Верховна Рада прийняла зміни до Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 

Законом «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» запропоновані уточнюючі зміни до ряду статей, що гарантують пільги постраждалим громадянам та дітям, які проживали на території, яка до 1 січня 2015 року була віднесена до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Зокрема, визначаються категорії зон радіоактивно забруднених територій, уточнюються періоди проживання постраждалих на територіях зон безумовного (обов‘язкового), гарантованого добровільного відселення та посиленого радіоекологічного контролю.

Запроваджується щорічне медичне обстеження (диспансеризація) та лікування у спеціалізованих медичних закладах осіб, які народилися від учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та евакуйованих із зони відчуження і після досягнення повноліття не були віднесені до категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Непрацездатним членам сім’ї, які були на утриманні годувальника, та дружині (чоловіку), які не одружилися вдруге, які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Поновлюються пенсійні виплати в повному розмірі, без урахування одержуваного заробітку (доходу) та незалежно від місця роботи, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зазначені положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо соціального захисту постраждалих осіб) набирають чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.

Інші положення зазначеного Закону почнуть запроваджуватися з 1 січня 2017 року.

Зокрема, будуть надаватися пільги щодо першочергового безоплатного надання санаторно-курортних путівок чи одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які належать до категорії 2, а для категорії 3,4 – за певних умов.

Діти, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, матимуть право на:

– безплатне виховання (утримання) їх у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах і надання щомісячної грошової допомоги, а також на безплатний проїзд у межах України на всіх видах транспорту;

– щомісячну виплату, батьки яких стали інвалідами I або II групи чи померли внаслідок Чорнобильської катастрофи;

– безплатне харчування у середніх загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, та зазначених навчальних закладів, розташованих на території, що до 1 січня 2015 року була зоною посиленого радіоекологічного контролю, які продовжують там навчання.

У зазначеному Законі також розширюється перелік громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким надаються пільги з оплати житлово-комунальних послуг та здійснюються інші компенсаційні виплати, передбачені статтею 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Міністерство екології та природних ресурсів України неодноразово виступало за повне відновлення відповідних виплат із соціального захисту учасників ліквідації та постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС і висловлювалося на підтримку цього законопроекту.

carpathia.gov.ua