На Закарпатті полікували вікові дуби біля дерев’яної готичної церкви

На Закарпатті арбористи полікували столітні дуби біля готичної церкви св. Архангела Михаїла XVII ст. у селі Крайниково. Деяким деревам більше ніж 600 років.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомив керівник закарпатського Інституту еколого-релігійних студій Олександр Бокотей.

“Всього в Українських Карпатах залишилося тільки чотири дерев’яні церкви готичного стилю і їх збереження разом з віковими деревами навколо мають надзвичайно велике значення. Церква у Крайникові — одна з таких, дуби там мають від 350 до 600 років, вони не тільки природна окраса храмового комплексу, але й несуть практичне значення: оберігають церкву від блискавки, а також замокання. Адже церква знаходиться в болотистій місцевості і могутня коренева система дерев держить будівлю знизу, захищаючи від сповзання з місця”, – повідомив він.

За словами Бокотея, за попередньою оцінкою, найстаршому дубу біля церкви в Крайникові близько 600 років, вік інших – близько 350. Дуби мають висоту 30 м, розмах крони  20-25 метрів і 6 метрів в обхваті стовбура.

“На початку 2021 року у зв’язку з погодними умовами, на жаль, один із чотирьох унікальних вікових дубів біля церкви в Крайникові упав. Після цього представники місцевої громади заговорили про те, що дерева несуть загрозу і їх необхідно зрізати. Експерти інституту не могли закрити на це очі і взяли на себе місію по проведенню непростих перемовин з органами влади, природоохоронних органів та місцевих органів влади задля спільних пошуків виходу із складної ситуації.” – каже Бокотей.

За його словами, для збереження унікальної природної і культурної спадщини було залучено команду арбористів з усієї України. У процесі лікування дерев інженери стабілізували крону одного дуба, зв’язали найбільш аварійні гілки відповідними тросами, розчистили дупла дерев, зняли і вкоротили сухі гілки.

За словами арбориста Роберта Альбрехта, серед основних проблем крайниківських вікових дубів — ураження головної розвилки дубовим трутовиком. Крім того, дерева мають чимало сухих гілок (деякі з надзвичайно великою вагою), проте, на жаль, часто саме вони тримають крону в певному балансі.

Згідно з фаховим висновком арбориста Володимира Ветроградського, надалі з крайниківськими дубами потрібно працювати в чотирьох напрямках: стабілізація крони з метою унеможливлення її розвалювання, пригнічення розвитку трутовика, який руйнує дерева зсередини, розчистка дупел і консервація їх з метою мінімізації ризику розвитку грибів та зняття або вкорочення частини гілок, що загрожують падінням або розбалансовують крону.

Збереження дубів підтримується Інститутом еколого-релігійних студій (ІЕРС) в рамках проєкту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат» (менеджер проєкту Іван Тимофеєв), який реалізується у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABU) за підтримки VGP FOUNDATION.

Фото з відкритих джерел та Інституту еколого-релігійних студій

ЗакарпатПост