Від приватизації та інших процесів, пов’язаних із приватизацією у Закарпатській області отримано і перераховано до Державного бюджету 14,0 млн. гривень

Управління забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях сьогодні звітує про підсумки роботи у 2020 році.

Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Основними функціями Фонду державного майна України реалізація державної політики в сфері приватизації, оренди, використання й відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав і професійної оціночної діяльності.

Відповідно до покладених на Фонд завдань:

-у сфері приватизації державного майна: здійснює повноваження власника державного майна, у тому числі корпоративних прав, у процесі приватизації та контролює діяльність підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління; здійснює продаж державного майна в процесі його приватизації; готує об’єкти до приватизації та їх продажу.

– у сфері оренди державного майна: виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності.

Також Фонд державного майна України забезпечує формування і ведення Єдиного реєстру об’єктів державної власності та є його розпорядником.

В Закарпатській області Фонд державного майна України представлений Управлінням забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області (в складі Регіонального відділення по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, утвореного в травні 2019 року шляхом злиття Регіональних відділень). Очолює Управління забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області – Наталія Кастрова.

Функціонування Управління після злиття набрало нових обертів.

Не від Управління забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області залежали ті виклики, що поставив перед нами 2020 рік, який для всіх був складним для всіх сфер економіки. Але, точно від нас залежало – як, ми успішно пройшли через випробування.

За результатами роботи  у 2020 році Управлінню є чим пишатися!

Отже, за словами начальника Управління забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області Наталії Кастрової від приватизації об’єктів державної форми власності та інших процесів, пов’язаних із приватизацією у Закарпатській області отримано і перераховано до Державного бюджету України 7,2 млн. грн. з ПДВ (за 2019 рік – 6,4 млн. грн. з ПДВ); приріст склав 12,5%.

За 2020 рік успішно у Закарпатській області продалися 8 об’єктів малої приватизації для порівняння в 2019 рік – 2 об’єкта.

Загальна кількість учасників, які взяли участь у приватизаційних торгах  – 82 учасника. 

Одними із найуспішніших аукціонів у Закарпатській області в 2020 році, стали:

– 5-ти поверхова адміністративна будівля літ. А загальною площею приміщень 698,1 кв.м, що перебуває на балансі Головного управління статистики у Закарпатській області, яка розташована за адресою: м. Мукачево, вул. Яноша Недецеї, 2.

На об’єкт малої приватизації претендували 49 підприємців, а його вартість під час торгів зросла у 709 разів – з 21 тис. грн до 15,2 млн грн.

-нежитлова будівлі контори, що знаходиться за адресою: Закарпатська обл., м. Берегово, пр. Геологів, 31б що перебуває на балансі Державного підприємства «Українська геологічна компанія».

На об’єкт малої приватизації претендували 12 підприємців,  а його вартість зросла  у 96 разів – з 2 599,90 грн  до 250 000,00 грн. 

Прикладами успішної приватизації у Закарпатській області є:

  • цілісний майновий комплекс Закарпатського Міжнародного туристичного центру “Верховина”, що знаходиться за адресою: Закарпатська обл., Ужгородський р-н,с. Кам’яниця, вул. Ужанська, 100, 100а, 100б;

Зараз це сучасний рекреаційний комплекс, який розташований поруч з Невицьким замком, який є одним із найбільш древніх Закарпатських замків, як стверджують фахівці, йому не має рівних у всій Європі. Об’єкт приваблює туристів зі всіх куточків світу.

  • база відпочинку «Карпати», що знаходилась на балансі ВАТ «Мукачівський завод комплектних лабораторій», що знаходиться за адресою: Закарпатська область, Мукачівський район, с. Брестово;

На сьогоднішній день це чудовий діючий санаторій, який  є центром оздоровлення та відпочинку з сучасними обладнаннями, місце в якому знаходяться сауна, басейн, масажні процедури.

  • ОНБ – житлового будинку, що знаходився на балансі ВАТ «Закарпатнерудпр ом», що знаходиться за  адресою: Закарпатська обл., м. Хуст, вул Садова б/н.

Зараз це є сучасний 8-квартирний житловий будинок зі всіма комунікаціями, де комфортно проживають мешканці.

Крім того, з 1 лютого 2020 року в Україні вступив у дію новий Закон, відповідно до якого оренда державного майна (комунального, до речі, теж) відбувається через систему Prozorro.Продажі.

Будь-який пересічний громадян України може зареєструватись в системі Prozorro.Продажі, подати заяву та необхідні документи (передбачені порядком передачі майна в оренду), сплатити  реєстраційний та гарантійний внески  відповідно до оголошення та стати учасником аукціону.

Укладення нових договорів і продовження чинних відбувається через електронні аукціони в системі Prozorro. Продажі. 

