8 березня – Собор усіх преподобних отців Києво-Печерських

Собор всіх Києво-Печерських преподобних отців – свято Руської православної церкви на честь святих, пов’язаних із Києво-Печерською лаврою.

Свято об’єднує святих з двох Соборів: преподобних отців Києво-Печерських Ближніх печер і преподобних отців Києво-Печерських Дальніх печер. Святкування Собору відбувається в другу неділю Великого посту.

Київські святі, як місцевошановані були прославлені в 1643 році митрополитом Петром (Могилою).

За його дорученням протосинкел Константинопольського патріархату Мелетій Сириг написав службу «преподобним отцям києво-печерським і всім святим, які прославилися в Малій Росії».

У XVIII столітті було піднято питання про загальноцерковне шанування київських святих. Святійший Правлячий Синод у 1762 році своїм указом, а пізніше це рішення було підтверджено указами 1775 і 1784 років, дозволив включати в загальноцерковні місяцеслови імена київських святих та друкувати їм служби в місячних мінеях.

Однак указ Синоду в повній мірі не реалізовали – імена київських святих не потрапили в нормативні місяцеслови, що друкувалися в Типіконі і Слідуваному Псалтирі.

Імена київських святих потрапили в місяцесловы ієрейського молитвослова, а також требника. Перевага віддавалася святим, служби яким були опубліковані в Мінеї Київській.

http://religions.unian.ua