Закарпатців із субсидіями чекають жорсткі перевірки: скарги на сусідів і візити інспекторів
В Україні запустили гарячу лінію для всіх бажаючих поскаржитися на субсидіантів. Якщо сусід їздить на дорогому авто, заробляє в “тіні” і при цьому оформив собі комунальну знижку, один телефонний дзвінок може позбавити його допомоги. Дізнатися, у кого є знижка, а у кого немає, можна за допомогою єдиної бази.
Крім того, незабаром усіх субсидіантів можуть внести в “сірі” та “білі” списки. Тих, хто теоретично міг приховати реальну інформацію про свої доходи, будуть жорстко перевіряти.
OBOZREVATEL розібрався, як і хто буде контролювати українців із “комунальними знижками”.
“Стукати” на сусіда й економити бюджетні кошти
Як мінімум 7-10% виділених на субсидії грошей витрачається не за призначенням, заявив заступник міністра соцполітики Віталій Музиченко на своєму брифінгу. З огляду на те, що в цьому році на комунальну допомогу витратять 71 млрд грн, це близько 7 млрд грн. При цьому, судячи за прикладом інших країн, вважає чиновник, реальна кількість неефективно витрачених коштів може досягати десятків відсотків.
Вихід із цієї ситуації – посилювати критерії та контроль. Перше вже зробили, коли в травні цього року ухвалили рішення більше не давати субсидії сім’ям із безробітними, власникам нових (не старше п’яти років) машин, квартир від 120 кв.м і будинків від 200 кв.м. А над контролем уряд продовжує працювати.
Уже зараз українці можуть скористатися двома нововведеннями. Перше: дізнатися, хто отримує субсидію, а хто ні, за допомогою єдиного відкритого реєстру. У ньому можна перевірити будь-яку адресу і дізнатися, чи отримує субсидію, наприклад, сусід. А якщо при цьому сусід їздить на хорошій машині, відпочиває за кордоном або ви знаєте про те, що він працює неоформленим, “настукати” можна по телефону 0-800-50-20-57.
Йдеться зокрема про законопроект “Про соціальну інспекцію”, який уже більше року перебуває на розгляді в Раді. Головна його ідея – перевіряти субсидії повинні інспектори, які не підкоряються територіальним підрозділам органів соцзахисту. Це дозволить розділити функцію видачі допомоги і контролю. Крім того, згідно з документом, інспектори зможуть ходити по будинках і квартирах субсидіантів.
“Кожне домогосподарство перевірити нереально. Це повинна бути армія інспекторів. Тому потрібно змінювати принципи, щоб ми розуміли, хто може теоретично порушувати”, – зазначає чиновник. Для цього в Мінсоці створять “умовний портрет” порушника. Тих, хто буде йому відповідати, будуть жорстко перевіряти.
Скільки українців незаконно отримують допомогу
У минулому опалювальному сезоні субсидію отримували 6,9 млн сімей(нові дані все ще збирають). Приблизно в 14% цих сімей є як мінімум один дорослий безробітний. Чиновники підозрюють, що насправді левова частина з них просто працюють без оформлення. Саме тому за новими правилами безробітний повинен або зареєструватися в Центрі зайнятості, або як мінімум три місяці платити єдиний соцвнесок (мінімальний його розмір – 819 грн).
У Кабінеті міністрів вивчили досвід інших країн. Так, у розвинених економіках не за призначенням витрачають приблизно 2-5% виділеної допомоги, а в країнах, що розвиваються (до них відноситься і Україна) – 20-25%. З огляду на великий рівень тіньової економіки (за різними оцінками він становить близько 40%), багато українців заробляють неофіційно, або отримують частину зарплат у конверті. При цьому відстежити таку зайнятість складно, а при призначенні субсидій визначити реальний дохід – ще складніше. У результаті, як каже Музиченко, знижки отримують жителі елітних будинків і навіть мери досить великих міст.
Якщо я маю дивитися за станом громадян України, що отримують субсидії, тоді потрібно звільняти тих чиновників, у обов”язки яких входить ця робота (вони отримують за це зарплату!!!!)