Для закарпатських господинь: легкі і смачні пісні страви
Сьогодні у гостях zakarpatpost.net газета «Домашня кулінарія»
У Великодній піст багато господинь замислюються над тим, що приготувати, аби було і смачно, і корисно… адже весна – пора, коли після затяжної зими організм потрібно поповнювати вітамінами. Отже пропонуємо Вашій увазі прості і дешеві рецепти пісних страв. Насправді їх набагато більше, ніж видається на перший погляд. Це і салати, і супи, і каші, і навіть пироги.
Сосиски із сочевиці
Інгредієнти: 1 склянка рожевої сочевиці, півсклянки соняшникового насіння, півсклянки насіння льону, 3 зубчики часнику, 1 червоний солодкий перець, сіль / перець за смаком, 10 шт оливок без кісточок.
Рецепт:
Слід розмолоти насіння льону і соняшник в кавомолці. Розмочити сочевицю і перемолоти в комбайні, додавши туди перець, льон, насіння, часник і спеції до однорідної маси. Потім дрібно наріжте оливки і перемішайте. Розділіть отримане “тісто” і загорніть в харчову плівку, як цукерку. Охолодіть сосиски в холодильнику протягом 3 годин. Можна зберігати в морозильнику. Виходить дуже смачно і ситно!
Горіхові тістечка в шоколаді
Інгредієнти: 1/4 чашки масла кокоса, 1 чашка подрібненої кокосової м’якоті, 1/4 чашки порошку сирого какао, 1/3 чашки кленового сиропу (або іншого підсолоджувача), 1/2 чашки подрібненого мигдалю, 11/2 чашки подрібнених лісових горіхів.
Для глазурі: 1/4 чашки масла кокоса, 1/2 чашка сиропу на Ваш смак, 1/2 чашки какао.
Рецепт:
Приготувати глазур, змішавши всі інгредієнти і злегка підігріти. Потім змішати інші інгредієнти, скачати в кульку поставити в холодильник на півтори години. Далі вмочити кульки в шоколадній масі, прибрати знову в холодильник, щоб шоколад застиг. Все, наші тістечка готові!
Сироїдські голубці
Сироїдіння сьогодні все частіше називають здоровим або природним харчуванням. І хоча прихильників такого способу харчування стає все більше, є і ті, хто категорично проти нього. Проте, навіть лікарі в період криз застуди або ослаблення імунітету рекомендують вживати якомога більше овочів і фруктів, причому в сирому вигляді.
Продукти, піддані високій температурі, є для людського організму не найлегшою їжею. Можливо, частина вітамінів залишається, особливо, якщо продукти приготувати в сучасній мультиварці. Сьогодні у продажу пропонуються найрізноманітніші моделі мультиварок, з яких можна підібрати підходящий варіант для своєї кухні.
Ну, а якщо ви вирішили якось урізноманітнити своє харчування, то розведення вареної їжі сирими овочами або фруктами принесе вам тільки користь. Тим більше що з сирих продуктів можна приготувати дуже смачне і корисне блюдо.
Фаршировані скляночки
Щоб приготувати 2 порції цієї страви, вам знадобляться: склянка чищених волоських горіхів; склянка очищеного насіння соняшнику; кілька стеблинок селери; дві великі стиглі помідори; ароматний солодкий перець; масло, сіль і перець за смаком.
Приготування:
Помідори треба ретельно вимити і висушити.
Внутрішню масу акуратно вирізати і поставити в тарілку.
Горіхи подрібнити до невеликих шматочків.
Насіння можна залишити цілими.
Дрібно нарізати селеру.
Всі підготовлені інгредієнти перемішати, додати сіль і перець. Потім цю масу скласти в підготовлені помідори.
Масло можна замінити пастою з подрібненого насіння соняшнику з додаванням води та зелені. Зверху помідор прикрасити гілочкою зелені. Замість помідорів можна використовувати болгарський перець, огірки або інший овоч.
Домашній майонез без яєць із горіхів
Звичайно ж, краще зробити майонез своїми руками і заправляти ним смачні овочеві салати.
Для цього потрібні такі ось складники: чашка горіхів (кеш’ю або мигдаль), великий фінік (або пара маленьких фініків), часник, рослинне масло холодного віджиму (хто не вживає – можна не використовувати), лимон, підсолоджувач (мед або сироп агави або у кого немає – більше фініків) і морська сіль. Ну і, звичайно ж, блендер!
