На НПП “Синевир” думають що робити з сміттям
Проблема сміття давно вже не є новою у нашій області, районі, селі… Оскільки навіть великі міста при наявності значних ресурсів не можуть досягнути європейської чистоти, то що вже говорити про малі населені пункти, які з мізерними бюджетами кинуті напризволяще із цією проблемою.
Особливо страждають села, що мають туристичну привабливість. Маючи величезні природні та історико-архітектурні об’єкти і можливість працювати у туризмі, закарпатські села потерпають від стихійних сміттєзвалищ.
Активно бореться із сміттям і Національний парк «Синевир». Еколого-освітні заходи, акції, рекламно-інформаційні кампанії – все це дає певний ефект. Люди, навіть розуміючи всю шкоду, не мають куди дівати побутові відходи.
«Ми зрозуміли, що поодинці нам це питання ніяк не вирішити, – розповідає директор НПП «Синевир» Микола Дербак. – Саме тому, 21 лютого 2013 року у селі Драгово Хустського району була створена Асоціація сільських рад Тереблянської долини Закарпаття та НПП «Синевир». Основна мета діяльності новоутвореної організації – це пошук ефективних шляхів вирішення проблеми по утилізації сміття без шкоди навколишньому середовищу».
Голови сільських рад, які входять до асоціації та директор Національного парку кілька місяців знайомилися з новітніми технологіями по утилізації сміття, вивчали досвід чеських колег, шукали інвесторів…
Вже з готовими напрацюваннями всі зустрілися 8 липня у візит-центрі НПП «Синевир». Участь у нараді взяли голови сільських рад Василь Худинець (Колочава), Юрій Горват (Синевирська Поляна), Микола Куруц (Синевир), Іван Ярема (Негровець), Михайло Рішко (Забрід), Михайло Керита (Драгово), Іван Лях (Чумалево), Іван Савка (Вільшани), Михайло Дудаш (Данилово), директор НПП «Синевир» Микола Дербак.
Під час обговорення проблеми, голови обмінялися досвідом по вже дієвих заходах у боротьбі за чисте довкілля, які дали певний результат. Для прикладу, встановлення металевих ящиків зменшило у деяких селах кількість пляшок біля річок вдвічі.
Та повністю вирішити проблему може лише повна утилізація твердих побутових відходів. «Я відвідав спеціалізовану виставку і маю кілька пропозиції по повній утилізації, – почав доповідь сільський голова Колочави Василь Худинець. – Є кілька варіантів побудови заводу який може обслуговувати всю Тереблянську долину або можна купити контейнер, що спалюватиме сміття з певного села. Та вартість його сягає близько 2 млн. гривень. У сільських рад таких грошей немає».
Та для залучення інвестора у побудову сміттєпереробного заводу потрібно вже мати ділянку, де можна поставити завод і отрмати дозвіл громади. А кілька гектарів вільної землі, яка б відповідала усім нормам, можна знайти лише у селах Хустського району, далеко від природоохоронних установ. Із запропонованих варіантів, голови зійшлися на селах Данилово, Чумалево та Драгово. Очільники сільських рад готові обговорити із своїми громадами можливість виділення території для побудови заводу. «Національний парк готовий виділити свою техніку, пальне для підготовки такої території тощо, – переконує Микола Дербак.
Результатом наради стало рішення їхати кільком головам оглянути запропоновані ділянки і після їх узгодження зустрітися із губернатором області Олександром Ледидою, який обіцяв підтримати ініціативу асоціації.
Сайт НПП “Синевир”