На Закарпатті ростуть десять видів червонокнижних первоцвітів

Напередодні весняних свят ринки міст рясніють ранньоквітучими першоцвітами. Прикро, що з року в рік повторюється одна й та ж картина: оберемки з підсніжників, пролісків та шафранів недорого і добре продаються, бо настала золота пора для квіткових браконьєрів.

Після холодної зими рослини, що ростуть навесні, не залишають майже нікого байдужим, адже це перші розквітлі рослини. Чому їх нещадно зривають і, зрештою, чому їх купують, якщо зривання та тим більше збут рослин заборонено чинним законодавством.

Екологи закликають не купувати букетики первоцвітів, адже це загрожує їм повним зникненням. Наразі в Україні триває щорічна операція “Первоцвіт» – природоохоронці, правоохоронці та лісівники штрафують продавців та збирачів весняних квіток. Посилено контроль і на пунктах пропуску через державний кордон. Звичайно, таке незаконне вилучення дикорослих рослин із природного середовища, не викорінити допоки будуть бажаючі купувати квіти. Пам’ятаймо, збираючи квіти ми знищуємо їх, купуючи допомагаємо знищувати!

На Закарпатті росте близько 10 видів первоцвітів, які занесені до «Червоної книги України» та мають регіональне значення: шафран Гейфеля, рябчик шахматний, проліска дволиста, підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний, первоцвіт весняний, зубниця залозиста, нарциси та ін. Вони можуть зникнути, якщо їх не оберігати. Збирання первоцвітів не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла, цибулинки та бруньки.

Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області закликає усіх утриматися від збирання та придбання ранньоквітучих рослин, що дасть можливість зберегти червонокнижні рослини для майбутніх поколінь.

Джерело: Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області