Беремо чашку горіхів, краще їх перемолоти, попередньо замочивши на кілька годин у воді.
Дістаємо з фініка кісточку, дрібно ріжемо і його, і часник (1-2 зубчики, за смаком) та висипаємо в блендер.
Далі додаємо кілька ложок олії, сік третини лимону, ложку підсолоджувача та трохи солі. Ну і води так щоб не густо і не рідко вийшло.
Є варіант іще й простіший.
Для цього потрібно збити у блендері: ½ ст. очищених соняшникового насіння (попередньо замочити на кілька годин), ½ лимона сік, 2 зубчики часнику, додати води.
Ось і все!
Майонез готовий!
Рисовий пудинг
Для приготування знадобиться наступний набір продуктів: круглий рис, (1,5 склянки), вода (3 склянки), яблука (300 г), родзинки (50 г), лимонний сік (1 ст.л.), кориця (щіпка), цукор (5 ст.л.).
Рис необхідно ретельно промити і відкинути на друшляк. Закип’ятити воду, посолити і всипати рис. Довести воду на сильному вогні до кипіння, потім зменшити вогонь і варити кашу до напівготовності близько 10 хвилин. Яблука очистити від шкірки і серцевини і дрібно нарізати. Збризнути лимонним соком. Родзинки залити окропом і залишити на 10 хвилин, злити воду. Скласти яблука і родзинки у миску, додати корицю, перемішати.
Розігріти духовку до 150°С. Викласти у форму (а краще у казан з кришкою) половину підготовленого рису. На нього покласти начинку з яблук і родзинок, посипати цукром. Викласти рис, що залишився, розрівняти поверхню. Накрити кришкою і запікати 15-20 хвилин, зняти кришку і залишити кашу ще на 5 хвилин.
Три рецепти салатів, які можна приготувати на обід тим, хто дотримується Великого посту.
Салат з буряком і грецькими горіхами
Інгредієнти: 2 буряки, жменя грецьких горіхів, 75-100 г чорносливу, рослинна олія, сіль, чорний мелений перець.
Буряк необхідно відварити, остудити, натерти на середній терці. Чорнослив і горіхи дрібно нарубати (або подрібнити у м’ясорубці), перемішати з буряком, приправити сіллю, перцем, маслом.
Салат з картоплею, грибами і капустою
Інгредієнти: 6 середніх картоплин, 250 г шампіньйонів, 1 велика цибулина, 150 г квашеної капусти, 2 ст. л. оливкового масла, 1 ст. л. бальзамного оцту, 0,5 ч.л. цукру.
Картоплю і гриби відварити, нарізати дрібними скибочками. Додати квашену капусту і нарізану півкільцями цибулю. Заправити сумішшю бальзамного оцту, цукру і оливкового масла.
Арабський салат
Інгредієнти: 100 г зеленої сочевиці, 1 крупний маринований болгарський перець, половина червоної цибулини, 1 ст. л. оцту, 3 ст.л. рослинної олії, кілька гілочок кінзи, лавровий листок, щіпка чебрецю, сіль.
Сочевицю замочити на кілька годин, воду злити, промити, залити свіжою водою, в яку додати лавровий листок, чебрець, сіль і цибулю і зварити до готовності на слабкому вогні.
Перець нарізати тонкими смужками. Сочевицю заправити половиною масла і оцтом, остудити, потім з’єднати з перцем і подрібненою зеленню, посолити за смаком, приправити другою половиною масла.
Ще одна смачна страва – запіканка з капусти
Інгредієнти: 1 качан капусти (500 г), 1 кг картоплі, 250 г грибів, 100 г соняшникової або оливкової олії, 2-3 ст. л. борошна, мелений червоний перець, лимонна кислота, 1 цибулина, 2 зубчика часнику.
У підсоленій воді відварити картоплю до пнапівготовності. Гриби обсмажити з цибулею і загасити у невеликій кількості масла, з додаванням води. Капусту крупно порубати і ошпарити окропом.
Для соусу: обсмажити борошно з маслом, додати сік від грибів, лимонну кислоту, червоний мелений перець, сіль, сушену петрушку і кріп, довести соус до кипіння. У глибоку пательню викласти половину капусти, картоплю, гриби, іншу половину, яка залишилася зверху залити отриманим соусом і поставити у духовку. Запікати при середній температурі до готовності (20-30 хвилин), за 5 хвилин до готовності часник розрізати навпіл і помістити в середину запіканки.
