Батьківська (Троїцька, вселенська, духівська) субота – це день особливого поминання покійних, він несе в собі дуже глибокий духовний зміст.

Троїцька батьківська субота відрізняється від інших батьківських днів тим, що в цей день потрібно молитися за всіх, навіть за тих, хто покінчив життя самогубством. Субота перед Трійцею називається батьківського просто тому, що ті, у кого померли батьки, як правило, спочатку поминають їх, а вже потім інших людей, пише 04141.com.ua.

Щоб пом’янути своїх померлих родичів у церкві, варто відвідати храм і прийти на богослужіння в п’ятницю ввечері, напередодні Батьківської суботи. Основна ж частина поминання проходить вранці в суботу на Божественній літургії, а після неї служать спільну панахиду. Під час поминання покійних священик опускає шматочки просфори в чашу з Тілом і Кров’ю Христовою і при цьому читає молитву.

Також в цей день поминають родичів на кладовищі, приносять поминальний обід, березові гілки, вінки та квіти. Наші предки, щоб пом’янути померлих влаштовували ритуальну трапезу. Традиційними стравами якої були: кутя, яйця і млинці.

Одним із звичаїв Троїцької суботи є обов’язкова роздача милостині тим, хто потребує.

Якщо в батьківську ви не змогли потрапити в церкву, то не забороняється прочитати молитву про покійних і вдома. Така молитва має допомогти покійним родичам в потойбічному світі, вважається, що завдяки їй вони менше страждають.

Священики кажуть, що молитва у батьківську суботу перед Трійцею, повинна бути усвідомленою, інакше вона не буде дієвою. Молитва, як і сама поминальна субота, не повинна перетворюватися в формальність. Інакше в поминанні померлих пропаде будь-який сенс.

Батьківська субота – від слів «родова зв’язок», «родові традиції», вона говорить про зв’язок поколінь, живих і мертвих, пам’ятних дат і подій. До батьківської суботи необхідно дбайливо і шанобливо відноситься, адже ваші діти беруть приклад з вас, і якщо вони будуть бачити, що ви почитаєте покійних родичів, це стане традицією для ваших дітей в майбутньому.

Молитва про покійних
Упокой, Господи, душі спочилих рабів твоїх: батьків моїх, родичів, благодійників (імена) і всіх православних християн, і прости їм вся провини вільна і невільна, і даруй їм Царство Небесне.

zakarpatpost.net