У Мукачівському притулку для собак налагоджується робота
Нещодавно була у Вінниці. Не знаю, чи то любов до чотирилапих, чи то проблема наболіла вплинули, але не змогла пройти мимо без здивування від картини, що тут ВСІ безпритульні собаки чіповані.
Бабуся на ринку, яка звернула увагу на моє здивування від побаченого кільця на вухах чотирилапих, сказала з не меншим подивом: «А що таке? Як до нас приїжджатиме стільки люду, якщо бродячі пси ходитимуть повсюду? У нас же фонтан, Пирогов — є що глянути….» Я ще більше обімліла: «А у нас природа, архітектура просто незрівнянні, а собак скоро більше, ніж закарпатців по вулицях ходитиме». І зауважте, наші міста куди менші за Вінницю, тож і проблема не такого масштабу. Поки…
На щастя, сьогодні хоча б в Мукачеві питання регуляції кількості безпритульних собак потроху вирішується. Як розповідає «Зеленому Закарпаттю» директор Мукачівського «Центру контролю за тваринами» Ярміла Кость, зараз робота в закладі просувається, «хоч і черепашачими кроками».
Заклад вже має стале фінансування, узгоджену місцевою владою програму діяльності та практично повний штаб: немає бухгалтера, оскільки та нещодавно подала заяву на звільнення. Наразі пригальмовують повноцінну роботу притулку два основні факти: як вже мовилося, нинішня відсутність власного спеціаліста по економічних питаннях закладу та сучасна система бюрократії (про яку ми писали в попередньму матеріалі), котра породжує все нові і нові проблеми з документацією «Центру». Зокрема, у програмі закладу було допущено грубої помилки: пунком витрат було вказано не «вантажне», а спецавто. І якщо вантажним автомобілем можна скористатися і при відловлі, і при перевезенні чотирилапих та їх кормів, вольєрів та засобів, необхідних притулку,то вказаним можна користуватися лише при відловлі собак. Тож заплановане для купівлі «Центром» авто марки «Богдан» забракували в казначействі: за документацією потрібно купляти «легковик». Однак, за словами пані Ярміли, правку до офіційних паперів внесено і вже наступного тижня, 27 червня, на сесії Мукачівської міської ради планується повноцінний і, надіються, завершальний етап затвердження всієї програми.
А так, діяльність у закладі активізувалася і справи мають тенденцію на помітне покращення. Сьогодні притулок має повне фінансування: 83 тисячі на операцію по відлову собак та 250 тисяч на утримання закладу. Попри те, з додатково виділених закладу 50 тисяч братимуться кошти для відлову і перевезення кожного собаки. У «Центрі» розширився штаб: три місяці тому сюди взято ще одного працівника. До речі, сьогодні вони вже без затримань отримують заробітню платню. На договірній основі планується залучення до роботи ветеринарного лікаря: після відлову він проводитиме огляд, потрібні процедури і стерилізацію тварин. Немає вже і проблем з годівлею чотирилапих: з приватних пекарень пані Ярміла бере хлібні вироби, кошти на які вже гарантовані бюджетом закладу.
Ну що ж, наразі залишається лише порадіти за мукачівців і побажати їм довести справу до кінця. Є надія, що такий нелегко здобутий досвід тамтешніх зоозахисників дасть сил і наснаги боротися за проблему безпритульних собак і в інших містах області, зокрема, в її центрі.
Ольга Борсук, Зелене Закарпаття