Закарпатська міліція запевняє, що доставка трупів на судово-медичні експертизи проводиться безплатно

У зв’язку з тим, що останнім часом до управління МВС області почастішали звернення громадян щодо несвоєчасного виїзду працівників міліції на місце події за фактами смерті людини, безпідставного направлення для проведення судово-медичного розтину трупів, особливо людей похилого віку, при наявності хвороби та відсутності ознак насильницької смерті, а також вимагання оплати за доставки тіла до бюро судово-медичних експертиз, роз’яснюємо:

– Порядок взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини розроблено для забезпечення ефективної взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при перевірці фактів смерті людини з метою запобігання випадкам неякісних перевірок обставин смерті людини та укриття умисних вбивств.

– Правовою основою Порядку є Конституція України, Кримінально-процесуальний кодекс України, Закони України “Про прокуратуру”, “Про міліцію”, Основи законодавства України про охорону здоров’я, “Про поховання та похоронну справу”.

– У всіх випадках повідомлення органів внутрішніх справ про смерть людини до приїзду працівника міліції або прокуратури на місце події медичним працівникам забороняється порушувати обстановку за місцем знаходження трупа, переміщати його, ініціювати такі дії присутнім на місці події особам, у тому числі родичам померлих, видавати лікарське свідоцтво про смерть.

Працівники органів внутрішніх справ:

– Своєчасно реєструють повідомлення про факти смерті людини, у тому числі що надійшли від працівників закладів охорони здоров’я, до журналу реєстрації заяв та повідомлень про злочини, що вчинені або готуються.

– При надходженні повідомлень про факти смерті людини за місцем її постійного проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку негайно виїжджають на місце події з лікарем (фельдшером), іншими необхідними спеціалістами.

– У разі надходження повідомлень про інші випадки смерті людини або встановлення під час попереднього огляду трупа людини за місцем її проживання факту насильницької смерті чи підозри на таку, на місце події негайно виїжджає слідчо-оперативна група на чолі із слідчим, за участі лікаря – судово-медичного експерта, інших необхідних спеціалістів.

– Фіксують у протоколі огляду місця події дані про наявність диспансерного спостереження за хворим і дату його останнього огляду лікарем та прийняте рішення щодо направлення трупа на судово-медичне дослідження.

– Забезпечують збереження первинної обстановки на місці події до приїзду слідчого прокуратури при встановленні ознак злочинів, підслідних органам прокуратури, у тому числі смерті в місцях позбавлення волі, приміщеннях органів внутрішніх справ тощо.

-З урахуванням результатів огляду місця події, трупа та проведеної на місці події перевірки, особисто приймають рішення щодо направлення трупа на судово-медичне дослідження.

Обов’язково направляють для проведення судово-медичного розтину:

– трупи людей з ознаками насильницької смерті (травми, асфіксія, дії крайніх температур, електричного струму, отруєнь тощо), підозр на таку;

– трупи людей, смерть яких настала раптово, – без обмежень віку (коли смерть настала швидко, зненацька, на фоні видимого, уявного здоров’я від хвороб, що перебігали приховано або розвинулись гостро);

– трупи людей, смерть яких настала поза місцем постійного проживання;

– трупи людей, особу яких не встановлено.

Не направляють для проведення судово-медичного дослідження трупи людей віком до 50 років, померлих удома, за наявності диспансерного спостереження за хворим і його останнього огляду лікарем не більш ніж за місяць до настання смерті, при відсутності ознак насильницької смерті та підозр на таку.

Також повідомляємо, що доставка трупів до бюро судово-медичних експертиз проводиться безплатно.

zakarpatpost.net