Однорічному малюку вперше в Україні трансплантовано печінку від посмертного донора

Унікальну операцію виконали в дитячій лікарні Львова 12 січня. Орган для цього вперше транспортували гелікоптером із Вінниці.

Передплатіть на своїй пошті!

Нині, на сьому добу після операції, можемо нарешті сказати: печінка працює, стан дитини стабільний, повідомили в Перше територіальне медичне об’єднання міста Львова.

Пацієнт – хлопчик Артемчик із маленького села на Прикарпатті вагою всього 9,5 кг.

Він народився із непрохідними жовчовивідними шляхами. Діагноз – атрезія жовчних протоків, виражена печінкова недостатність. Його дитині поставили на третьому місяці життя. Хворобу в малюка видавали жовта шкіра та склери очей, а ще великий животик. Печінка поступово відмовляла.

У серпні, 22-річній мамі Христині сказали: єдиний вихід врятувати сина – трансплантація печінки. Її від посмертного донора таким маленьким діткам в нашій країні ще не робили, а з родини Артемчикові за донора не підходив ніхто.

Відтак останні чотири місяці хлопчик з мамою жили в лікарні і лише сподівалися дочекатися операції. Там 6 січня малюк відсвяткував свій перший День народження.

І от 12 січня стало відомо – у Вінниці, в обласній клінічній психоневрологічній лікарні ім.акад.О.Ющенка, є донор. Це 44-річний чоловік, у мозку якого розірвалася аневризма. Врятувати пацієнта лікарі не змогли, але родина чоловіка підписала згоду на вилучення органів.

операція пройшла у Львові

Печінку, яка поза тілом «живе» максимум 12 годин, з Вінниці доправив вертоліт Нацполіції. Орган в дитячій лікарні на Орлика зустріли трансплантологи – це наші лікарі та команда колег з столичної лікарні «Феофанія», які приїхали на допомогу.

Хірургічне втручання було надскадним. Спершу лікарям треба було розділити донорську печінку, аби взяти для маленького Артемчика її частину. Потім розпочалася сама трансплантація, яка тривала до ранку – це близько 12 годин.  

Відтоді малюк перебуває в реанімації під цілодобовим моніторингом.

Успішна операція – це лише половина шляху, попереду не менш складна його частина, виснажений хворобою організм дитини має адаптуватися до життя з новим органом. Та наш колектив докладає максимум зусиль, але Артемко пройшов свій шлях до одужання якомога швидше.

«Ми дуже вдячні усім, завдяки кому в Україні вдалося трансплантувати печінку такій маленькій дитині. Найперше це родина Артемчика, яка нам довірилася, також команди наших лікарів і Клінічної лікарні «Феофанія». І звісно, найбільша подяка і шана – родичам донора, які погодилися допомогти нам врятувати життя маленького хлопчика», – повідомляється на сторінці лікарні у facebook.com/1tmolviv