Це забезпечує конкурентність та прозорість процедур оренди, а також довіру між державою і бізнесом та виключає корупційну складову.

Нові правила оренди, крім боротьби із корупцією в сфері оренди, створюють для орендарів низку суттєвих переваг і заохочень інвестувати в орендоване майно без остраху за вкладені кошти.

Так, орендарі зможуть використовувати орендоване через аукціон майно за тим цільовим призначенням, яке вони самі визначають. Виключення будуть зазначатись окремо в умовах оренди визначеного об’єкту.

За 2020 рік Управлінням забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях забезпечено надходження до державного бюджету від оренди державного майна по Закарпатській області за 2020 рік – 6,6 млн грн.

Всього у Закарпатській області кількість балансоутримувачів – 69, це як правило державні установи такі як: Закарпатська митниця Держмитслужби, Головне управління Національної поліції в Закарпатській області, Головне управління ДПС у Закарпатській області, Філія «Укрінтеравтосервіс-Закарпаття» Українського державного підприємства «Укрінтеравтосервіс», ДВНЗ «Ужгородський національний університет».

Кількість договорів оренди – 360 на загальну площу 52931,98 кв.м.

В середньому щомісяця оголошується по 12 аукціонів з оренди державного майна, які оприлюднюються на наших сторінках у соціальних мережах Facebook: https://www.facebook.com/zakarpattia.spfu/ та «Телеграм – канал»: https://t.me/zak_spfu

Covid-19 вніс дисбаланс у всі сфери діяльності, не стала винятком діяльність ФДМУ, держава пішла на зустріч бізнесу. Під час дії карантину Орендарів звільнено від нарахування орендної плати, зокрема:

– 33 договори оренди – 100% зняття орендної плати;

– 34 договори оренди – 50% зменшення нарахування орендної плати;

– 8 договорів оренди  –  зменшено орендну плату на об’єктах, в яких є зонування площі відповідно до мети використання за договором оренди.

Протягом 2020 року у судовому порядку розірвано 1 договір оренди індивідуально-визначеного майна, що належить до державної власності, та через неналежне виконання  умов договору оренди по 4 договорам стягнуто заборгованість на загальну суму 457 тис 641 грн.

У судовому впроваджені перебуває 3 справи по розірванню договорів купівлі-продажу через невиконання умов договору. Одну з цих справ подано Закарпатською обласною прокуратурою в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях.

Крім того, з одним із прикладів продуктивної роботи Управління є застосування вичерпних заходів щодо погашення заборгованості з орендної плати та пені до державного бюджету на загальну суму 749 020,43 грн. по Договору оренди, укладеного з ТОВ «АЕРОПОРТ КИЇВ КАРГО» (справа щодо стягнення заборгованості перебувала в Господарському суді Закарпатської області) Орендарем – ТОВ «АЕРОПОРТ КИЇВ КАРГО» заборгованість погашена повністю.    

З метою забезпечення прозорості приватизаційних процесів, оптимізації інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо політики Фонду у сфері реформування відносин власності й управління державними корпоративними правами та державним майном, діяльність Управління висвітлюється в офіційних друкованих та електронних засобах масової інформації Фонду, в тому числі у соціальній мережі Facebook: https://www.facebook.com/zakarpattia.spfu/ та «Телеграм – канал»: https://t.me/zak_spfu. Ми близькі до людей та бізнесу.

Управлінням налагоджено тісний контакт з представниками бізнес-асоціаціями Закарпатської області та органами місцевої влади, також забезпечено увагу до прозорих процесів оренди та приватизації, проведено зустріч-презентацію  у Відкритому  офісі за участі заступника голови ОДА, прес-сніданок зі ЗМІ, також відбулися навчання балансоутримувачів державного майна за участі фахівців профільних відділів Управління. Такі зустрічі дозволили суттєво збільшити кількість успішних аукціонів та надходжень до бюджету.

Управлінням забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області продовжується активна робота по пошуку потенційних об’єктів приватизації та оренди державного майна, а також ведеться пошук потенційних інвесторів.

Отже, Управління забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області запрошує потенційних інвесторів та орендарів для прийняття участі в онлайн-аукціонах для інвестування в модернізацію активів придбаних на приватизаційних аукціонах або взятих в оренду, які призведуть до пожвавлення економічної діяльності в регіоні і будуть основою для економічного розвитку Закарпаття.  

Сподіваємось, що нашою командою, Управлінням забепечення реалізації повноважень у Закарпатській області, ми досягнемо найвищих показників результативності в роботі!

Попереду – нові завдання та нові звершення нас чекають у 2021 році!

Начальник Управління забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області Наталія КАСТРОВА