не дай Боже! — бити їх, інакше протягом року вони завдаватимуть нам проблем з вихованням.
Не можна нікому нічого давати в борг: увесь рік нам цього бракуватиме. З ранку прикрашаємо себе найчарівнішою посмішкою і спокійні, доброзичливо налаштовані до всього світу, чекаємо, що доброго принесе нам цей день.
Риб’яча луска притягає гроші
Як наряджати ялинку? Не вішайте на неї казна-що — все має магічне значення. На ялинці обов’язково мають бути яблука: вони забезпечать нам здоров’я і красу; а також горіхи — щастя в коханні та збільшення сімейства.
А тепер час розпочинати приготування передріздвяних страв. По дорозі на кухню загляньте до ванної кімнати, щоб перевірити, чи не висить там випрана білизна. Безтурботно залишена на мотузку, вона може стати причиною перенесення всіх наших сьогоднішніх проблем на майбутнє.
Кулінарні роботи починайте з риби. Почистивши її, ні за що в світі не викидайте луску! Бо вкладені в гаманці декілька лусочок весь рік притягатимуть гроші. Це, без сумніву, один з найлегших способів розбагатіти.
Риб’ячу луску можна використати й іншим способом: покладіть у маленький червоний мішечок і повісьте його над вхідними дверима. І будьте впевнені — кохання не обмине ваш дім!
Якщо ж ви маєте на прикметі якусь конкретну персону, то треба такий мішечок повісити над її дверима й зробити все для того, щоб вона була першою, хто помітить мішечок. Інакше всі ваші старання виявляться марними…
Сіно під скатертиною
Настав час накривати на стіл. І знову, звичайно, ні в чому не покладайтеся на випадок, а робіть усе розсудливо й передбачливо. Передусім кладемо під скатертину трохи соломи, це обіцяє благополуччя та достаток, а дівчата можуть поворожити, витягуючи соломинки (довгі й зелені обіцяють швидке весілля). Скатертина має бути білою.
В багатьох країнах на святковий стіл ставлять тарілку для самотнього мандрівника або, якщо хочете, для духу предків. Дуже добрий і мудрий звичай!
Число співрозмовників має бути парним, варто запросити ще одну людину, без пари. Під стіл бажано покласти який-небудь залізний предмет, щоб кожен міг хвилинку потримати на ньому ноги, тоді вони будуть здоровими й сильними.
Стіл обов’язково прикрасьте свічками. Раніше свічки були в цей вечір абсолютно необхідними: кожен із присутніх повинен був мати на стіні свою тінь, інакше протягом наступного року йому загрожувала смерть!
Не забудьте про «братів менших»
Коли сідатимете за стіл, пригостіть смачненьким кішку чи собаку (особливо собаку — адже це її рік!), щоб не хворіли, щоб не вселялися в них погані істоти.
Не вставайте з-за столу доки не з’їсте до кінця все, що на тарілці, — адже ми хочемо при доброму здоров’ї дочекатися наступного Святвечора.
Якщо присутні дівчата захочуть дізнатися, хто з них першою вийде заміж, то нехай кожна покладе на підлогу шматочок риби, і та, чию порцію собака з’їсть першою, може шити весільне плаття!
Для більшої впевненості варто додатково поворожити з яблуком: насамкінець вечері з’їсти його й полічити зернятка.
Парна кількість говорить про те, що наступного року ви зустрінете велике кохання, більш шести — весілля або, принаймні, заручини — гарантовано.
Свічка розповість нам правду
Після вечері господиня має зібрати всі ложки, зв’язати їх і залишити на ніч немитими. Завдяки цьому сім’я завжди буде разом. Тепер уже можна гасити свічки й… уважно спостерігати за димом. Якщо він прямує в бік вікна, це провіщає народження, вгору — весілля, до дверей — неприємності.
Дукат і повний місяць
Після вечері потурбуйтеся про фінанси. В посудину з водою кидаємо монетку й торкаємося до неї по черзі кожним пальцем, примовляючи: “На кожен палець — по дукату!” Руки не витирайте, а посудину старанно сховайте.
Під час першого після свят повного місяця повторюємо всю операцію, намагаючись, щоб місячне світло освітлювало наші мокрі долоні. Коли руки висохнуть, виливаємо воду, а монетку завжди носимо при собі. Це безвідмовний спосіб отримати великі гроші та знайти матеріальне благополуччя на весь наступний рік.
Успіхів вам у Новому році!