Влада втрутилася в життя заробітчан. Які підготували зміни?

Щоб зменшити ризики для трудових мігрантів, Кабмін змінив умови ліцензії для посередників з пошуку роботи.

“В минулому році я зв’язалася з одним агентством, щоб підібрали роботу в Польщі. Кілька місяців мене годували обіцянками, що скоро знайдуть вакансію. Оскільки гроші взяли наперед, я нагадувала про себе щотижня. Але через два місяці не витримала і пригрозила їм поліцією. вони знайшли вакансію в Вишогруді, передмісті Варшави, і сказали, можна їхати. Я приїхала, пішла з документами на завод, який мені вказало агентство, і там мене шокували. Вони вперше чують про, мені і вакансій у там немає”, – розповідає запоріжанка Олена Мартинюк.

Щоб зменшити ризики для трудових мігрантів, Кабмін змінив умови ліцензії для посередників з пошуку роботи. Тепер агентствам не можна брати оплату за свої послуги наперед, це можна робити тільки після працевлаштування. У договорі з клієнтами агентства повинні прописувати умови роботи і проживання, розмір зарплати, графік роботи і відпочинку. Офіси посередників повинні знаходитися в нежитлових приміщеннях, а в штаті потрібен юрист з вищою освітою, пише Сегодня.

Послуги легальних агентств подорожчають

В Україні близько 1,5 тис. агентств з працевлаштування за кордон. Це ті, що зареєстровані офіційно. Скільки на ринку нелегальних посередників, підрахувати неможливо. Але це левова частка ринку, говорить засновник компанії “Український рекрутинг” Владислав Штепа. Зміни в правилах на ці підприємства не вплинуть.

“Я видел сотни случаев за семь лет работы, когда людей обманывали. Суммы разные: от 500 долл. до 10 000 долл. Поэтому контроль посредников нужен обязательно. Главное, чтобы этот контроль был настоящий, чтобы мошенники не могли дать взятку украинскому чиновнику за разрешение мошенничать дальше”, – отмечает Юрий Моша, руководитель компании “Американский визовый центр” в США.

Але нові вимоги зроблять роботу зареєстрованих агентств прозорішою і якіснішою.
 
Офіс в нежитловому приміщенні і так мають усі, тому що так зручніше для клієнтів, коментує Штепа. Практично всі посередники мають в штаті юриста або співпрацюють з юридичними компаніями.

1221443

Фото: Roman Pilipey 

Єдине, що може ускладнити роботу – заборона брати оплату за послуги до моменту працевлаштування. Контракт про працевлаштування клієнт підписує за кордоном у роботодавця і починає працювати. Але потім: захотів – звільнився, захотів – залишився.

“Мы не можем на это влиять. Много наших граждан не придерживаются начальных договоренностей. Есть возможности для уклонения от оплаты. С этой нормой мы соглашаемся. Но легальные агентства, наверное, будут вынуждены поднять стоимость услуг, поскольку будут недобросовестные клиенты, которые не заплатят. Получается, один порядочный клиент заплатит и за нечесного”, – рассказывает Владислав Штепа.

Умови про роботу в контракті і раніше підписувалися. Але реальність на підприємстві може відрізнятися, оскільки зарубіжні роботодавці повідомляють агентствам мінімальні умови.

Зміна умов для агентств не вирішить всіх проблем

Поки складно сказати, чи вдасться завдяки новій постанові Кабміну вирішити хоча б частину проблем, зазначає народний депутат, керівник Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу “Фортеця” Оксана Продан.

“Все зависит от того, как постановление будет выполняться, и не будут ли чиновники пытаться “под шумок” получить дополнительные коррупционные выгоды от введения новых правил лицензирования”, – говорит Продан.

При цьому з працевлаштуванням за кордон є кілька проблем.
 
Першашахраї-нелегали. Вони обіцяють золоті гори, їх завдання отримати оплату відразу, і як можна більшу.

“С безвизовым режимом человеку могут сказать: вот мы нашли вам работу, вы можете ехать, а на месте оказывается, что их не ждут”, – говорит Владислав Штепа.

1221405

Фото: Roman Pilipey

Друга проблема – низька інформованість українців про процес і умови працевлаштування за кордоном. У людей спочатку інші очікування від роботи за кордоном. Це призводить до непорозуміння і до того, що люди не отримують того, що хочуть.

