Як після відпустки чи канікул безболісно «переключити» себе з режиму відпочинку на робочий

Літо добігає кінця. Уже час налаштовуватися на початок роботи. Дехто втомлюється від затяжного відпочинку і прагне якнайшвидше розпочати активну діяльність, для когось період адаптації до роботи триває тижнями, протягом яких ми буквально примушуємо свій організм почати працювати, пише Укрінформ.

  • Більше цікавих новин читайте у газеті «Неділя Закарпатські новини»! Купуйте газету у кіосках Закарпаття!

Як «безболісно» «переключити» себе з режиму відпочинку на робочий режим та розпочати роботу із задоволенням? Для отримання корисних порад ми звернулися до психолога вищої категорії Григорія Михайловича СУЛИКА.

– Як дорослим та учням налаштуватися на роботу або навчання після тривалої літньої відпустки?

– Де б і ким би людина не працювала, їй необхідний певний час для адаптації до ритму робочого процесу. Щоб полегшити і пришвидшити процес адаптації, бажано перед виходом на роботу почитати фахову періодику. Обов’язково знайдеться ідея, яку захочеться якомога швидше почати впроваджувати в життя, і тоді ви з нетерпінням чекатимете першого робочого дня.  Звечора, напередодні виходу на роботу, слід створити позитивний імпульс і лягати спати із думкою, що ви скучили за роботою, колегами, і вже завтра зранку готові до виконання службових обов’язків і втілення нових задумів. Прийшовши на роботу, фіксуйте всі позитивні моменти, які дарують вам гарний настрій.  Не  плануйте  серйозні  зустрічі і великий обсяг роботи на перший день, краще присвятіть певний час спілкуванню з колегами, обміну думками щодо виробничих планів або просто поговоріть із ними не на професійні теми.

Учням та студентам набагато важче адаптуватися після канікул до своєї роботи – навчання. Їхня основна мотивація – зустріч і спілкування з друзями, обмін подіями, які вони пережили протягом канікул. Саме тому серпень викликає в юнаків та юнок змішані почуття. З одного боку, вони скучили за школою чи вишем, а з іншого – усвідомлення необхідності у серйозному підході до навчання трохи дістає. Тому студентам та школярам дуже важливо морально готуватися до навчального року. Важливе їхнє внутрішнє налаштування і поступовий перехід до менш інтенсивно-розважального ритму.  Саме час подумати про створення комфортних  умов  для  навчання і прибрати у кімнаті. Добре було б пройтися по магазинах у пошуках щоденника, зошитів, ручок тощо.

– А як підготуватися до повернення у звичний режим праці й відпочинку? Який має бути розпорядок дня задовго до виходу на роботу й навчання?

– Щоб не сідати з 1 вересня за парти у напівсонному стані, варто протягом серпня поступово переходити з «літнього» режиму на «навчальний», тобто раніше лягати і раніше вставати (хоча б на півгодини для початку).  Крім того, необхідно «тренувати» свій мозок до сприйняття і засвоєння обширу знань. Спробуйте почитати або переглядати щодня хоча б по одній пізнавальній програмі з теми, яка цікавить вас найбільше. Можна провести певний час у пошуках цікавої інформації в Інтернеті (щоб було чим здивувати друзів).

Отже, найголовніше – не «страждати» і не казати  собі: «Ой, як не хочеться йти в школу (на роботу, вчитися)». Хай вашим девізом стане позитивне твердження: «Я йду до школи із бажанням, задоволенням, цікавістю». Не варто поспішати, ставити собі відразу всеосяжні завдання, у перші ж дні планувати забагато справ. Дайте своїй психіці трохи часу для адаптації.

– Чи впливає місце навчання (розташування парти – перші ряди або останні) на успішність учнів?

– Якщо в  дитини  все  гаразд зі слухом і зором, то місце навчання суттєво не впливає на успішність учня. Інша річ, що парта має відповідати певним санітарно-гігієнічним вимогам, зокрема, її розмір має відповідати зросту дитини. Учитель протягом навчального року повинен кілька разів пересаджувати учня з ряду в ряд (з лівого в середній, правий і навпаки).

– Яке має бути ставлення до значного навантаження школяра, коли дитина, окрім школи, відвідує ще кілька гуртків?

– Якщо розуміти запитання буквально («значне навантаження»), то негативне. Я розумію бажання батьків усебічно розвивати дитину, але в доборі гуртків треба бути досить обережними. Дитина повинна ходити на гуртки не тому, що змушують батьки, а за покликом душі, внутрішнім бажанням відповідно до власних інтересів і здібностей.

Тоді дитина не вважатиме відвідування гуртка додатковим навантаженням. Для неї це буде приємне проведення вільного від навчання часу. Якщо ж гурток вибирають батьки на власний розсуд, без урахування потреб дитини, тоді це буде «каторга», зрештою, дитина категорично відмовиться його відвідувати.

Навіть якщо дитині подобається займатися різними справами і вона із задоволенням відвідує гуртки, батьки повинні дбати про збереження фізичного здоров’я дитини і стежити, щоб навантаження жодним чином не стало причиною погіршення стану здоров’я.

– Минає літо, з ним завершується сезон не тільки канікул, а й відпусток. Як краще і комфортніше вийти на роботу, щоб уникнути пост-відпускного синдрому?

– Відпустка дає нам можливість відновити внутрішні ресурси, щоб з новими силами включитися в робочі процеси. Адже після відпочинку ми повертаємося до улюбленої роботи. І тут є дуже важливий нюанс: якщо не підготуватися до виходу на роботу після відпочинку, можна «отримати» пост-відпускний синдром.

– Що ж це таке пост-відпускний синдром?

– Це реакція організму як фізична, так і психічна на зміни умов життя. Спочатку це робота довгий час, потім відпустка і знову робота. Симптомами пост-відпускного синдрому можуть бути: млявість, головний біль, швидка стомлюваність, безсоння або інші типи порушення сну, перепади тиску, складності з увагою і зосередженням, дратівливість, невпевненість у своїх силах, смуток та ін. Не дуже приємно це або навіть частину з цього відчувати. Відповідно, краще вчасно «озброїтися» правилами виходу на роботу після відпочинку.

– Про які правила йдеться?

– Треба вчасно закрити робочі питання. Десь за тиждень до відпочинку бажано почати закривати робочі питання і передавати колегам ті справи, які повинні виконуватися, незалежно від того є ви в офісі чи ні. Також, постарайтеся із максимальною користю для себе використовувати відпустку. Узгодьте зі своєю родиною та близькими проведення часу під час відпочинку.

Дуже важливо звернути увагу, коли саме безпосередньо треба виходити з відпустки на роботу. У місто краще повернутися на день-два раніше і почати займатися домашніми справами. Це посприяє переходу у звичний режим.

Плануючи відпочинок, якщо є така можливість, постарайтеся вийти на роботу у середині тижня. Ця ситуація допоможе поступово адаптувати організм і психіку до роботи, не викликаючи глибокого стресу, а значить і шансів уникнути пост-відпускного синдрому буде набагато більше.

Також важливо розуміти, що всю і відразу роботу, яка накопичилася під час вашої відсутності, виконати неможливо, тому вибудуйте усі наявні завдання за нагальністю і почніть виконувати їх поступово.

Отже, життя після відпустки існує! І воно цікаве і надихаюче, адже робота допомагає нам не тільки заробляти, але й розвиватися, займаючись цікавими проектами.

Розмову вів Ярослав ШЛАПАК, Укрінформ

zakarpatpost.net