Від чого страждають українські споживачі: завищені ціни і прострочений товар
Дуже часто українці стикаються з тим, що якість товарів або послуг, за які вони платять гроші, залишає бажати кращого. В супермаркетах раз у раз можна знайти прострочені продукти, куплені через інтернет речі приходять не тих кольорів, розмірів, і навіть фасонів, а в магазинах абсолютно спокійно можуть нахамити. Сайт “Сегодня” розповідає, на що в сфері споживання найчастіше скаржилися наші співвітчизники в минулому 2017 році, в яких торгових точках найбільше порушень, і які хвороби можуть критися в продуктах з магазинів і ринків, пише Сегодня.
Скарги на погану якість непродовольчих товарів і послуг ЖКГ
Відзначається, що складна ситуація виникла з житлово-комунальними послугами. Через те, що ціни на них постійно зростають, споживачі очікують істотного зростання і якості цих послуг, але так відбувається далеко не завжди. Ще одна проблемна зона – це торгівля в інтернеті.
“Покупка товарів в інтернеті – одна з найбільш проблемних тем в сфері перевірок. Тому що далеко не завжди підприємства або організації, які здійснюють реалізацію товарів через інтернет, коректно ставляться до подачі інформації, особливо інформації про особу, яка здійснює торгівлю, про особу, яка адмініструє ці сайти. І тут досить складно захищати інтереси споживачів”, – пояснив Володимир Лапа.
Миттєво здійснити перевірку тієї чи іншої торгової точки в Держпотребслужбі не можуть. Так, щоб узгодити перевірку в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі, необхідно витратити 14 днів, а в Державній регуляторній службі – 5 днів.
У відомстві зазначають, що часто стикаються з ситуаціями, коли споживач очікує, що перевірка вже пройшла, і чекає певних результатів, однак в цей час ще немає навіть узгодження з необхідними органами.
Основні порушення
За порушення законодавства у сфері захисту споживачів до адміністративної відповідальності було притягнуто 1376 осіб на загальну суму 189 693 грн. Також на 644 суб’єкти господарювання були накладені адміністративно-господарські санкції на суму понад 4,29 млн грн.
Також Держпотребслужба перевірила 177 АЗС, в 61% випадків були знайдені порушення. При перевірці 230 суб’єктів господарювання з приводу дотримання антитютюнового законодавства порушення були встановлені в 7,4% випадків. А під час перевірок за скаргами в сфері реклами було досліджено понад 12 700 рекламоносіїв і виявлено 2019 порушень.
Завищені ціни на ліки
Цікаво, що під час проведення моніторингу застосування державних регульованих цін на ліки в рамках урядової програми “Доступні ліки” було виявлено завищення цін на 1,2 млн грн.
В Україні прогресує сказ, але пішла на спад африканська чума свиней
В ході перевірок на ринку харчових продуктів тваринного походження до реалізації не було допущено 30,718 тис. тонн небезпечної продукції. До слова, за порушення законодавства в галузі ветеринарної медицини і безпеки продуктів харчування штрафи на загальну суму 60,657 тис. грн. отримали 612 осіб.
Що стосується різних захворювань, то в 2017 році в Україні було зареєстровано 1300 випадків сказу у тварин, а динаміка в цій сфері залишається негативною. У Держпотребслужбі відзначають, що погіршення ситуації сталося через недостатню кількість грошей, що виділяються на профілактику і боротьбу з цим захворюванням. У минулому році імунізація тварин проводилася тільки за кошти ЄС і тільки в західних областях країни. Загалом, в минулому році від сказу прищепили 5,521 млн домашніх тварин.
Зате позитивна динаміка спостерігається з африканською чумою свиней. Так, якщо в 2016 році було зафіксовано 84 випадки АЧС в приватному секторі, то в 2017 р спостерігалося 78 випадків захворювання. А ось в дикій природі цей показник вище в 4-5 разів, ніж в минулі роки – 31 випадок захворювання. Також з початку 2017 року в країні зафіксували 5 випадків пташиного грипу.