Ювілеї 2016-го
Наступний 2016 рік буде для Ужгорода надзвичайно щедрим на різноманітні ювілеї, пов’язані з багатющою 11-віковою історією нашого міста. Нещодавно обласна бібліотека опублікувала список наших ювілейних дат, левова частка яких припадає саме на Ужгород.
Зокрема, виповниться 25 років від бурхливих подій 1991 р., коли Ужгородська міськрада на позачерговій сесії однією з перших в Українській РСР засудила дії Московського «ГКЧП» і висловилася за Закарпаття в складі незалежної демократичної, соборної Української держави. Через кілька днів в Ужгороді було демонтовано пам’ятник Леніну. Тоді же відбулася реорганізація Ужгородського технікуму радянської торгівлі в Ужгородський комерційний технікум.
35 років виповниться меморіальному музею Федора Манайла і включенню до складу Ужгорода Горян, Дравців, Доманинців. 40 років тому став до ладу завод «Турбогаз»,
45 років як відкрито «Ужгородмолоко» і завод нестандартного обладнання. 50 років тому через Ужгород прокладено газопровід з України до Словаччини. 55 років як відкрито орендне підприємство «Ужгородський коньячний завод». 65 літ тому засновано Закарпатський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, тоді ж створено газету «Ужгородський університет» (тепер – «Погляд»).
Цілий ряд ювілеїв пов’язаний з 1946 р.: 70-річчя заснування музичного училища ім. Д. Задора, Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру, Палацу піонерів (нині «Падіюн»), зоомузею університету, ботанічного саду.
Виповниться 85 років від заснування художниками Й. Бокшаєм та А. Ерделі «Товариства діячів образотворчих мистецтв на Підкарпатській Русі» та 95-річчя від заснування ними же попереднього Мистецького клубу. Також 85 років тому збудовано поштамт, а 90 років тому чеські ботаніки завезли до нас сакури, тоді ж споруджено пам’ятник Євгену Фенцику (скульптор О. Мондич). 90 років тому Йожеф Ізакович та Вільмош Горшкович створили автобусне підприємство (4 автобуси), яке займалося перевезенням пасажирів всередині міста, а також із залізничного вокзалу до центру. 95 років тому в місті створено Руський народний хор та Руський театр.
115 років тому збудовано міський стадіон «Спартак». Виповниться 130 років від закладення дендропарку екзотичних рослин вчителем І. Лаудоном (нині парк дитячої лікарні) і 130-річчя створення «Ужгородської фабрики гнутих меблів», яка з 1911 р. мала назву «Мундус». Її продукція була відома не лише в місті, але й далеко за його межами: у США, Західній Європі, Азії. Традиції меблярів міста збереглися і в міжвоєнний та повоєнний час.
Також відзначимо 145-річчя з дня виходу 1-го номера газети-тижневика «Новий світ» – офіційного органу Товариства св.Василія Великого. Того ж року викладач Ужгородської гімназії, її майбутній директор Еде Сібер заклав основи історичного музею – першого музейного закладу в Ужгороді. Також 145 років тому редактор Віктор Кимак видав 5 номерів сатиричної газети «Сова».
А ще виповниться 150 років найбільшій лікарні Ужгорода (тоді міській, нині – обласній). Через кілька років потому її очолив А.Новак, що був на цій посаді довгі 53 роки. Нинішня будівля обласної лікарні побудована завдяки старанням саме А. Новака, монумент якому встановлено в центрі лікарняного комплексу.
210 років тому в Ужгороді вперше замощено вулицю, а 220 років тому збудовано реформатську церкву; споруджено млин на вісім жорен. 230 років тому згідно з австрійською адміністративною реформою Ужгород став центром комісаріату, до якого входили комітати Унг, Берег, Угоча, Мараморош і Сату-Маре. Сповниться 235 років від побудови «Совиного гнізда», з 1781 до 1889 р. там функціонував пивний завод. 240 років тому до Ужгорода переведено з Мукачева духовну семінарію.
325 років тому помер останній представник графської династії Другетів, що володіла містом майже чотири віки. У зв’язку з цим складено інвентарний опис міста, яке тоді перебувало не у найкращому стані, виявлено 221 двір, 156 виноградників, 11 коней, 86 волів, 337 свиней, 30 овець; у місті було всього 10 вулиць.
Також виповниться 385 років одному з найдавніших інвентарних описів міста (1631 р.). У ньому вперше згадується лівобережне Нове місто (нині площа Шандора Петефі та її околиці), вулиця Собранецька. Ужгород тоді нараховував 238 землеволодінь і теж 10 вулиць.
Нарешті, виповнюється 775 років від славної оборони Ужгорода перед наступаючими татаро-монгольськими ордами хана Батия.
Тож 2016 рік загалом багатий на славні дати з міської історії. Від нас же залежить, яким саме стане майбутній рік і чим він запам’ятається прийдешнім поколінням.
Сергій ФЕДАКА, газета “Наш Ужгород”