Для других страв згодяться пісні гречані котлети з грибами.
Інгредієнти: 1 склянка гречаної крупи, 200-300 грамів грибів (шампіньйони), 1 цибулина, 1 морква, 100 грамів житнього хліба, часник, зелень, сіль, спеції для м’ясного фаршу.
Приготування: Варену гречку остудити. Гриби обсмажити на рослинній олії з цибулею і морквою. З’єднати гречку і обсмажені гриби, додати розмочений хліб, спеції і зелень, перемішати (можна в блендері). Зробити з гречаного фаршу котлети і обваляти їх у сухарях для панірування. Обсмажити на рослинній олії.
М’ясна лазанья – досить калорійне блюдо, але під час посту можна приготувати полегшений вегетаріанський варіант з овочів з гострим горіховим соусом. Для приготування знадобляться: баклажани, 150 г, цукіні 150 г, морква варена, 100 г, помідори 200 г, пісний майонез 70 г, фундук 20 г, пісна лазанья 30 г, часник, сіль, перець.
Готувати таким чином. Нарізати скибочками моркву, цукіні і баклажан. Помідор нарізаємо кружальцями. Баклажан посолити і залишити на 20-30 хвилин. Потім сіль змити, баклажан висушити і обсмажити з двох сторін до готовності у розігрітій рослинній олії. Так само обсмажуємо і цукіні.
Приготування соусу. У комбайні подрібнити фундук і змішати його з пісним майонезом і подрібненим часником. Соус добре перемішати. Потім відварити лазанью до готовності у підсоленій воді.
Не варто відмовлятися у піст і від солодкого. Тим паче, що існує маса варіантів смачної солодкої випічки спеціально для тих, кому хочеться щось випекти, забувши про яйця і вершкове масло. Один з варіантів – пісні яблучні кекси з курагою.
Інгредієнти: борошно (200 г), цукор (100-150 г), розпушувач (1,5 ч.л.), кориця (1 ч.л.), рослинна олія (4 ст.л.), яблучне пюре (250 г), курага (жменя).
Курагу дрібно порізати. Борошно, цукор, розпушувач, корицю і курагу змішати у великій мисці. Яблучне пюре змішати з рослинною олією. З’єднати яблучне пюре і масло з сухими інгредієнтами. Змастити форми рослинною олією і наповнити їх тістом. Пекти при температурі 180 градусів близько 30 хвилин. Готовність перевірити дерев’яною паличкою. Остудити у духовці, посипати кекси цукровою пудрою.
Аби приготувати пюре, потрібно запекти яблука у духовці (видаливши серцевину), потім подрібнити, додавши трохи води. Шкірку викинути. Або взяти готове яблучне пюре для дитячого харчування.
Або ось, наприклад, крамбль з фруктами. Крамблі добре виходять з рослинною олією, а замість борошна у цьому рецепті – вівсяні висівки. Фрукти і ягоди можуть бути будь-якими.
Для приготування знадобиться: вівсяні висівки (4-5 ст.л.), цукор (2 ст.л.), рослинна олія (2 ст.л.), будь-які фрукти або ягоди за смаком, ваніль, кориця.
Висівки змішати з цукром, додати рослинну олію, перемішати. Нарізані фрукти або ягоди викласти у форму для запікання або порційні форми, посипати вівсяною крихтою, злегка утрамбувати. Випікати у заздалегідь розігрітій до 180 С духовці 10-20 хвилин або до готовності.
Суп із авокадо
Цей рецепт супу з авокадо і овочами, дуже простий. Суп виходить дуже смачним.
Для того, щоб його приготувати, знадобляться: по одній штучці авокадо, огірка та помідора, селера, невеликий пучок кропу, щіпка каррі або інші спеції на ваш смак, сіль і перець.
Рецепт:
Всі овочі нарізаємо невеликими шматочками і завантажуємо в блендер разом з іншими інгредієнтами.
Додаємо трохи води кімнатної температури і включаємо блендер до утворення однорідної маси.
Все! Сироїдський суп із авокадо готовий!
До нього відмінно підійдуть хлібці.
Насолоджуйтеся смаком і ароматом, а головне – життям і читайте газету «Домашня кулінарія»!