Чому закарпатці купають дитину молоком, з молотком та золотими перснями
Досі у області існує дуже багато забобонів, пов’язаних із першим купанням дитини. При чому, для дівчат у воду ставлять одні речі, а для хлопчиків – інші.
Детальніше про це розповіла дитячий педіатр, що підробляє масажами та купанням дітей.
«Діти багато лежать, тому масаж для них є дуже корисним. Плюс водні процедури роблять немовля більш пластичним, гнучким та загартовують.
Через це багато жінок просять мене після виписки з пологового будинку купати їхніх дітей та робити їм масажі, – розповіла газеті «Неділя Закарпатські новини» Наталія Міллер. – Цим я займаюся вже 20 років і за цей час надивилася на різне, вивчила усі можливі закарпатські забобони, пов’язані з першою купіллю, навіть змушена такі ритуали для батьків проводити сама, бо багато хто переконаний, що вони приносять щастя, достаток та здоров’я. Перше, усім у воду ставлять золото – на багатство. Також занурюють різні предмети – на працелюбність і додають різні трави. Дівчаткам – любисток, аби її любили хлопці, різні квіти, щоб була гарною, хлопчикам – корінь петрушки – аби мали сильний статевий потяг, коли підростуть, корінь оману, що нібито дає дев’ять сил. Крім того, аби дівка була роботящою, до ванночки обережно опускають голку, а для хлопця – молоток. А ще вливають до посудини трохи молока, священної води та додають меду – для захисту від усього поганого».
Також за словами Наталії воду виливати не має право чужа людина, аби не відібрати щастя. Це має робити лише мати і бажано лити її не в унітаз, а на вулицю під дерево, аби життя малюка було довгим. У багатьох селах увечері треба купати дитину до заходу сонця, щоб малюк добре спав.
«Забороненими» днями для купання вважаються п’ятниця і неділя. У п’ятницю не купають хлопчиків, щоб силу не втратили, а в неділю – дівчаток, щоб краса не змилася. Цікаво також, що в деяких закарпатських селах, вперше дітей купають у білій одежі, аби шкіра була білою і чистою.
Утім після купання забобони не закінчуються. Виявляється, після того, як дістали дитину з води, але ще не завернули в рушник, необхідно три рази її поцілувати і сплюнути у воду, щоб не боялася води. І роблять це після кожного купання. А ще – купальниця, йдучи додому після всіх процедур, має залишити дитині хоч ворсинку з власного одягу, хоч волосинку, аби передати малюкові і власний сон.
Отже, досить дивно, що зараз, коли Інтернет є на кожному телефоні і всі люди освічені, закарпатці досі вірять у надумані прикмети і дуже переймаються, якщо якусь із них хтось порушив, програмують себе на неуспіх і гірше того, програмують на нього і власних дітей.