“Постановление не регулирует рынок в целом. Она создает правила для тех, кто работает официально. Легальные посредники будут работать более качественно, для нелегалов ничего не поменяется”, – добавляет Штепа.

Дослідження трудової міграції за 2015-2017 роки показало, що більшість трудових мігрантів знаходили роботу через друзів, родичів, знайомих – 76,4%. Рідше безпосередньо через роботодавця – 10,5%, або приватних осіб з працевлаштування – 14,5%, а за допомогою приватних агентств було працевлаштовано всього 3% мігрантів.

“Министерство социальной политики сделало правила лицензирования более жесткими, но это в первую очередь повлияет на почти 1,5 тысячи посредников, которые уже имели лицензии. Исследование агентств по трудоустройству Международной организации труда в 2013 году показало: около трети агентств не знают, какие меры нужно принять, когда к их клиентам на работе за границей плохо относятся или дискриминируют. С другой стороны, для защиты прав трудовых мигрантов важно налаживать работу с проверенными агентствами, которые находятся за границей, хорошо знают законы страны назначения трудового мигранта и знают, к кому обращаться при нарушении условий трудового контракта”, – комментирует аналитик центра CEDOS Олександра Слободян.

Однак проблема не тільки в посередниках, додає Оксана Продан, а й в умовах життя в Україні. Чим слабкіше економіка, тим більше людей виїжджає. Частина просто від безвиході. Ризикують, бо не можуть реалізувати себе вдома.

Як захистити українців від нечесних посередників

Україна співпрацює з державами, в які їдуть працювати українці. Польща в цьому році ввела електронний реєстр дозволів на тимчасову роботу. Це звужує можливість шахрайства, вводиться робоча історія кожного працівника, записуються зобов’язання роботодавця, який запрошує працівника з-за кордону. Також Польща запустила інформаційну лінію інспекції праці для іноземних працівників. Українець може подзвонити на гарячу лінію і отримати інформацію українською мовою, що принципово важливо.

1221568

Фото: Roman Pilipey

Боротися з нелегальними агентствами потрібно інформуванням українців. Людина повинна переконатися в легальності роботи посередника, в тому, чи є у нього ліцензія, скільки він працює, як влаштований процес працевлаштування, переконатися, що роботодавець існує, дізнатися про компанії, зателефонувати через вайбер в компанію і переконатися в наявності вакансії. Вчити мову. Дуже багато проблем виникає через незнання мови, відзначає Владислав Штепа. Особливо у заробітчан, які раніше їздили в сторону Москви. Вони звикли, що мову вчити не потрібно. У тій же Польщі складно з ходу зрозуміти мову, перед поїздкою потрібно вивчити хоча б базові речі.

Перше, що необхідно людині, яка хоче працевлаштуватися – це розуміння, хто його партнер, вважає Юрій Моша: “Тобто, хто роботодавець, що собою представляє компанія, яка пов’язана з роботодавцем. Для того, щоб не вийшло так, що людина заплатить посереднику гроші, а у цього посередника навіть роботодавця обіцяного немає”.
 
Друге, на що потрібно звернути увагу – це умови, які надає роботодавець.

“Бывают случаи, когда зарплата настолько маленькая, что человеку не хватает даже на оплату жилья. Поэтому даже если у посредника этот работодатель есть, не стоит сразу расслабляться, нужно внимательно вычитывать условия труда”, – добавляет Моша.

Крім того, необхідно розвивати національну економіку, вважає Оксана Продан. Чим багатшими будуть українці у себе в країні, тим менше будуть виїжджати на заробітки.

“Нужно привлекать к ответственности мошенников. Это вопрос к правоохранительным органам. И наши дипломаты обязаны быть проактивными и отслеживать ситуацию с возможным нарушением прав наших граждан в тех странах, где они работают”, – добавляет она.

Який висновок можна зробити з усього цього? Зміни в умови ліцензії для посередників з пошуку роботи за кордоном істотно на легальні агентства не вплинуть. Але їм доведеться підняти вартість своїх послуг, щоб покрити ризики. Нелегальні посередники як працювали, так і працюватимуть.

 zakarpatpost.net