Як закарпатці святкують Старий Новий рік у Македонії, для чого кидають гранат на поріг?

Хоч Старий Новий рік вважається російським пережитком і ми переконані, що його святкують лише у країнах колишнього радянського табору, та, виявляється, є навіть такі європейські держави, де це свято збирає мільйони прихильників, пише закарпатська газета «НЕДІЛЯ».

Варто згадати про  деякі країни, де відзначають старий Новий рік.

> Вподобайте сторінку закарпатської газети «НЕДІЛЯ»

Приміром, у Македонії це свято дуже згуртовує людей: його відзначають районами. Сусіди виносять столи на вулиці і разом зустрічають прихід свята.

Крім того, тамтешні мешканці ходять один до одного в гості, аби запалити святковий вогонь. Вони беруть із собою вугілля та кидають його до каміну. А опівночі, під бій курантів, господар дому відкриває двері, символічно впускаючи новий рік в хату.

14 січня зранку там, так само, як і у нас, від будинку до будинку ходять юні посівальники, але замість зерна, вони окроплюють оселі господарів водою, вважаючи що це принесе удачу та благополуччя. Паралельно «поливальники» співають веселих пісень, за що отримують солодощі й гроші.

А от греки, як і ми, 14 січня святкують Василя, але в них він схожий на нашого Діда Мороза, або ще більше на Миколая,  бо приходить до дітей з подарунками.

«На вікна у ніч із 13 на 14 січня дітлахи вішають  спеціальні святкові шкарпетки. У них святий уночі залишає слухняним малятам подарунки, – каже екс-закарпатка, а зараз мешканка Салоників Ірма САБОВ. – На Старий Новий рік греки збираються за сімейним столом із багатьма національними стравами.  А вранці, особливо в селах, дітлахи обходять будинки сусідів, співаючи їм спеціальні колядки,  за що отримують від господинь гроші, солодощі, фрукти. І ще вважається, що першим в новому році в будинок повинен увійти щаслива людина, що бажає вам добра, тому часто запрошують родичів з малими дітьми, щоб невинне маля першим переступило через поріг і принесло удачу в дім. Крім того, 14 січня на світанку ґазда виходить на поріг і з силою жбурляє гранат об землю, щоб він розлетівся на дрібні шматочки і подарував оселі процвітання і щастя в році, що наступив, при цьому наговорюючи:  «З Новим Роком! Щасливого Нового року!»

Відзначають Старий Новий рік і в Північній Африці. Правда для них, на відміну від європейців, це справжнісінький Новий рік, адже берберський календар фактично є не дуже грамотною калькою  юліанського.

А як святкують наші земляки Старий Новий рік у інших країнах? Чому одягаються у костюми Сільвестр-Клаусів? Чому дружини мають ситно нагодувати чоловіків та хлопчиків? Чому у Македонії  14 січня люди виносять столи на вулицю, посівальники поливають людей водою, а господарі опівночі, під бій курантів, відкривають двері на будинках?

Про це  та інше читайте у свіжому номері закарпатської газети «НЕДІЛЯ».

У продажу з 12 січня.

zakarpatpost.net