Закарпатців закликають не палити листя
З настанням осені димова завіса немов килим стелеться по населеним пунктам Закарпатської області.
Спалювання сухої рослинності, листя вже стало невід’ємною ознакою цього періоду. Тим паче, коли на дворі – друге “бабине літо”.
Можливо не всі знають, що це надзвичайно шкідливо не лише для здоров’я людини, а й для екології, у зв’язку з наступними факторами.
“При спалюванні рослинних решток утворюються небезпечні продукти горіння, зокрема при згорянні 1 т рослинних решток у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму; у туманні дні багаття створюють свого роду «смог» (мікрочастинки, що виділяються при неповному згорянні сміття, зв’язані з водяною парою), який шкідливий для організму людини; до складу продуктів горіння входить чадний газ, важкі металі, канцерогенні сполуки; чи не найнебезпечнішим із продуктів відкритого горіння рослинних решток є бензапірен, який є високотоксичною речовиною, здатною викликати онкологічні захворювання, генні мутації. Вченими доведено, що у димі від багаття міститься у 350 разів більше бензапірену, ніж в сигаретному в димі; з димом у повітря вивільняється діоксини – одні з найотрутніших для людини речовини”, – наголошують закарпатські держінспектори.
Якщо не ми самі, то хто подбає про наше здоров’я та навколишнє природне середовище? Давайте будемо взаємоввічливими як до себе, так і до свого сусіда. Особливе прохання до жителів приватного сектору та аграріїв – не спалювати рештки рослинності на присадибних ділянках. Це дуже небезпечно для здоров’я людей та екології в цілому, адже під час вирощування врожаю більшість людей використовують інсектициди та гербіціди, під час спалювання яких виділяється їдкий дим, що пошкоджує органи дихання і навіть може призвести до серйозного захворювання дихальних шляхів.
Проста альтернатива використання сухої рослинності – це робити компостування, тобто утворення компосту з подальшим використання у якості добрива.
Тож, закарпатські держекоінспектори закликають краян не робити подібних вчинків і знайти альтернативу спалюванню рослинності та різних видів відходів. Бути обережними, не порушувати законодавства, та бути свідомими і обачливими під час відвідування лісів, не допускати пожеж в лісах.